Máte vetry? Má ich každý… Aj kráľovná
Priemerný človek podľa wikipédie vytvorí približne pol litra črevných plynov denne a v priemere si uľaví cca 14-krát denne. Tak to vidíte, vetry majú všetci ľudia, bez rozdielu pohlavia a spoločenského statusu. Plyny vypúšťa britská kráľovná, Obama, inak na tom nebola ani Báthoryčka, Gustáv Husák či Marie Curie-Sklodowská. Asi najťažšie si človek predstaví krásnu modelku, ktorá fotí napríklad pre módny časopis. Zrazu sa ospravedlní, odbehne niekam bokom a….
Bohužiaľ, v súčasnej spoločnosti je vypúšťanie vetrov stigmatizované, na takéhoto človeka sa pozerá cez prsty. Ak máte aj vy brucho ako balón a zároveň strach, že sa znemožníte pred okolím, poradíme vám.
[ad][/ad]V žalúdku sa hromadí vzduch väčšinou preto, že je nasávaný pri jedle alebo pri neurotickom tiku (aerofágia). Iným zdrojom plynov v žalúdku môžu byť nápoje sýtené CO2, prípadne plyn vzniká chemickou reakciou HCl s inými látkami (bikarbonáty). V čreve môže byť príčinou plynatosti prehltnutý vzduch, plyny vzniknuté činnosťou baktérií pri poruchách trávenia (kvasná a hnilobná dyspepsia), alebo nemožnosť odchodu plynov pri črevnej uzávere.
Náhla a veľká plynatosť môže vznikať zvýšeným prienikom krvných plynov do čreva alebo obmedzeným vstrebávaním plynov z čreva do krvného riečiska. Meteorizmus môže byť jediným prejavom funkčnej poruchy hrubého čreva (funkčná kolopatia), ale aj vážneho organického ochorenia tráviacej trubice.
Brucho môže byť až nezvyčajne naduté a citlivé. Vetry buď neodchádzajú (závažnejší problém), alebo odchádzajú nadmerne. Pri zástave plynov (a stolice) je nutné navštíviť lekára. S nadúvaním, ktoré vo zvýšenej miere trápi chorých s dlhodobým ochorením čriev, sa popri nepríjemných telesných pocitoch a bolestiach spája tiež pocit hanby. Tu je niekoľko rád, ako proti plynatosti účinne bojovať.
Neprehĺtajte vzduch
Jednou z príčin tzv. meteorizmu (plynatosť) môže byť nadbytok vzduchu, ktorý nechcene prehltnete počas jedla či pitia. Dôkazom býva hojné grganie, ktoré po konzumácii stravy nasleduje. Aby ste svoje črevá plynom zbytočne nezaťažovali, držte sa nasledujúcich odporúčaní: Jedzte pomaly. Pri žuvaní nehovorte. Vyvarujte sa sŕkania či pitia cez slamku. Vyhnite sa sýteným nápojom. Zabudnite na žuvačky.
[ad2][/ad2]Najsmradľavejšie plyny má na svedomí mäso
Obmedzte rizikové potraviny
“Nafúknutia brucha” vás môžu zbaviť tiež diétne opatrenia, kedy obmedzíte príjem niektorých v tomto ohľade rizikových druhov potravín. Tie vďaka tvorbe plynu v hrubom čreve následkom spracovania prítomnými mikroorganizmami nadúvanie ešte podporujú. Patria medzi ne napríklad: strukoviny, zemiaky, kapusta, kel, karfiol, sladkosti, čerstvé pečivo, cestoviny.
Neznášanlivosť mliečneho cukru
Ďalším dôvodom, prečo niektorých z nás trápi nadúvanie viac než ostatných, môže byť tzv. porucha laktózovej tolerancie. Nedostatok jedného z tráviacich enzýmov, tzv. laktázy, ktorá pomáha štiepiť laktózu, obsiahnutú v mlieku a mliečnych výrobkoch, je totiž v populácii relatívne častý. Odporúčame tiež – ak trpíte vetrami – obmedzte žuvačky!
Riešením je výber takých typov potravín, ktoré sú pri tejto poruche lekárom odporúčané ako vhodné. Úplné vynechanie mliečnych výrobkov z jedálnička pritom nebýva nutné, naopak,bolo by skôr nežiaduce. Ak už nadúvaním trpíte, niekedy od problémov uľaví horúci kúpeľ alebo cvičenie vedúce k vypudeniu nadbytočného plynu.
V ostatných prípadoch sa obráťte na svojho lekárnika s otázkou vhodných preparátov proti meteorizmu, ako sú flatulenciá a probiotiká. K osvedčeným „babským receptom“ patrí napríklad odvar z rasce alebo fenikla.
Rýchla pomoc
- bylinkový čaj (vhodný je fenikel, mäta, medovka, rasca)
- teplo (nahrievanie vo vani, teplý vankúš na bruchu a pod.)
- masáž brucha
- užitie prípravku proti nafukovaniu
Púšťanie vetrov je zdravé!
Ak svojimi prejavmi nebudete obťažovať okolie, neokúňajte sa! Ak vetry zadržiavate, môžu prísť komplikácie. Kŕče spôsobené zadržiavaním vetrov sú veľmi silné. Starí rodičia hovorili: „Kto grgá a prdí, zdravie si tvrdí.” Ak si neviete uľaviť, začnite sa hýbať.
Pohyb je výborným prostriedkom, ktorý dokáže vo vašom tele plyny posunúť tým správnym smerom. Niektorí vedci sa pokúšali zistiť, čo obsahujú vetry, že niekedy je ich zápach na nevydržanie. Zistili, že vetry sú zložené z viacerých plynov, pričom prevažuje dusík. Najhoršie „vonia“ sírovodík, ktorý pripomína skazené vajcia. Takéto plyny vypúšťajú ľudia, ktorí sa obžrali a v ich črevách sa zmiešali rôzne druhy jedál. Ďalším dôležitým zistením je, že najsmradľavejšie plyny má na svedomí mäso.
[ad3][/ad3]