Ceny KSK získali dirigent Ondrej Lenárd či rožňavské divadlo Actores
Cena Košického samosprávneho kraja (KSK) na tento rok patrí dirigentovi Ondrejovi Lenárdovi či osobnosti Novembra 1989 z Košického kraja Františkovi Javorskému, in memoriam. Nositeľmi ceny, ktoré udeľuje krajské zastupiteľstvo, sa stali aj zakladateľka speváckeho zboru Chorus Comenianus Alena Csajková a dirigentka speváckeho zboru Pro Musica a zakladateľka speváckeho zboru Magnólia Viera Džoganová. Ceny odovzdal na sobotňajšej (14. 12.) slávnosti v košickom Štátnom divadle (ŠD) predseda KSK Rastislav Trnka.
Spomedzi kolektívov získalo cenu Mestské divadlo Actores v Rožňave, ktoré aktuálne oslavuje 25. výročie založenia. Toto verejné ocenenie udeľuje Zastupiteľstvo KSK raz ročne za osobitný prínos pre rozvoj kraja, činy statočnosti, ľudskosti a hrdinstva, a vynikajúce tvorivé činy a výsledky dosiahnuté v rôznych oblastiach.
[ad][/ad]Ďalšie ocenenie – Cenu predsedu KSK – udelil Trnka piatim osobnostiam. Sú nimi zakladateľ a manažér organizácie Úsmev ako dar Radoslav Dráb, primárka oddelenia detskej onkológie a hematológie Detskej fakultnej nemocnice (DFN) Košice Natália Galóová, hokejista Ladislav Nagy, spevák Peter Pačut a osobnosť Novembra 1989 Marcel Strýko, in memoriam.
Prvýkrát bola udelená “Čestná cena predsedu KSK”, v minulosti to bola plaketa predsedu kraja. Prevzali si ju vychovávateľka Irma Horváthová, moderátorka Jana Hospodárová, filantropka Miroslava Hunčíková, učiteľka a výtvarníčka Noémi Ráczová, kardiológ Georg Sabin, choreograf Ondrej Šoth, moderátorka a herečka Alžbeta Šebová Štrkulová, vedec Vladimír Zeleňák, manažérka Zuzana Želinská a hudobná skupina The Backwards.
“Máme to šťastie, že tu žije množstvo ľudí, ktorí podávajú vynikajúce výkony, dosahujú skvelé výsledky a mimoriadne sa zaslúžili o rozvoj spoločnosti. Chcem, aby sa o nich hovorilo a písalo. Nech všetci vedia, že v Košickom kraji máme výnimočné osobnosti,” uviedol na galavečere Trnka. Pripomenul aj odkaz Nežnej revolúcie a odvahu tých, ktorí sa pred 30 rokov stali lídrami demonštrácií a štrajkov a spoločnosť pohli vpred.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Študenti tvoria špecifickú kategóriu, keďže prahnú väčšinou po štýlových novinkách na trhu. Či už ide o stredoškolákov pripravujúcich sa na maturitu alebo vysokoškolákov, darčeky pre nich musia byť praktické, technologicky vyspelé alebo musia pomáhať pri relaxácii a sebarozvoji. Prinášame tipy na darčeky, ktoré sú ideálne pre študentov a dajú sa kúpiť v Košiciach alebo objednať s rýchlym dodaním.
V novembri sme priniesli článok, v ktorom pedagógovia základných a stredných škôl opisujú nedostatok učiteľov v školách, kde pôsobia. Pýtali sme sa magistrátu aj KSK, ako plánujú tento vypuklý problém riešiť. Mesto v novoprijatom dokumente pomenúva ambície a procesy, ktorými chce zlepšiť školstvo vo svojej pôsobnosti. Kraj sa snaží prepájať školy s odborníkmi z praxe.
Vodárenský systém Starina-Košice vstupuje vďaka najnovšej investícii v hodnote takmer 60 miliónov eur do rozhodujúcej etapy modernizácie. Úpravňa vody v Stakčíne, ktorá od roku 1984 drží chrbticu zásobovania veľkej časti východného Slovenska, prejde rozsiahlymi technologickými zásahmi. Dosiahne sa nielen dlhodobé zabezpečenie kvality dodávanej vody, ale zabezpečí sa aj istota dodávok tak, aby sa na vodu zo Stariny mohlo dlhodobo spoliehať ďalších približne štyridsať obcí v desiatich okresoch východného Slovenska.