Ponožkový festival nie len pre ľudí s Downovým syndrómom
Občianske združenie Usmej sa na mňa v sobotu 19. 9. od 14.00 hod. organizuje pri kine Úsmev v Košiciach podujatie, ktoré zábavnou formou priblíži život ľudí s Downovým syndrómom. Ukáže ich šikovnosť, úprimnosť aj krásu.
Počas celého podujatia bude súťaž o najkrajšiu maľovanú ponožku, v kaviarni bude pomáhať „výnimočná“ obsluha, herci a taekwondisti s Downovým syndrómom ukážu svoje schopnosti, na výstave fotografií týchto ľudí si môžete vychutnať ich výnimočnú krásu a premietať sa bude film s hercom s Downovým syndrómom v hlavnej úlohe.
[ad][/ad]Chromozóm vyzerá ako ponožka
Downov syndróm nie je choroba alebo ochorenie, je to genetický stav spôsobený prítomnosťou ďalšieho 21. chromozómu. A keďže chromozóm má tvar ponožky, na znak solidarity nosia ľudia v Deň Downovho syndrómu (21. 3.) dve rôzne ponožky. Práve to sa stalo motívom aj tohto podujatia. „Deti si budú môcť vyzdobiť ponožky. Ďalší pár darujeme pre ľudí v sociálnej núdzi,“ povedala Dagmar Kočiová, riaditeľka OZ Usmej sa na mňa.
Zároveň sa návštevníci môžu dozvedieť o špecifikách, ale aj schopnostiach a šikovnosti ľudí s Downovým syndrómom. Počas podujatia bude zriadená aj poradňa, kde sa široká verejnosť môže informovať u špeciálnej pedagogičky o výchove týchto detí, resp. sa môžu rodičia bezplatne poradiť.
Herci aj športovci
To, že ľudia s Downovým syndrómom (DS) sú talentovaní, ukážu herci sociálneho divadla Hopi Hope a športovci z para oddielu ILYO Taekwondo.
„Na výstave portrétov našich detí zistíte aké sú krásne. Hoci existujú určité charakteristické fyzické vlastnosti a črty, ktoré majú ľudia s Downovým syndrómom podobné, väčšinu svojich vlastností dedia predovšetkým po svojich rodičoch. Každý jeden z nich je absolútne jedinečná bytosť,“ upresnila Erika Bočeková, štatutárna zástupkyňa OZ Usmej sa na mňa. „Po celý deň vás budú v kaviarni obsluhovať a uvádzať do kina výnimoční ľudia s Downovým syndrómom. A veľmi sa na to tešia“, dodala.
Večer si návštevníci budú môcť v kine Úsmev pozrieť filmy Niečo naviac a Ôsmy deň, kde Pascal Duquenne, herec s Downovým syndrómom obdržal za svoj výkon vo filme Cenu za mužský herecký výkon na MFF v Cannes 1996.
(ML, DG)
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.