Petrovčík: Zákaz nočného predaja v diskontoch nič nerieši
Prednedávnom sme vás informovali o problematickom všeobecne záväznom nariadení (VZN) mesta č. 173, ktoré určuje pravidlá času predaja v obchode a času prevádzky služieb. Sporný je najmä bod, ktorý určuje otváracie hodiny diskontov na presne vymedzenom území centra Starého Mesta do 21. hodiny. Podľa majiteľov dotknutých prevádzok ich diskriminuje a nerieši podstatu problému s hlukom a neporiadkom v meste.
Novozvolený starosta mestskej časti Staré Mesto Igor Petrovčík chcel problematické nariadenie prednedávnom riešiť na mestskom zastupiteľstve, no podľa jeho slov vtedy na to nebola politická vôľa. „Už pred časom som mal snahu nariadenie otvoriť a navrhnúť jeho novelizáciu, no riešili sa závažnejšie veci, tak som svoj návrh stiahol. Ale nezabudol som na to,“ uviedol Igor Petrovčík (SPOLU).
[ad][/ad]Nočná kontrola
Uplynulý víkend sa starosta vybral inkognito na prehliadku do ulíc. Cieľom bolo zmapovať nočný život v meste, dodržiavanie otváracích hodín diskontov a priamo v teréne zistiť, v čom spočívajú najväčšie problémy pri udržiavaní poriadku. „Zistil som, že diskont na Dominikánskom námestí rešpektuje nariadenie mesta, ktorým poslanci v minulom období obmedzili otváracie hodiny do 21. hodiny. Ostatné tri diskonty majú otvorené aj neskôr, v piatok aj po polnoci a netaja sa tým, že nariadenie mesta považujú za diskriminačné. Lokály a diskotéky v ich tesnej blízkosti majú totiž otvorené aj po 21. hodine, čo nie je podľa ich názoru spravodlivé ani pravdivé. Majitelia striktne popierajú, že hluční návštevníci sú práve ich zákazníci,“ hovorí Petrovčík. Všimol si, že z piatka na sobotu a zo soboty na nedeľu, teda v najrušnejšom čase, je hliadok mestskej polície v centre málo a evidentne nestačia byť naraz na dvoch koncoch Hlavnej, ak nastane nejaký problém.
Zakážu aj diskotéky?
Podľa jeho slov nie je vhodné, aby mesto obmedzovalo podnikateľov, ktorí prinášajú zisk do štátnej i mestskej kasy a zamestnávajú ľudí. „Viem, že teraz budú namietať občania, ktorí bývajú v centre mesta, kde sa prirodzene sústreďuje nočný život, že chcú taktiež nočný pokoj. Samozrejme, ako starosta Starého Mesta som za poriadok, bezpečnosť, čistotu a pokojný spánok všetkých Staromešťanov. Lenže to by sme museli zakázať aj diskotéky, ktoré trvajú do skorých ranných hodín,“ hovorí I. Petrovčík. Podľa jeho názoru príčinou hluku v centre nie sú diskonty, ale problém je niekde inde. „Som presvedčený, že zlyháva mestská polícia, ktorá by mala cez víkendy intenzívnejšie hliadkovať a upozorňovať hlučných tínedžerov, ktorí opúšťajú podniky v centre. To, že zakážeme diskontom po deviatej predávať, situáciu nerieši. Jediným dôsledkom bude nespravodlivé obmedzenie obchodníkov voči prevádzkovateľom barov a diskoték, ich straty a aj možný krach. Bez sústredeného tlaku polície sa ticha na uliciach nedočkáme,“ dodáva Petrovčík.
[ad2][/ad2]Ako vo veľkomeste
Podľa Petrovčíka ide o horúci problém, ktorý chce otvoriť na zasadnutí mestského zastupiteľstva ešte pred blížiacim sa hokejovým šampionátom. „Košice by mali mať parametre veľkomiest aj v tom, že turista si bude mať kde kúpiť potrebné jedlo, vodu, cigarety či vínko aj v nočných hodinách,“ uvádza starosta. Podľa jeho slov túto možnosť uvítajú aj ostatní občania mesta. „Nie každý má dostatočný príjem na to, aby sa po 21. hodine mohol nechať obslúžiť v niektorom z barov či reštaurácií v centre,“ dodal.
