Košický súbor Hornád valcuje divadlá folklórnym muzikálom
Košický súbor Hornád netreba zvlášť predstavovať. Aktuálny laureát celoslovenskej súťaže folklórnych choreografií aj vďaka Štefanovi Štecovi prežíva v posledných rokoch zlatú éru.
Rodený košičan, no srdcom Rusín pôsobí v súbore ako tanečník, spevák i choreograf. Práve symbióza Štec-Hornád vytvorila už druhý celovečerný program, no tentoraz spolu zašli žánrovo až do muzikálových vôd.
Vystúpenia za hranicami kraja
Po úspešnej domácej aprílovej premiére i októbrovej repríze minulý rok sa súbor rozhodol svoj najnovší program Veci čo sa dejú v roku 2019 priniesť divákom aj za hranice košického kraja.
„Toto tanečné dielo je pre nás opäť krokom vpred ukázať laickej i odbornej verejnosti, že folklór nemusí byť len šou, ale dokáže byť vnímaný skrz umeleckú optiku – podobne ako muzikály, či vážnejšie divadelné žánre. Aj preto sme sa tento rok rozhodli spustiť s týmto naším dielom tzv Teátro tour,“ vyjadrila sa na margo plánov Dušana Štecová, podpredsedkyňa súboru.
V polovici marca sa už predstavil Hornád v Bratislavskom mestskom divadle Pavla Országha Hviezdoslava i v Divadle Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene. „Bol to fantastický víkend. Decká boli disciplínované počas celej doby príprav i samotných predstavení, podpora oboch divadiel bola na profesionálnej úrovni a diváci boli fantastickí. Všetko vyšlo do najmenšieho detailu. Je skvelé vidieť amatérov pristupovať k práci profesionálne,“ dodal Martin Bača, vedúci súboru.
[ad][/ad]Príbehy mladých ľudí
Muzikál Veci čo sa dejú spracuváva ťažkú, no akosi opomenutú časť našej histórie. Optácia rusínov do Sovietskeho zväzu po druhej svetovej vojne poznačila osudy desiatok tisícov ľudí, ktorí na ceste za lepším životom našli sklamanie a utrpenie. Hornád tieto udalosti rozpovedá na príbehu dvoch mladých ľudí – Betky a Bogdana. Zaujímavosťou je, že príbeh Betky nie je vysmyslený, ale postavený na rozprávaní Alžbety Tremkovej z Oľšavice, dodnes žijúcej tejto obci.
Hlavnú rolu stvárňuje speváčka a herečka Mária Mamrillová „Veci čo sa dejú sú príbehom mladej ženy, Betky, ktorá sa pokúša nájsť si miesto v živote. Keď ju hrám, často mi je z jej príbehu smutno. Ale myslím si, že sme si navzájom s touto rolou sadli“, dodáva Mária.
Pôvabný rusínsky repertoár
A kde čerpal inšpiráciu samotný režisér programu Štefan Štec? „Každá rodina si so sebou nesie svoj vlastný príbeh 20. storočia. V mojom okolí sa mnohé rodiny museli vysporiadať s optáciou, teda s vysídľovaním, ktoré prišlo po 2.svetovej vojne. Optácia na Ukrajinu rozdelila príbuzných a často priniesla len utrpenie.“
Muzikál preto prinesie pôvabný rusínsky spevácky, hudobný, ale aj tanečný repertoár.
Pozitívne ohlasy
Teátro tour teraz nakrátko preruší letná sezóna a festivalové povinnosti. „Veci čo sa dejú totiž nie je program pre štandardné festivaly, vyžaduje si náročnú technickú výpravu, ktorá je na poli folklórnych súborov absolútne unikátna. I preto na máme na program pozitívne ohlasy zo strany tých, ktorí veľmi folklór nemusia – v tejto forme to vraj pre nich veľmi stráviteľné“ vtipne poznamenala Dušana Štecová.
Ako dodala, na jeseň chystájú masový projekt. „Zatiaľ však nechcem veľa prezradiť, ale sme v rokovaniach, aby sme mohli priniesť Veci čo sa dejú divákom do Popradu, Humenného alebo i do centra rusínskej menšiny na Slovensku – do Prešova.“
[ad2][/ad2](ROČ)
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.