Z krytej plavárne už mala byť eseročka. Prečo nie je?
Už viac ako týždeň mala fungovať Mestská krytá plaváreň (MKP) ako spoločnosť s ručením obmedzeným. Stopercentným vlastníkom mala byť mestská časť Staré Mesto. Miestni poslanci za tento zámer hlasovali hlavne kvôli tomu, že zmenou právnej formy MKP na obchodnú spoločnosť sa mali získať hlavne finančné prostriedky na prevádzku plavárne.
Na problém upozornil mestský aj miestny poslanec Michal Djordjevič.
„Hlasoval som za zmenu právnej formy, pretože by sa postupne krytá plaváreň nemusela viazať na rozpočet mestskej časti. Určite by sa aj zefektívnilo jej fungovanie, zvýšila by sa transparentnosť a zlepšili by sa všetky služby. Tiež by sa mohla rozšíriť činnosť MKP. Uznesenie zo 17. decembra minulého roku, žiaľ, splnené nebolo,“ konštatoval poslanec, ktorý písomne vyzval starostu Igora Petrovčika, aby mu odpovedal na otázku, prečo z plavárne nie je s. r. o. Odpovede sa nedočkal.
[ad][/ad]Hľadanie peňazí a partnera
Djordjevič tvrdí, že ho zaujali verejné vyjadrenia starostu o hľadaní strategického súkromného partnera a miliónoch, ktoré sú potrebné na prevádzku plavárne.
„Momentálne máme podanú žiadosť na vybudovanie doplnkového zdroja tepla z obnoviteľných zdrojov energie. Žiadateľom je naša mestská časť, prijímateľom bude MKP. Spoluúčasť Starého Mesta je päť percent. Myšlienka rozšíriť služby Mestskej krytej plavárne (jej prechodom na eseročku) je stále živá, ale na to potrebujeme nájsť strategického partnera formou verejnej obchodnej súťaže. To prichádza do úvahy, keď sa vedenie mesta oficiálne listom po predložení znaleckého posudku v auguste vyjadrí, že o ďalšie rokovania o kúpe MKP nemá záujem,“ argumentuje Igor Petrovčik.
Išlo o holé prežitie
Zaujímal nás aj dôvod, prečo nevznikla spoločnosť s ručením obmedzeným, ktorú poslanci odhlasovali.
„Vznik s. r. o. predpokladal riadne fungovanie plavárne, respektíve štátu. Jednoducho v dobe vypuknutia pandémie, spojenej so vznikom mimoriadnej situácie a výnimočného stavu, bolo veľmi obtiažne, riskantné a nezodpovedné podstúpiť takýto proces,“ hovorí exriaditeľ Vladimír Hlivák.
Zriaďovateľ podľa jeho slov bojoval s finančnými problémami z dôvodu veľkého výpadku príjmov, dotácie od mesta meškali.
„Išlo doslova o holé prežitie organizácie. Realizovali sa úsporné opatrenia s cieľom vyhnúť sa prepúšťaniu a po skončení pandémie otvoriť bazén pre verejnosť.“
[ad2][/ad2]Oslovili sme aj piatich poslancov MČ Košice Staré Mesto s otázkami, čo by bolo lepšie v tejto situácii pre mestskú časť urobiť s krytou plavárňou. Ľuba Blaškovičová, Richard Kočiš ani Eva Hulmenčíková na položené otázky mailom nereagovali.
Poslanec Peter Gacík (nezávislý) považuje MKP za brzdu investičného rozvoja Starého Mesta.
