Túry v Tatrách, ktoré zvládne dieťa aj dôchodca
Dvaja východniari sa raz vybrali do našich veľhôr s tým, že spočítajú koľko tam je štítov. Začali teda počítať: ta jeden, ta dva, ta tri… A tak vznikli Tatry. Mohla by to byť pravda, ale nie je… V skutočnosti slovo Tatry pochádza zo staroslovenského názvu Titri, čo znamená skaly, alebo skalnaté štíty. Keďže z Košíc sú Vysoké Tatry naozaj na skok (len niečo cez hodinu vlakom) vybrali sme pre vás nenáročné, jesenné túry, ktoré zvládne každá veková kategória.
Tatranský vzduch, krásne výhľady si môžete užiť každý. Na veku určite nezáleží. Prinášame vám niekoľko tipov na ľahkú turistiku.
[ad][/ad]Zo Starého Smokovca na Hrebienok až k Rainerovej chate
Jednou z najznámejších trás vo Vysokých Tatrách je cesta zo Starého Smokovca na Hrebienok. Dostanete sa tam do 50 minút pomalým krokom. Na Hrebienok totiž vedie asfaltová cesta dlhá necelé tri kilometre s prevýšením 280 metrov. Využiť môžete aj pozemnú lanovku. Na Hrebienku vás čaká občerstvenie v reštaurácii. Zájsť môžete aj do neďalekej Bilíkovej chaty, napríklad na dobrý obed.
Ak ešte bude mať dostatok síl, určite sa vyberte k Rainerovej útulni. Vedie k nej príjemný chodník s dĺžkou 1,3 kilometra s prevýšením 50 metrov. Rainerova chata je nielen najstaršia, ale aj najmenšia. Otvorená je celoročne. V Rainerke sa nachádza menšia výstava dejín a súčasnosti horských nosičov, kolekcia starého horolezeckého náčinia a dobových lyží.
Z Hrebienka cez Obrovský vodopád až k Zamkovského chate
Z Hrebienka po červenej značke sa dostanete až k Obrovskému vodopádu. Ten svojou výškou dvadsať metrov patrí k najvyšším v Tatrách. Nachádza sa na pol ceste k Zamkovského chate. Turistický chodník je nenáročný. Zvládnu ho deti aj dôchodcovia.
Zamkovského chata sa nachádza v ústí Malej Studenej doliny na hornej hranici lesa v nadmorskej výške 1 475 metrov.
Z Hrebienka sa tam dostanete do hodiny. Pre tých, ktorým nohy už tak neslúžia, odporúčame sa vyviesť spomínanou pozemnou lanovkou na Hrebienok. Odtiaľ sa na cestu vydáte už po vlastných.
Výlet k Jazierkam lásky
Máme niečo aj pre romantické duše. Príjemnou prechádzkou je aj nenáročná túra k Jazierkam lásky. Ich pôvodný názov bol Štrbské rybníky, keďže túto vodnú plochu využíval zakladateľ Štrbského plesa Jozef Szentiványi na chov pstruhov. Dnes toto miesto vyhľadávajú zamilované páry. Aj na základe toho sa zmenil ich názov.
Začali tam chodiť páry z radov pacientov z okolitých liečebných domov a ozdravovní. Nachádzajú sa neďaleko centrálneho parkoviska pri železničnej stanici Štrbské Pleso. Vedie k nim asfaltová cesta. Do troch minút ste pri prvom jazierku, potom sa cesta rozdeľuje. Napravo vedie cesta cez drevenú lávku k druhému jazierku, naľavo je zas lesný chodník, ktorý vedie popri prvom jazierku.
Z Bielej vody na Zelené pleso
Možno trochu náročnejšia, ale o to krajšia je túra z Bielej vody na Zelené pleso. Cesta je síce dlhá, tam aj späť to zvládnete do šiestich hodín, ale stúpanie je mierne. Cieľ však stojí za to. Nádherné ľadovcové jazierko – Zelené pleso (známe aj ako Zelené Kežmarské pleso), vás zaiste očarí.
Na južnom brehu Zeleného plesa sa skláňa stena Malého Kežmarského štítu, na západnej strane dominuje Jastrabia veža. Pri pohľade na Zelené pleso sa nie jednému turistovi rozbúcha srdce. Je to magické miesto, ktoré určite stojí za návštevu. Na brehu jazera stojí Chata pri Zelenom plese (1 550 m n. m.), známa aj ako Brnčalka, kde sa môžete občerstviť.
Zo Štrbského plesa k Vodopádu Skok
Veľmi príjemná a nenáročná túra je zo Štrbského plesa k Vodopádu Skok. Asfaltovou cestou sa dostanete až za skokanské mostíky. Odtiaľ žltou turistickou značkou k vodopádu, ktorý má výšku 30 metrov. Cestu Mlynickou dolinou vám spestrí viacero krásnych výhľadov. Túra tam aj späť trvá približne tri hodiny. Ak vám nestačilo, určite sa vydajte na prechádzku okolo Štrbského plesa. Patrí predsa k najnavštevovanejším a najznámejším tatranským jazerám. Mimochodom, je druhé najväčšie na Slovensku
Zo Štrbského plesa na Popradské pleso
Ak chcete navštíviť dve plesá za jeden deň, odporúčame túru zo Štrbského plesa na Popradské. Ide o pohodovú turistiku s miernym stúpaním, a tak sa nemusíte báť, že to nezvládnete. Na tejto trase stretnete ľudí všetkých vekových kategórií. Za odmenu si môžete na Popradskom plese dať chutný obed. Potom približne hodinku pôjdete po asfaltovej ceste na zastávku tatranskej električky.
[ad2][/ad2]