Najzdravší, no najdrahší med na svete – manuka med
Manuka med je produktom včiel, ktoré opeľujú krík manuka (Leptospermum scoparium), ktorý má svoj domov na Novom Zélande a v Austrálii. Nový Zéland požaduje pre tento unikátny produkt rovnaký druh ochrany ako šampanské (Champagne) a podobné prestížne výrobky spojené s konkrétnym regiónom alebo krajinou, aby zamedzil kontroverznému označovaniu medu za austrálsky. Jedno je však isté. Či už si zadovážite manuka med vyrobený na Novom Zélande, alebo v Austrálii, kľúčové vlastnosti, ktoré ho odlišujú od priemerného medu, sú v ňom prítomné tak či tak.
Náš tip: Všetky dôležité fakty o tomto mede si môžete prečítať v recenzii, ktorá sa mu venuje úplne detailne. Recenziu manuka medu nájdete TU:
Prečo je manuka med taký výnimočný?
Metylglyoxal alebo MGO je kľúčovou antibakteriálnou zlúčeninou, ktorá odlišuje manuku od ostatných medov (v manuka je prítomná vo výrazne vyšších množstvách). MGO sa pripisujú antivírusové, protizápalové a antioxidačné účinky, vďaka čomu je manuka účinnou možnosťou liečby rán, upokojenia bolestí v krku a zlepšenia tráviacich problémov.
V manuka mede pochádza MGO z premeny inej zlúčeniny, dihydroxyacetónu, ktorá sa vo vysokej koncentrácii nachádza v nektári kvetov manuka. Čím vyššia je koncentrácia MGO, tým silnejší je antibiotický účinok. Výrobcovia medu vytvorili stupnicu na hodnotenie účinnosti manuka medu. Hodnotenie sa nazýva UMF, čo znamená Unique Manuka Factor.
Hodnotenie UMF odráža koncentráciu MGO. Aby bol med manuka považovaný za dostatočne silný na to, aby bol terapeutický, musí mať hodnotenie najmenej 10 UMF. Med na tejto úrovni alebo nad touto úrovňou sa predáva ako „UMF Manuka Honey“ alebo „Active Manuka Honey“.
Manuka med tiež obsahuje skupinu antioxidantov nazývaných fenoly, ktoré prispievajú k antibakteriálnym a protizápalovým vlastnostiam medu. Má vyššie hladiny antioxidačných fenolových zlúčenín ako iné medy, preto sú vyššie aj jeho antimikrobiálne vlastnosti.
Čo hovorí o manuka mede veda?
Aj keď antibakteriálne a antioxidačné vlastnosti manuky sú pôsobivé, ľudský výskum chýba. Existuje niekoľko štúdií na zvieratách, ktoré naznačujú, že by to mohol byť trend stravovania, ktorý sa oplatí sledovať, ale nezabudnite, že výsledky na zvieratách nie vždy predstavujú potenciálne výsledky pre ľudí.
1. Môže byť účinný pri hojení rán
Pretože med je známy svojimi antibakteriálnymi vlastnosťami, používa sa už po stáročia ako prostriedok na hojenie rán. Nedávno sa uskutočnil výskum na ľuďoch, aby sa zistilo, či má manuka med lekárske využitie. Štúdia z roku 2017 u pacientov podstupujúcich očné operácie porovnala, ako by lokálne použitie manuka medu vs. vazelíny ovplyvnilo hojenie rán. Použitie manuka medu prinieslo menej viditeľné jazvy a ich zníženú stuhnutosť v porovnaní s vazelínou. Je zrejmé, že je potrebný ďalší výskum, skôr ako začneme nanášať manuka med do otvorených rán, ale výsledky sú sľubné.
2. Môže pomôcť liečiť rakovinu
Vedci sa vzhľadom na bohaté antioxidačné vlastnosti v manuka mede zamerali na jeho potenciál pri liečbe rakovinových buniek. Štúdia na myšacích rakovinových bunkách zistila, že kombinácia medu manuka a paclitaxelu – chemoterapeutického lieku – inhibovala rast nádoru o 33 percent. Aj keď sú tieto výsledky zaujímavé, bunky, ktoré dostali iba chemoterapiu, zaznamenali 61 % zníženie rastu nádoru. Inými slovami, pred vyvodením akýchkoľvek záverov je potrebný oveľa rozsiahlejší výskum.
3. Má antibakteriálne vlastnosti
Na med manuka sú citlivé desiatky druhov baktérií vrátane Staphylococcus aureus a Streptococcus. Zdá sa, že manuka je účinná aj proti Clostridium difficile, organizmu, ktorý sa ťažko lieči a často sa šíri v zdravotníckom prostredí.
Vedci sa obzvlášť zaujímajú o fakt, že sa zdá, že med manuka útočí na infekcie, ktoré tvoria biofilm alebo tenkú vrstvu klzkých baktérií. Totižto, akonáhle infekcia vytvorí biofilm, považuje sa za neliečiteľnú. K dnešnému dňu neexistujú žiadne správy o mikrobiálnej rezistencii voči medu. To naznačuje, že môže byť úspešný proti rezistentným organizmom a dlhotrvajúcim infekciám rán, ktoré sa neliečia zvyčajnou antibiotickou liečbou. Z tohto dôvodu sa med považuje za poslednú možnosť proti infekcii.
Ako používať med manuka?