„Myslím, že všetci vidia, že súčasné vedenie nezvláda prevádzkovať tento objekt. Na jej stav upozorňujú aj obyvatelia a chýba mi tam schopný krízový manažér, ktorý má víziu a hlavne chuť pracovať.“
Dodáva, že ak by sa mala plaváreň predať, musí sa vychádzať jednoznačne zo znaleckého posudku. „Do úvahy pripadá aj výmena za inú budovu vo vlastníctve mesta, z ktorej prenájmu by mala mestská časť zisk. Ako športovec však nesúhlasím s premenou Angels arény na tržnicu.“
Pavol Priester tiež hovorí, že poslanci nikdy neodmietli predaj MKP. „Sme však viazaní dodržiavaním zákonov, a preto nemôžeme len tak predať mestu majetok za cenu, ktorá nevychádza zo znaleckého posudku a zrodila sa len tak – raz je to 1 euro, potom zase 100-tisíc.“
S. r. o. by pomohla
Na druhej strane obaja poslanci konštatujú, že takmer všetci poslanci a aj oni hlasovali za zmenu právnej formy MKP na obchodnú spoločnosť. „Bolo by možné takto dosiahnuť zefektívnenie jej fungovania. Mohla by získavať príjmy aj z podnikateľskej činnosti a uchádzať sa o čerpanie fondov z prostriedkov EÚ,“ reagovali.
Jedným z efektívnych riešení na modernizáciu by podľa P. Priestera bolo spracovanie projektov napríklad na zelenú strechu plavárne, na inovatívne technológie plavárne a bazéna, ktoré budú zamerané na zlepšenie kvality životného prostredia, na vylepšenia vonkajšej plochy vegetačnými prvkami.
„Ako poslanci sa informácie dozvedáme prevažne z médií, preto v súčasnosti nemám informáciu o možnom strategickom partnerovi. Mám pocit, že niektoré nápady nie sú vôbec prekonzultované s odborníkmi (viď Angels aréna). Ale ak by sa strategický partner našiel, bolo by to len pozitívum a určite by to pomohlo,“ hovorí P. Gacík.
Po posledných vyjadreniach primátora v tlači o jeho zámere postaviť v meste štyri malé plavárne, je viac ako zrejmé, že zo strany mesta už nie je podľa P. Priestera záujem o odkúpenie MKP za cenu podľa znaleckého posudku. „Preto mestská časť musí čím skôr definitívne rozhodnúť o právnej forme MKP a pri procese obnovy MKP osloviť aj vládu či ministerstvo školstva.“
Bývalý starosta mestskej časti Staré Mesto Ľubomír Grega hovorí, že prevádzkovanie plavárne a investovanie do nej do roku 2006 neboli problémom.
„Košické mestské časti totiž dovtedy vyberali dane za nehnuteľnosti fyzických i právnických osôb (v Bratislave dostávajú dodnes MČ z tejto položky od mesta 50 percent). Tým, že od roku 2006 si tieto dane berie mesto a mestským častiam nedáva ani percento, Staré Mesto prišlo k dnešnému dňu o asi 15 miliónov eur. Napriek tomu, že plaváreň využívajú všetci Košičania, jednotlivé MČ na ňu neprispeli ani centom a mesto dáva iba smiešnych 150-tisíc,“ konštatuje.
Starosta nie je cár
Starosta Igor Petrovčik tvrdí, že predchádzajúce vedenie napríklad nezmyselne investovalo do turniketov.
„Touto investíciou sme zvýšili ročný príjem o asi 25-tisíc eur ročne, čo je k dnešku asi 250-tisíc. Zároveň treba povedať, že starosta nie je cár a v rámci rozpočtu sa môže a musí riadiť len tým, čo mu poslanci schvália.“
Dodáva tiež, že do MKP investovala mestská časť nemalé financie.
„Ponuka od mesta kúpiť plaváreň za 1 euro a následne za 100-tisíc sa v súvislosti investovanými peniazmi javí viac ako komická. Keby bývalí poslanci neotáľali s rozhodnutím predať či dlhodobo prenajať doteraz nevyužitú zadnú časť traktu plavárne McDonaldu, mali by sme k dobru 180-tisíc eur na nákup či obnovu technológií a k tomu 20 parkovacích miest, z čoho by boli tiež peniaze.“
Zaujalo vás niečo vo vašom okolí? Napíšte nám na [email protected]