Petrovčík sa plánuje stretnúť s veliteľom mestskej polície – stanice Stred, aby sa dohodli na účinnejšom monitorovaní nočných ulíc: „Aby sme zabávajúcich sa ľudí naučili, že po opustení podniku nemôžu vykrikovať, spievať, či nebodaj vyvaľovať koše a kvetináče na Hlavnej beztrestne. Posilnenie hliadok mestskej polície v nočných hodinách v centre považujem za nevyhnutné aj kvôli množiacim sa sprejerským výpadom, prevráteným kvetináčom, polámaným lavičkám v centre či iným prejavom vandalizmu.“
Vo februári podal majiteľ Alcohol Planet Rastislav Makula prostredníctvom advokátskej kancelárie podnet na prokuratúru, aby prešetrila, či nie je spomínané všeobecne záväzne nariadenie v rozpore so zákonom. Tým sa v súčasnosti zaoberá krajská prokuratúra „Okresná prokuratúra Košice I odstúpila tento prípad krajskej prokuratúre z dôvodu príslušnosti, keďže ide o preskúmanie vo vzťahu zákonnosti VZN mesta Košice. V súčasnosti prebieha dvojmesačná zákonná lehota na preskúmanie a vybavenie podnetu,“ uviedol Branislav Bujňák, hovorca Krajskej prokuratúry v Košiciach.
Prečo neprešiel návrh poslanca Liptáka
Mestský poslanec Zdenko Lipták (Košickí aktivisti a nezávislí) podal návrh na zmenu VZN a chcel ho prebrať už na štvrtkovom mestskom zastupiteľstve.
Z neznámych dôvodov sa však nedostal do programu zasadania. „Dňa 7. marca som v podateľni magistrátu podal návrh na zmenu nariadenia s tým, aby ho prerokovala mestská rada. Zároveň som žiadal, aby ho prerokovala minimálne legislatívno-právna komisia. Nikto sa tým však nezaoberal,“ opisuje situáciu Lipták. „Preto sa chcem na najbližšom zastupiteľstve opýtať, ako funguje magistrát, keď ako poslanec podám poslanecký návrh a nie je na to žiadna reakcia,“ rozhorčuje sa Lipták. Podľa jeho slov splnil všetky potrebné náležitosti a termíny, aby sa jeho návrhom orgány mestskej samosprávy zaoberali. „Keď raz dám niečo v úradnej ´košieľke´, aby sa to riešilo normálnym procesom v rámci mesta, tak nechápem, prečo to neprešlo,“ dodal Lipták.
Podľa Miroslava Sambora z komunikačného referátu magistrátu mesto návrh poslanca víta, potrebuje však čas na jeho prerokovanie. „Musí najprv prejsť odborným posúdením v príslušných odborných útvaroch mesta Košice. Ak sa tak stane, bude tento návrh okamžite zaradený na rokovanie mestskej rady a následne aj na rokovanie mestského zastupiteľstva,“ uviedol Sambor.
Návrh poslanca Zdenka Liptáka na zmenu VZN prerokovali ešte začiatkom februára v Komisii životného prostredia, verejného poriadku a ochrany zdravia. Týka sa dvoch bodov. V jednom z nich chce preniesť kompetenciu mesta určovať otváracie hodiny na mestské časti. Na to nadväzuje druhý bod, ktorý hovorí, že v prípade, ak nedôjde k tomuto prenosu kompetencií, VZN by sa malo upraviť tak, aby letné záhrady prevádzok pohostinských služieb, ktoré sa nachádzajú do 20 metrov od obydlí a rodinných domov, mali osobitne upravenú prevádzkovú dobu od 9. hod. do 18. hod. Týmto návrhom konkrétne myslel na piváreň na Inžinierskej ulici, ktorej terasa je otvorená do večerných hodín a nachádza sa bezprostredne niekoľko metrov od bytoviek. „Ak mestská časť prijme svoje vlastné VZN, bude platiť práve to. Ak nie, bude platiť VZN mesta Košice,“ upresnil Lipták.
[article slug=”otvaracie-hodiny-obmedzuju-diskonty-v-meste”][/article] [ad3][/ad3]