Upravili sa podmienky na vykonávanie pohrebov
AKTUALIZOVANÉ
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upravil podmienky pre výkon občianskych pohrebných obradov v prípade, že budú dodržané opatrenia, ktoré stanovil.
Informovala o tom hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.
Ako uviedla, vstup do priestorov pohrebného obradu a pobyt v nich má byť umožnený len osobám s prekrytými hornými dýchacími cestami napríklad rúškom, šálom či šatkou. Pri vchode do priestorov pohrebného obradu treba aplikovať dezinfekciu na ruky alebo poskytnúť jednorazové rukavice, zabezpečiť, aby odstup medzi osobami okrem členov spoločnej domácnosti bol minimálne dva metre a smútočnú hudbu počas pohrebného obradu riešiť prednostne reprodukovanou formou.
Okrem iného je potrebné dodržiavať respiračnú etiketu – kašľať, kýchať do vreckovky, respektíve do lakťového ohybu, nepodávať si ruky, z obradov úplne vylúčiť osoby, ktoré majú nariadenú karanténu alebo akékoľvek príznaky respiračného infekčného ochorenia, a vykonávať častú dezinfekciu priestorov, hlavne dotykových plôch, kľučiek podláh a predmetov.
„Tam, kde je to možné, treba prednostne usporadúvať pohrebné obrady v exteriéroch za dodržania odstupov dva metre okrem členov spoločnej domácnosti a pri východe z priestorov pohrebného obradu je potrebné riadiť vychádzanie ľudí s odstupmi aspoň dva metre a zabrániť zhlukovaniu,“ povedala Račková.
[ad][/ad]Deti sa na ihriskách už hrať môžu
Račková tiež informovala, že stabilizujúca sa epidemiologická situácia spôsobená koronavírusom umožnila opäť otvoriť ihriská v rámci občianskej vybavenosti, ktoré sa nachádzajú v exteriéroch obcí alebo mestských častí. Deti a rodičia však musia striktne dodržiavať prísne hygienické opatrenia.
Na ihriskách musí byť obmedzený počet súčasne sa hrajúcich detí. Hygienici odporúčajú rodičom, aby zabezpečili odstup detí v okruhu dvoch metrov. Ďalej pripomínajú povinnosť nosenia rúšok v zmysle aktuálne platného opatrenia ÚVZ SR.
Rodičia alebo osoby sprevádzajúce deti musia zabezpečiť, aby sa deti fyzicky minimálne kontaktovali. Taktiež musia mať so sebou prostriedok na dezinfekciu rúk.
Prevádzkovateľ zasa každodenne pred otvorením priestor uprace, piesok prehrabe, očistí a vydezinfikuje dotykové plochy jednotlivých herných zostáv. Raz za týždeň pieskovisko preleje pitnou vodou alebo vodou zodpovedajúcou požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie.
Verejnosť sa vracia na zasadnutia
Úrad verejného zdravotníctva, vo štvrtok rovnako uviedol, že verejnosť sa opäť môže zúčastňovať na zasadnutiach a schôdzach štátnych orgánov a orgánov samosprávy. V priestoroch je však potrebné zabezpečiť dodržiavanie protiepidemických opatrení
Úrad tak v rámci uvoľňovania opatrení prijatých na zamedzenie šírenia nového koronavírusu zrušil nariadenie, ktoré prikazovalo pri zasadnutiach a schôdzach vylúčiť verejnosť a zabezpečiť inú formu informovanosti občanov.
„Vzhľadom na priaznivú epidemiologickú situáciu na území SR a z nej vyplývajúcu zvýšenú sociálnu a politickú aktivitu obyvateľstva bolo vhodné a prijateľné pristúpiť k uvoľňovaniu režimu organizovania schôdzí a zasadnutí štátnych orgánov a orgánov územnej samosprávy, a to za zachovania ostatných, už stanovených podmienok uložených pre činnosť týchto orgánov,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas v odôvodnení.
Štátne orgány a samosprávy musia pri zasadnutiach zabezpečiť pri vstupe do budovy oznam o povinnosti zostať v domácej izolácii v prípade vzniku akútneho respiračného ochorenia a nutnosti informovať o ňom telefonicky svojho ošetrujúceho lekára. Pri vchode musí byť zabezpečená tiež dezinfekcia rúk.
Povinnosťou je aj nosenie rúšok pre osoby pohybujúce sa v objekte. Prístroje, ktoré vytvárajú aerosól, napríklad sušiče rúk, musia nahradiť papierovými utierkami. Dodržiavať treba aj minimálne dvojmetrovú vzdialenosť medzi osobami a dodatočné vetranie priestorov. Dotykové plochy, ako sú kľučky, zábradlia, výťahy a kontaktné predmety, napríklad klávesnica, telefón, sa majú tiež pravidelne dezinfikovať.
[ad2][/ad2](TASR)
Odporúčané články
Prvá tohtoročná snehová nádielka v Košiciach vyvolala medzi obyvateľmi rôznorodé reakcie. Diskusia v komentároch pri príspevku KOŠICE: DNES na sociálnych sieťach ukázala, že názory na prístup mesta k zimnej údržbe sa líšia, pričom nechýbal ani humor a irónia.
Členovia Hasičského a záchranného zboru navštívili Materskú školu Budapeštianska 1 a jej elokované pracovisko na Viedenskej 34 v Košiciach, aby najmenším deťom zábavnou a interaktívnou formou priblížili základy bezpečnosti a predstavili im prácu záchranných zložiek.
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.