Košické divadlo Romathan uvedie veselohru Úsmevné príbehy Rómov
Veselohra Úsmevné príbehy Rómov bude v aktuálnej divadelnej sezóne poslednou premiérou Divadla Romathan v Košiciach. Ako na pondelkovej tlačovej konferencii uviedol riaditeľ tohto rómskeho profesionálneho divadla Karol Adam, ide o príbeh zo 60. až 70. rokov minulého storočia.
„Je to vďačná téma. Ukazujú sa v nej pozitíva aj negatíva tej doby a života Rómov. A dá sa aj porovnať, ako žijú teraz a ako žili predtým. Myslím, že sa tým inšpirovalo veľa tvorcov rôznych veselohier,“ povedal.
[ad][/ad]Príbeh pracujúcich Rómov
Divadlo chce prostredníctvom tejto svojej divadelnej hry upovedomiť verejnosť i samotných Rómov na dejinné skutočnosti a okrem humornej stránky života chce divákom pripomenúť realitu vtedajšej doby a koncepciu všestranne spoločenskej a kultúrnej integrácie Rómov.
„Ide o klasický príbeh pracujúcich Rómov, ktorí žijú vo svojich komunitách. Okrem ich každodenného života a pracovných povinností ukazujeme aj to staré Československo, keď na Slovensko prídu Rómovia z Čiech,“ dodal.
Scenár a réžia sú z dielne dlhoročného člena súboru Mariána Baloga.
Premiéra sa uskutoční v kultúrnom dome Veritas na Dominikánskom námestí v Košiciach. Podľa jeho slov je dôvodom to, že divadelná sála Divadla Romathan na Štefánikovej ulici je v zlom stave a kapacitne nepostačuje.
„Premiéru chceme uviesť v priestoroch, ktoré budú honosné pre našich priaznivcov a návštevníkov,“ pripomenul s tým, že divadlo by sa malo presťahovať do nových priestorov na Továrenskej ulici. Ich rekonštrukciu schválilo zastupiteľstvo Košického samosprávneho kraja v apríli 2018, vyčlenilo na to 400-tisíc eur.
Veselohra Úsmevné príbehy Rómov bude mať premiéru vo štvrtok (27. 6.) o 18.00 hod.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.