Bonul má v Košiciach roky prenájom od štátnej nemocnice. Bödör podnikal v zdravotníctve s košickým krídlom Smeru
Prvých šesť pojednávacích dní má za sebou na Špecializovanom trestnom súde kauza zmeniek televízie Markíza, ktorá je považovaná za jeden z najväčších slovenských kriminalistických prípadov.
V procese sú obžalovaní podnikateľ z mafiánskych zoznamov Marián Kočner a bývalý riaditeľ Markízy Pavol Rusko. Po prvom kole hlavného pojednávania sa viac ako o podvode, ktorý sa im kladie za vinu, hovorí o možnom prepojení organizovaného zločinu na štátne orgány.
Dôvodom je rozšifrovaná komunikácia Kočnera cez aplikáciu Threema, ktorú špecializovanému súdu predložil prokurátor. Časť jej obsahu zverejnil Denník N, rovnako ako úradný záznam, v ktorom polícia tieto správy analyzuje.
Kočner je obvinený z viacerých ekonomických zločinov aj z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zastrelili aj jeho snúbenicu. Podľa uniknutých dokumentov si písal s nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom.
N. Bödör je synom oligarchu Miroslava Bödöra s kontaktmi na špičky strany Smer, ktorého firma Bonul získala milióny na štátnych zákazkách.
V šifrovaných správach sa Kočner s Bödörom mali dohadovať na ovplyvňovaní činnosti polície, prokuratúry a SIS aj na manipulácii trestných konaní. Podľa komunikácie Bödör tiež zabezpečoval Kočnerovi z policajných evidencií lustrácie novinárov.
[ad][/ad]V budove štátu
V súčasnosti najznámejšia súkromná bezpečnostná služba na Slovensku a syn jej majiteľa Norbert Bödör, pre ktorého vzťahy s Kočnerom hovorí opozícia o rozvrate štátu, majú alebo mali svoje aktivity aj v Košiciach. Denník KOŠICE:DNES zmapoval niektoré z nich.
Bonul má v Košiciach pobočku s desiatkami zamestnancov. Sídli na Ipeľskej ulici v objektoch, ktorých vlastníkom je štát a správcom Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP).
Štátna nemocnica potvrdila, že prvý prenájom pre Bonul poskytla ešte v roku 2002. Dnes má firma z UNLP uzavreté štyri zmluvy o nájme. Tri z nich z rokov 2015, 2016 a 2018 podpísal s M. Bödörom riaditeľ nemocnice Milan Maďar, ktorý je aj komunálnym politikom Smeru.
Predmetom kontraktu je prenájom celkovo 1 422 metrov štvorcových nebytových priestorov v budove na Ipeľskej, v ktorých mala nemocnica kedysi údržbárske dielne.
Prebytočný majetok
Zdravotnícke zariadenie ich po celý čas prenajíma Bonulu ako dočasne prebytočný majetok. „Nehnuteľnosti sa nachádzajú v technicko-hospodárskom areáli, ktorý nemocnica využíva len čiastočne. Nachádzajú sa tu nehnuteľnosti aj vo vlastníctve iných subjektov,“ povedala hovorkyňa UNLP Ivana Stašková.
Od roku 2002 stúplo nájomné Bonulu len mierne, za meter štvorcový na rok sa pohybuje od 40 do 55 eur. V zmluvách je pritom ustanovenie, podľa ktorého je prenajímateľ oprávnený prehodnotiť výšku nájomného tak, aby zodpovedalo obvyklému (trhovému) nájomnému.
Bonul podľa zmlúv užíva nehnuteľnosti nemocnice ako „skladové a administratívne priestory“. Z internetových ponúk na prenájom kancelárskych priestorov v mestskej časti Západ vyplýva, že ceny nájmu sú dnes vyššie.
„Pôvodné administratívne priestory v tejto nehnuteľnosti boli len minimálne, v žiadnom prípade nejde o administratívnu budovu. Budova slúžila ako dielne a sklady. Tak to bolo aj prenajaté, a ak to nájomca upravil na administratívu, tak to bolo na vlastné náklady,“ hovorí Stašková.
Podľa pravidiel mesta?
Tiež tvrdí, že pri určovaní výšky nájmu vychádzali z „celkového technického stavu nehnuteľnosti“ a pravidiel prenajímania majetku mestom Košice. Odvoláva sa na to, že mesto Košice má určený nájom „za sklady, dielne a ateliéry“ na sedem eur za štvorák ročne, a za administratívne priestory trinásť eur. Nie je pritom jasné, na aký predpis sa nemocnica odvoláva, Košice totiž nemajú platné všeobecne záväzné nariadenie o prenajímaní mestského majetku.
