Strojček napráva zlé postavenie zubov
Cesta za krásnym a žiarivým úsmevom často vedie cez správny výber strojčeka. Kedysi to bol strašiak všetkých detí, dokonca aj terč výsmechu. Dnes je už všetko inak.
Strojčeky sú iné – krajšie a kvalitnejšie. O tom, kedy a ako používať zubné strojčeky, aj o iných veciach spojených so zubným strojčekom, sme sa porozprávali s MDDr. Renátou Urban, asistentkou a zubnou lekárkou na I. stomatologickej klinike LF UPJŠ a UN LP v Košiciach.
Kedy sa odporúča strojček na zuby pacientovi?
“Zubný strojček sa odporúča pri každej funkčnej odchýlke v postavení zubov, zubných oblúkov, čeľuste a sánky a pri anomálnom prerezávaní zubov. V mladom veku krivé, stesnané alebo nevyhovujúco hryzúce zuby nemusia spôsobovať žiaden problém, ale postupom rokov sa z týchto anomálií môžu vyvinúť viaceré problémy. Ďalším dôvodom na liečbu je estetika. Veľa pacientov – či už deti alebo dospelí – trpí, majú psychické problémy pre svoje krivé zuby. Ich vyrovnanie spôsobuje nárast sebavedomia a niekedy aj väčší úspech v živote.”
V akom veku by mal pacient liečbu strojčekom podstúpiť?
“Začatie liečby závisí od charakteristiky problému. Najčastejší vek na liečbu strojčekom je okolo 12 – 15 rokov. V niektorých prípadoch je nutné liečbu začať už skôr. V iných prípadoch až po ukončení rastu v 17. – 18. roku. Praktický zubný lekár by mal na preventívnej prehliadke anomáliu rozpoznať a poslať pacienta k špecialistovi – čeľustnému ortopédovi. Ten potom zhodnotí, či je potrebné s liečbou začať hneď alebo neskôr.”
Aké typy strojčekov existujú?
“V minulosti boli veľmi rozšírené snímateľné strojčeky (nočné strojčeky), a to z dôvodu nedostupnosti materiálu a vedomostí o fixných strojčekoch – takých, čo sú pevne pripojené k zubom. Snímateľné strojčeky sa v niektorých prípadoch používajú aj dnes. Najrozšírenejšie fixné strojčeky sa dávajú na vonkajšiu plochu zuba. Ďalšiu skupinu aparátov tvoria tzv. neviditeľné strojčeky. Tu patria linguálne strojčeky, ktoré sú lepené z vnútornej strany zubov tak, že predná plocha zuba ostáva nedotknutá a priesvitné strojčeky – alignery. Oba typy sa vyrábajú v spolupráci so špecializovanými laboratóriami, ktoré pre pacienta vytvoria liečebný plán a vyhotovia mu jednotlivé aparáty na mieru.”
Sú medzi strojčekmi veľké cenové rozdiely?
“Najlacnejšie sú snímateľné strojčeky – tie však často nestačia na detailnú úpravu postavenia zubov. Ďalšími v poradí sú fixné aparáty. Ak je pacient samoplatca, priemerná dvojročná liečba sa pohybuje okolo 1200 – 1500 eur. Tzv. neviditeľné strojčeky sú drahšie. Priesvitné alignery stoja od 2500 do 5000 eur, 3D linguálne aparáty od 3000 – 5500 eur. Ceny sa líšia v závislosti od vybavenia a nákladov na ambulanciu.”
Prepláca poisťovňa zubné strojčeky? Ak áno, v akom prípade?
“Sú 3 skupiny pacientov. Do prvej skupiny patria pacienti so závažnou odchýlkou, napr. s nadmerným predkusom nad 9 mm, pacienti s nadmerným rastom sánky, rázštepoví pacienti a podobne. Týmto pacientom poisťovňa hradí liečbu vo väčšej miere. Do druhej skupiny patria menej závažné odchýlky, ako napríklad predkus nad 4,5 mm, retinované (uviaznuté v čeľusti) zuby, vážnejšie stesnanie zubov, väčšie rotácie rezákov a očných zubov. Tu poisťovňa hradí menšiu čiastku a pacient dopláca za komplexnú dvojročnú liečbu približne 700 – 900 eur. Do tretej skupiny patria málo závažné odchýlky, ako je malé stesnanie, medzerovitý chrup, jemné odchýlky v postavení zubov. Týmto pacientom poisťovňa liečbu neprepláca. Takisto po dovŕšení 18. roku veku sa pacient stáva samoplatcom. Sú však aj výnimky.”
Aké strojčeky sú najrozšírenejšie a aká je ich údržba?
“Najrozšírenejšie sú fixné. Časti, ktoré sa lepia na zub, nazývame ortodontické zámky a cez tieto zámky ide drôtený oblúk, ktorý v drážkach pracuje. Na hygienu sa používajú okrem bežnej mäkkej zubnej kefky hlavne medzizubné kefky, s ktorými sa dajú dokonale očistiť miesta okolo zámky. Práve na týchto miestach môže vzniknúť zubný kaz. Odporúčame pacientom čistiť si zuby po každom jedle. Mechanická očista je nenahraditeľná. Ústne vody sú iba doplnkovou metódou.”
Ako dlho musí pacient nosiť strojček?
“Dĺžka liečby je individuálna. Jednoduché odchýlky sa napravia do jedného roka. Komplexná liečba oboch zubných oblúkov trvá dva roky. Ak je nutné niektoré zuby pred ortodontickou liečbou vytiahnuť alebo sú prítomné retinované zuby, liečba trvá dlhšie.”
Je vyrovnanie zubov trvalé?
“Po ukončení ortodontickej liečby sa nasadzuje tzv. retenčný aparát. Odporúčame ho nosiť prvé týždne 24 hodín denne (okrem jedla a čistenia zubov), potom postupne len v noci. Pokiaľ pacient aparát poctivo nosí, tak sa zuby neposunú. Ak ho nenosí, môže sa stať, že sa zuby posunú väčšinou smerom do pôvodnej pozície a liečbu je nutné opakovať. ”
foto: Shutterstock
[ad3][/ad3]