Okúste vychýrené krakovské trhy, stojí to za to…
Vianočné sviatky máme za sebou, ale nič nám nebráni, aby sme sa tešili na tie novoročné. V mnohých európskych metropolách ešte stále môžete zažiť úžasnú atmosféru najkrajšieho obdobia v roku. Aká je v kráľovskom meste Krakov?
S kolegyňou Jankou Vargovou sme závisláčky. Často spolu cestujeme do rôznych destinácií. Samozrejme, ak máme čas a nejaké tie peniažky navyše. Jednoducho nás to chytí a musíme vycestovať. Tentoraz sme sa rozhodli, že zájdeme len tu, za roh, omrknúť vychýrené trhy u našich susedov. Spoločne sme pred pár rokmi boli v Budapešti. Janka raz počas Vianoc zavítala do Viedne a ja do Prahy. Do zbierky nám chýbal už len Krakov…
[ad][/ad]Rozpočet – tridsať eur
Vianočné sviatky. Peniaze v tomto období chýbajú asi každému viac ako v ostatné dni v roku. Ani my nie sme výnimkou. Rozpočet sme si preto stanovili na 30 eur. Začali sme teda pátrať, ako sa do poľskej metropoly dostať. Narazili sme na cestovnú kanceláriu, ktorá ponúkala zájazd za 27 eur na jeden deň s odchodom z Prešova. Už sme sa skoro zbalili, keď mi z cestovky napísali, že im to je ľúto, ale zájazd je vypredaný. Nuž, nadišiel čas na plán B. Prezreli sme všetky vlakové a autobusové spoje, ale i letenky či transfery. Zistili sme, že všetko je predražené a do Krakova sa dostať nie je až také jednoduché…
Takmer sme to vzdali, keď sme naďabili na autobusový spoj, ktorým jedna cesta do Krakova a späť stála necelých 16 eur. No, nekúp to! Mali sme možno aj trošku šťastia, pretože sme vysnorili neskutočne lacné ubytovanie priamo na hlavnom námestí Rynek Główny. Keďže moja mama je svetobežník ako ja, vybrala sa s nami – ubytovanie na jednu noc stálo 47 eur pre tri osoby! Summa summarum – prekročili sme rozpočet len o necelé dve eurá. Ako správne Slovenky sme napiekli rezne, nechýbala ani mamina špecialita pečené pirohy a tekutý sveter na zahriatie. Cesta do Krakova trvala približne štyri hodiny.
Bývali sme priamo v centre diania. Rovno pod oknami sa odohrávalo čarovné divadlo hlavných vianočných trhov. Odvšadiaľ nás zaplavovala vôňa pečených klobások, medovníkov a vareného vínka. Nehovoriac o tom, že sliny sa nám zbiehali len pri pomyslení na poľskú špecialitu – zapiekanku, pečenú bagetu s hubami, šunkou a syrom. Nebolo to však jediné, čo sme nakoniec ochutnali. Voňavým poľským pochúťkam sa jednoducho nedá odolať.
Mäso, mäso, samé mäso
Okrem tradičných pečených klobás, ktoré máme aj v Košiciach, v Krakove dominovala tzv. pyszna pajda. Je to chlieb potretý hrubou vrstvou masti so škvarkami. Na nej kraľujú kúsky chutného bravčového mäsa alebo cibuľa s klobásou, či mleté mäso so zeleninou. „Toto jedlo je typické pre nás, Poliakov, počas sviatkov. Zbožňujeme ho, ale vegetariáni si na tom určite nezgustnú. Naše jedlá sú plné mäsa, smotany a zemiakov. Všetko je to veľmi výdatné,“ prezradila predavačka Agnieszka.
Samozrejme, že nechýbali typické poľské polievky, ako žurek (väčšinou to je cviklový vývar) či bigos, ktorý sa pripravuje z bravčového mäsa a z kyslej kapusty. Záujem však bol aj o pirohy.
Samostatnou kapitolou však bolo varené vínko. Predávajú ho v stánkoch, ktoré vyzerajú ako sudy. V Krakove sme narazili len na červené, ktoré určite nebolo pančované, ale zato príjemne ochutené klinčekmi a škoricou. Tradičným poľským nápojom je však varené pivo zmiešané s medom a vianočným korením.
V strede námestia dominujú vianočné suveníry. Voskové ozdoby, hracie skrinky, ponožky z ovčej vlny, ručne šité papuče, šperky s jantárom, drevené hračky, bábiky zo šúpolia. Kováči priamo na trhu predvádzali svoje remeslo a zároveň predávali výrobky. V ponuke boli aj krovky (o dosť predražené) a sladkosti doslova od výmyslu sveta. Nehovoriac o vianočných dekoráciách.
Wawel nemožno obísť
Bol by hriech odísť z Krakova a nenavštíviť kráľovský zámok Wawel. Plán na druhý deň sme teda mali istý. Wawel sa nachádza len niekoľko minút peši od hlavného námestia. Práve tam bola korunovaná väčšina poľských kráľov. Majestátny zámok sa týči priamo nad riekou Visla. Vstup stojí necelých 5 eur, pričom si môžete zadarmo požičať slúchadlá s výkladom aj v slovenčine. Do zálohy dáte však 15 eur, ktoré vám potom vrátia. Súčasťou zámku je aj zvonica, kde sa nachádza kráľ poľských zvonov Žigmund. Na jeho rozkývanie je potrebných 12 mužov a zvoní len príležitostne. Vraví sa, že kto pohladká pravou rukou jeho srdce a ľavú ruku má pri tom položenú na svojom, splní sa mu prianie. Hádajte, či sme to vyskúšali…
Čisté mesto a dva stromčeky
Najviac zo všetkého nás však prekvapil vianočný stromček. Bolo to najmä preto, že Rynek Główny má rovno dva, ktoré sú takmer identické. Na námestí sa nachádzajú najväčšie skvosty Krakova. Dominuje však gotická stavba, ktorá bola postavená na prelome 13. a 14. storočia – Mariánsky kostol. Každú hodinu sme si z najvyššej veže vypočuli trubača, ktorý ohlasoval čas svojím trúbením. Pozornosť púta aj veža starej radnice či krytá tržnica známa pod názvom Sukiennice.
Za zmienku určite stojí aj to, že Krakov je neuveriteľne čisté mesto. Ohorky z cigariet, plastové poháre z vína či papieriky by ste na zemi hľadali márne. Návšteva Krakova určite stála za to. Zhodli sme sa na tom, že ceny sú porovnateľné s tými košickými, avšak neporovnateľne nižšie ako v iných európskych metropolách. Atmosféra je naozaj jedinečná a mesto nie je prepchaté ľuďmi, ako napríklad Budapešť či Viedeň.
Tak čo, vyberiete sa do Krakova? Vrelo odporúčame. Krakovské trhy, rovnako ako v Košiciach, trvajú do 6. januára.
Foto: ML, JV
[ad2][/ad2]