Priame väzby na Košice mal v minulosti Norbert Bödör. V marci 2009 založil spolu s košickou firmou Meavia eseročku Wesper, ktorá mala sídlo v Košiciach na Garbiarskej ulici. V novembri 2009 sa stal jej spoločníkom aj košický lekár Peter Pažinka, N. Bödör. bol jej spoločníkom až do decembra 2013, kedy sa pretransformovala na akciovku. Pažinka je manželom Moniky Pažinkovej, ktorá bola nominantkou Smeru vo funkcii šéfky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Wesper na základe výzvy vyhlásenej ministerstvom zdravotníctva v septembri 2009 získal 2,5 milióna eur na rekonštrukciu svojej polikliniky na prešovskom sídlisku Sekčov. Ministrom zdravotníctva bol v tom čase neskorší košický primátor a podpredseda Smeru Richard Raši. Wesper zmodernizované ambulantné zdravotnícke zariadenie v roku 2014 predal finančnej skupine Penta.
Aj košický advokát
Pre viaceré väzby manželov Pažinkových, okrem iného aj v známej kauze „tety Anky“, pre ktorú padol šéf Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marcel Forai, bola firma Wesper médiami aj opozíciou označovaná za súčasť košickej biznisskupiny v zdravotníctve okolo politika Smeru Pavla Pašku.
Dnes už zaniknutá firma Meavia, ktorá s N. Bödörom rozbiehala Wesper, patrila košickému advokátovi Romanovi Gorejovi. Gorejova advokátska kancelária Gorej Legal získala za primátorovania R. Rašiho od mesta Košice alebo jeho mestských podnikov viacero zákaziek na právne služby, napríklad pri projekte Európskeho hlavného mesta kultúry 2013.
Gorej potvrdil, že Wesper vznikla za účelom odkúpenia polikliniky v Prešove, čo sa aj udialo. Zdôrazňuje však, že v spoločnosti pôsobil necelý polrok.
„Povaha nášho vzťahu bola výlučne obchodná. S pánom Bödörom som nebol v žiadnom inom vzťahu ani pred, ani po tomto projekte,“ povedal. Dodáva, že rekonštrukcia z eurofondov sa zrealizovala po jeho odchode.
O informáciách o spojenectve N. Bödöra s Kočnerom vraví, že ich registruje asi ako každý, kto číta dennú tlač alebo sleduje správy. „ Ak sú tieto informácie pravdivé, tak ich vnímam negatívne,“ povedal.
Sociálnu poisťovňu už nestrážia
Denník KOŠICE:DNES chcel zistiť, aké objekty v súčasnosti Bonul stráži v Košiciach. Z centrály SBS ani jej košickej pobočky na otázky zaslané e-mailom neodpovedali.
Do začiatku tohto roka firma zabezpečovala strážnu službu a prepravu peňažnej hotovosti pre Sociálnu poisťovňu, a to aj jej košickú pobočku. Bonul však zmluvu vypovedal.
„Od januára 2019 si Sociálna poisťovňa zabezpečuje ochranu majetku a osôb vlastnými pracovníkmi a vo vlastnej réžii, s výnimkou ochrany pri preprave peňazí. Platí to pre všetky pobočky na Slovensku, vrátane pobočky Košice,“ povedal hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.
[ad2][/ad2]Strážili aj parkovaciu investíciu EEI
Služby firmy Bonul využila pri zavádzaní novej parkovacej politiky v Košiciach spoločnosť EEI.
V lete 2016, keď vrcholili protesty proti rozšíreniu rezidentských zón, EEI zverila stráženie nového dopravného značenia, parkovacích automatov a ďalšieho vybavenia parkovísk súkromnej bezpečnostnej službe Bonul. Jej ochrankári aj v noci dohliadali na novoosadené automatické pokladne, ovládacie zariadenia závor, aj nepoužitý stavebný materiál.
Dlhodobá spolupráca
„Dlhodobo, už šesť rokov využívame služby SBS Bonul. Firmu využívame na prepravu finančnej hotovosti a ochranu majetku spoločnosti,“ odpísala vtedy mediálna zástupkyňa EEI Lucia Chovanová.
Bonul si EEI uvádzal v referenciách na svojej webstránke.
EEI prvé dni po spustení plateného systému parkovania v desiatich nových rezidentských zónach v širšom centre Košíc čelila poškodzovaniu svojho majetku.
Neznámi páchatelia rozbíjali alebo postriekali farbou nové moderné parkovacie automaty na solárne nabíjanie, vyvrátili alebo pomaľovali niekoľko zónových dopravných značiek. V júli 2016 EEI škody odhadla na 60-tisíc eur.
Páchateľov sama opísala ako „vandalské skupiny, ktoré sa zaštiťujú označením občiansky aktivista“. Zmluvy na mestské parkoviská EEI získala za čias primátorovania R. Rašiho.
[ad3][/ad3]