V Košiciach odštartoval týždeň tvorivého písania
Týždeň tvorivého písania sa v pondelok začal na Filozofickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (FF UPJŠ) v Košiciach.
Ide o súčasť šiesteho ročníka celoslovenskej súťaže v autorskej tvorbe vysokoškolákov Ars Šafarikiana 2019.
„Na týždni tvorivého písania a ďalších aktivít spojených s tvorivosťou sa tento rok zúčastní deväť študentov z rôznych slovenských vysokých škôl vrátane domácej univerzity,“ informovala o tom vedúca organizačného tímu a literárna vedkyňa Markéta Andričíková z domácej katedry slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie. Účastníkov vybrali zo záujemcov, ktorí poslali organizátorom svoje autorské básnické, prozaické a publicistické texty.
„Podujatie vychádza z overených základov zameraných na literatúru a činnosti spojené s literárnou tvorbou, ako besedy s autormi, tvorivé dielne alebo rozbory tvorby účastníkov, ale prináša aj nové prístupy k tvorbe a tvorivej činnosti. Renomovaní básnici a prozaici budú na Ars Šafarikiane prítomní nielen ako hostia besied, ale aj ako súčasť tvorivých dielní,“ priblížila Andričíková.
Interaktívna dielňa je hneď v prvý deň, a to s prozaičkou a výtvarníčkou Monikou Kompaníkovou. Tento model mal premiéru vlani a pozdával sa autorom aj študentom, preto sa k nemu vrátili aj tento rok.
[ad][/ad]Literatúra, film či publicistika
Organizátori sa usilovali prispôsobiť program aj záujmom účastníkov, ktorí popri literatúre inklinujú k výtvarnému umeniu, filmu, fotografii, publicistike alebo filozofii. Podľa Andričíkovej k literárnemu dielu vedú rôzne cesty a nie všetky musia byť striktne literárne, preto bude tohtoročná Ars Šafarikiana intermediálna.
„Pokúsime sa s účastníkmi vytvoriť napríklad fotointerpretácie poézie či „preložiť“ krátky film do iného žánru. Ponúkneme prezentácie o umeleckom preklade, hybridných publicisticko-literárnych žánroch, a dokonca aj o digitálnych hrách. Nebudú chýbať ani overené aktivity – besedy, dielne tvorivého písania a analýza tvorby účastníkov zaslanej pred podujatím a tiež vytvorenej počas celého týždňa,“ zhrnula program vedúca organizačného tímu súťaže.
Filozofická fakulta informovala o tom, že aktivity programu sa konajú v budove Minerva na Moyzesovej 9.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.