„Je to horor, čo sa deje v nemocniciach“
Koncom februára Pavol Palčo ochorel na zápal pľúc. Antibiotiká, ktoré užíval, mu nezaberali. Hospitalizovali ho v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach. Lekári zistili, že má v pľúcach vodu. Počas chirurgického zákroku stratil veľa krvi, musel dostať transfúziu. Namiesto krvnej skupiny 0+ mu však personál podal skupinu B+. Pavol do mesiaca zomrel.
Podľa slov syna Martina bol otec prvé dva týždne po hospitalizácii v poriadku: „Chodili sme ho navštevovať, prechádzať sa s ním po parku.“ Zlom nastal v deň operácie 13. marca, počas ktorej mu mali vybrať vodu z pľúc, no jej priebeh sa skomplikoval.
[ad][/ad]Zlyhávanie orgánov
Pacient stratil viac krvi a bola potrebná transfúzia. 51-ročný Pavol však dostal nesprávnu skupinu B+, namiesto 0+. „Už v ten večer ho presunuli na ARO. Začali mu zlyhávať obličky, pečeň, aj s pľúcami mal nejaký problém. Potom, čo ho 19. marca premiestnili na Jednotku intenzívnej starostlivosti (JIS), sa začal zavodňovať,“ opisuje priebeh udalostí 21-ročný Martin. Podľa jeho slov lekári nevedeli úplne špecifikovať diagnózu, stále hovorili o nejakom pľúcnom probléme. „Aj preto sme chceli otca po návrate z ARO poslať na liečenie do Vyšných Hágov.“
Nevedeli, čo mu je
Informáciu o zámene krvnej skupiny rodine oznámili dva dni po zákroku. „Mamka sa snažila otcovi dovolať po operácii, no nedvíhal telefón. Myslela si, že oddychuje po operácii a spí. Až 15. marca sa dovolala na ARO, kde jej povedali, že mu zachraňujú orgány a životné funkcie.“
Deň nato spolu s matkou navštívili nemocnicu, aby zistili, čo sa vlastne stalo.
„Komunikácia s nemocnicou nebola takmer žiadna, snažili sa nám vyhýbať. Jeden lekár nakoniec povedal, že mu zamenili krv, ale nevedel nám k tomu nič bližšie povedať. Podľa toho vysvetlenia sme ani nevedeli, že mu dali úplne inú krvnú skupinu. Mysleli sme si, že mu dali správnu krvnú skupinu, len v tej krvi bol nejaký problém, napr. zle namiešané červené krvinky alebo niečo podobné.“
Martin hovorí, že otec si nepamätal posledných šesť dní na oddelení ARO po tom, čo ho uspali. „On vedel, že je nejaký problém, no my sme sa to snažili pred ním vždy nejako zahovoriť. Tak nám to odporúčali lekári a psychológovia.“
Po preložení na JIS sa začal permanentne zavodňovať. „Denne sa mu niekedy vytvorilo aj päť litrov vody, dokonca až deväť, inokedy to boli len 2 decilitre. Mal tak opuchnuté nohy, že mu začali až krvácať.“ Podľa Martina sa otcov zdravotný stav zhoršoval najmä cez víkendy, čo si vysvetľuje personálnym nedostatkom.
„V piatok mu nastavili liečbu, dva dni ho na nej držali a nemenili to. Cez týždeň už mu to menili častejšie. A o Veľkej noci ani nehovorím.“
UNLP odmieta akékoľvek pochybnosti o personálnom vybavení nemocnice. „Čo sa personálnych normatívov alebo materiálno technického vybavenia týka – uvedená klinika spĺňala všetky zákonom stanovené nariadenia a odmietame obvinenia v tejto oblasti,“ uviedla Ivana Stašková, hovorkyňa UNLP.