Výrobcovia medu manuka označovali svoj produkt unikátnym Manuka faktor hodnotením (UMF). Toto číslo hovorilo o hladinách MGO a prekurzora, dihydroxyacetónu.
Rozsah pre hodnotenie UMF bol nasledovný:
• 0 až 4: prítomné nezistiteľné množstvo
• 5 až 9: prítomné nízke hladiny
• 10 až 15: prítomné užitočné úrovne
• 16: prítomné vynikajúce, vysoké úrovne
Čím vyššie číslo UMF, tým vyššia hladina týchto zlúčenín. Od januára roku 2016 sú výrobcovia povinní na svojich obaloch udávať číselné vyjadrenie MGO: 30+, 100+, 250+, 400+ a 550+. Aj v tomto prípade platí, že väčšie číslo znamená vyššiu koncentráciu metylglyoxalu. Aby ste z účinkov medu vyťažili čo najviac, používajte produkt s vyšším obsahom MGO.
Starostlivosť o pleť
Manuka med môže zmierniť zápaly a podráždenie spojené s akné. Na tento účel naneste med manuka priamo na pokožku. Postihnutú oblasť pokryte tenkou vrstvou medu. Masku nechajte pôsobiť aspoň 15 minút. Dlhším pôsobením – hodina alebo aj viac, môžete dosiahnuť lepšie výsledky.
Med manuka môžete použiť aj na zmiernenie ekzému. Ukázalo sa, že je účinné použitie zmesi rovnakých dielov medu, olivového oleja a včelieho vosku. Odporúča sa aplikovať trikrát denne.
Trávenie a imunológia
Aby ste mohli využiť prínosy medu manuka pre trávenie, mali by ste zjesť každý deň 1 až 2 polievkové lyžice. Môžete ho jesť rovno, alebo ho pridať do vašich pokrmov. Ak chcete zaradiť med manuka do svojho menu, zvážte natrieť ho na kúsok celozrnného toastu alebo pridať ho do jogurtu. Milovníci čaju môžu pridať lyžičku medu do svojej rannej šálky.
Ak máte bolesti hrdla, alebo len v rámci prevencie, skúste každý deň zjesť 1/2 až 1 polievkovú lyžicu medu. Ak nie ste chorí, posilníte imunitný systém, ak už máte bolesti v krku, môže to zmierniť príznaky.
Starostlivosť o rany
Menšie odreniny a porezania ošetrite medom manuka. Závažné alebo hlboké rezy by mal posúdiť lekár, pretože môžu byť potrebné stehy alebo iná antibiotická starostlivosť. Mali by ste byť schopní určiť potrebné množstvo medu stanovením množstva tekutín unikajúcich z rany. Čím viac úniku tekutín, tým viac medu by ste mali použiť na pokrytie oblasti. Na tento účel naneste med na obväz. Potom obväz naneste na ranu. Med by ste nemali aplikovať priamo na ranu.
Skrýva v sebe použitie medu manuka nejaké riziká?
Pre väčšinu ľudí je konzumácia medu manuka bezpečná. Neexistuje limit, koľko medu konzumovať. Ale ak máte cukrovku, konzultujte to so svojím lekárom skôr, ako do svojho menu zaradíte med manuka. Má, rovnako ako iné medy, vysoký obsah cukru. Môže to spôsobiť zvýšenie hladiny cukru v krvi.
Niektorí vedci tiež kladú otázku, či med manuka nespomaľuje hojenie chronických rán u ľudí s cukrovkou. Dôvodom je skutočnosť, že pri samotnom použití je MGO toxický pre živé bunky. Existuje však množstvo hlásení o úspešnom ošetrovaní chronických rán medom manuka. Je však potrebný ďalší výskum.
Ak ste alergický na iné druhy medu, obráťte sa na svojho lekára. Pravdepodobne nebudete môcť používať med manuka bez alergických reakcií.
Prečo je manuka med taký drahý?
Vysokú cenu manuka medu spôsobuje silný globálny dopyt a obmedzená ponuka. Manuka med je mimoriadne limitovaný zdrojom – oblasťami bohatými na pôvodné kvety manuka. Vzhľadom na krátku sezónu kvitnutia – len 2 – 6 týždňov do roka – zber manuka medu vyžaduje nesmierne zručnosti a plánovanie.
Počasie taktiež zohráva dôležitú úlohu pri zbere medu manuka a môže drasticky ovplyvniť ponuku. Ak veľa prší, včely zostávajú v úľoch a je tým ovplyvnený objem zozbieranej manuky. Každý rok je iný. Stáva sa aj to, že ďatelina rozkvitne v rovnakom čase ako manuka, a pretože má vyšší obsah cukru, včely manuku „obídu“ a idú rovno do ďateliny.
Med manuka s vyššími hladinami účinných látok znamená aj vyššiu cenu. Jeho aktivita sa však môže z roka na rok líšiť aj v tej istej lokalite. Výrobcovia testujú každú šaržu viackrát, pretože manukový med môže byť 100-percentne čistý a mať pritom malú alebo žiadnu aktivitu.
Zdroje informácií:
- https://www.webmd.com/a-to-z-guides/manuka-honey-medicinal-uses#1
- https://recipes.howstuffworks.com/manuka-honey.htm
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/318298
- https://www.huffpost.com/entry/what-is-manuka-honey_l_5d713a5ce4b0ed33e1aa4273