Deti nepočkajú, počas Bielej noci vyzývajú na diskusiu
Akú školu by ste dopriali deťom na Slovensku? Priania detí, rodičov a učiteľov z celého Slovenska nesie 7 824 papierových lodičiek. Umelecká inštalácia v tvare lipového listu odkazuje na symboliku verejnej diskusie a pripravili aktéri projektu „Deti nepočkajú“.
Obrovský lipový list si môžete pozrieť na výstave v Košiciach počas Medzinárodného festivalu súčasného umenia Biela noc. Začiatok výstavy je v piatok (4. 10.) o 14. hodine v Halmiho dvore na Hlavnej ulici č. 21. Pozrieť si ju môžete až do nedele (6. 10.).
[ad][/ad]Slovenský rekord
Počas minulotýždňovej Bielej noci v Bratislave za tento najväčší lipový list z papierových lodičiek udelil komisár Slovenského rekordu certifikát o rekorde. Okrem listu z lodičiek výstava pozostáva aj z rozbalených prianí a kresieb o lepšej škole. Dvojica umelcov, Ľubomír Slovinský a Tereza Matkuliaková, pripravila aj prekvapenie pre zmysly – čiernu skrinku ako hru svetla, tmy a detského hlásku.
Zaujímavý projekt
Cieľom projektu „Deti nepočkajú“ je sieťovanie aktérov z oblasti vzdelávania a pozitívna medializácia témy školstva a inovácií na školách. Na Slovensku silnie diskusia o kvalite výchovy a vzdelávania. Vo viacerých kútoch vznikajú rôzne konštruktívne iniciatívy, združenia angažovaných odborníkov. Problémom je výrazná rozdrobenosť. Preto projekt „Deti nepočkajú“ prizýva aktérov vo vzdelávaní k vytvoreniu Stálej konferencie aktérov vo vzdelávaní (SKAV).
„Na základe výskumov UNESCO, OECD aj EÚ volajú po primeranom mieste pre umenie v procese vzdelávania, nakoľko práve umelecké vzdelávanie prispieva k rozvoju zručností potrebných pre zvládnutie života v dnešnej multikultúrnej spoločnosti ako aj pre získanie kvalifikácie pre prácu v rýchlo sa rozvíjajúcom kreatívno-kultúrnom priemysle“ hovorí Daniela Čorbová, riaditeľka neziskovej organizácie Lipana.
Prídu aj budúci umelci
Preto sa inštalácia bude niesť aj v duchu partnerskej spolupráce rôznych typov zriaďovateľov umeleckých škôl. V krátkom umeleckom programe ju slávnostne otvoria študenti a žiaci Súkromného konzervatória na Zádielskej ulici v Košiciach a Súkromnej základnej umeleckej školy Viva. Počas jej trvania budú mať návštevníci Bielej noci možnosť nazrieť do tajov umeleckého vzdelávania a tvorby v súčasnom aj tradičnom ponímaní umenia. Predstaví sa na nej Spojená škola sv. Košických mučeníkov a v priebehu soboty i Škola umeleckého priemyslu v Košiciach, ktorej žiaci budú počas kreatívnej prezentácie školy aj priamo realizovať svoju tvorbu pred divákmi. Vystavené budú i práce žiakov a študentov umeleckých škôl.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach (UNLP) od 1. novembra 2024 až do odvolania zakázala návštevy na svojich oddeleniach. Toto opatrenie bolo zavedené na základe aktuálnej epidemiologickej situácie s cieľom prevencie šírenia respiračných ochorení počas sviatočného obdobia.
Michalovce sa stali súčasťou novozaloženej iniciatívy zameranej na prehlbovanie vzťahov medzi Slovenskom a Českou republikou. Podujatie, ktoré má posilniť bratské väzby medzi oboma národmi, sa koná od 28. októbra do 3. novembra.
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.