Zlyhanie komunikácie
Podľa Martina lekári mohli spraviť viac, najmä pri komunikácii s ich rodinou. „Hlavne nám dať viac informácií hneď na začiatku, aby sme si aj my vedeli rozmyslieť nejaké alternatívy, napríklad skúsiť transplantáciu pečene. Ale oni nám stále tvrdili, že je to pľúcny problém.“
Na základe udalostí boli prepustení traja pracovníci nemocnice. „Nevieme ani, kto to bol, čo spravili a na základe čoho boli prepustení. Ja chcem len vedieť, čo sa presne stalo a ako to prebehlo s naším otcom.“
Martin hovorí, že v súčasnosti s nimi nemocnica ani nekomunikuje. „Ešte my sme museli ísť do nemocnice, aby nám odfotili dokumentáciu. Ospravedlnili sa nám až po medializácii prípadu. Ešte v ten deň, ako otec zomrel, sme boli v nemocnici a ani tam sa nám neospravedlnili, len lekár povedal, že nechápe, ako vydržal tak dlho. To bolo jediné, čo nám povedal.“
[ad2][/ad2]Počkajú na záver vyšetrovania
„Vyjadrujeme hlbokú ľútosť nad daným prípadom a aj touto cestou sa ospravedlňujeme. Pacient bol liečený pre zlyhávanie pečene, táto liečba je náročná a dlhodobá, prebiehala celý mesiac. Napriek tomu sa ho, žiaľ, nepodarilo zachrániť,“ uviedla Stašková. Na doplňujúce otázky, prečo presne prepustili troch zamestnancov, v čom pochybili a ako prebiehala liečba do úmrtia pacienta už hovorkyňa nereagovala.
Martin však tvrdí, že osobne sa im doteraz nik neospravedlnil a vyjadrenie nemocnice prišlo až po medializácii.
K tomu, či budú žalovať nemocnicu, sa ešte rodina nechce vyjadrovať. Čakajú, pokiaľ sa skončí vyšetrovanie polície a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. „Nech sa to už hlavne nestane nikomu inému, je to horor, čo sa deje v našich nemocniciach,“ konštatuje na záver Martin Palčo.
[article slug=”pacient-v-kosickej-nemocnici-zomrel-po-nespravne-podanej-transfuzii-krvi”][/article]Je to zriedkavé a nebezpečné
Podľa vyjadrenia Národnej transfúznej stanice (NTS) sa priebeh zamenenej krvi ešte dá zvrátiť. Výsledok však závisí od množstva faktorov, individuálnej reakcie pacienta a jeho zdravotného stavu. Poradkyňa pre legislatívu a hemovigilanciu z NTS tvrdí, že podanie nekompatibilnej krvi je veľmi zriedkavá a nebezpečná komplikácia.
„V rámci Európy ich nebýva viac ako 1-2 do roka,“ uviedla Jana Rosochová. Dodala, že niektorí pacienti majú ťažkú reakciu už po pár mililitroch krvi, iní zase aj po celej nesprávnej transfúzii krvi majú len nevýznamné symptómy. „Väčšinou je možné ich zvládnuť, ale nie vždy. Krv sa v celom obehu vymeniť nedá. Existujú prístroje, ktorými sa dá v indikovaných prípadoch vymeniť veľká časť plazmy alebo červených krviniek, ale nie krv v celom obehu,“ dodáva odborníčka.
Ako informoval portál pluska.sk, podobná situácia sa na Slovensku stala aj v minulosti. 6. apríla 2004 došlo k nesprávne podanej transfúzii aj v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici, dokonca hneď dvakrát! Na operačnom stole bola 70-ročná žena z Revúcej, ktorá o život neprišla iba preto, lebo jej telo univerzálnu krvnú skupinu nula prijalo. V ten istý deň podstúpila bežnú operáciu bedrového kĺbu aj 54-ročná pacientka z Hriňovej. Po podaní nesprávnej krvi ešte v ten deň zomrela. Podľa súdu je za jej smrť zodpovedná zdravotná sestra, ktorá transfúziu vykonala bez prítomnosti lekára a o situácii po podaní zlej krvi mu dala vedieť neskoro.
[ad3][/ad3]