Nadviažte kontakt s kontaktnými šošovkami
Kontaktná šošovka je optická šošovka umiestnená bezprostredne na rohovke oka. Slúži na korekciu optických chýb zraku, plní ochrannú, ale i kozmetickú funkciu.
Vynálezcom moderných kontaktných šošoviek je český vedec Otto Wichterle. Popis pôsobivý, ale čo to vlastne je? Na objasnenie sme sa stretli s očnou lekárkou Luciou Kvapilovou. „Prvýkrát som sa s týmto pojmom stretla kedysi dávno na stužkovej mojej sesternice. Účinkovala v scénke, kde Robin Hood vystrelil šíp z luku a ona ako Marianna ho nie a nie nájsť. Zúfalý Robin zvolal: Marianna? Stále ho nevidíš? Tak si zožeň kontaktné šošovky!”
Ale teraz už trochu vážnejšie. „Kontaktná šošovka je de facto korekčná pomôcka. Kompenzuje krátkozrakosť, ale aj ďalekozrakosť, astigmatizmus a novšie aj presbyopiu (zhoršenie zraku po 40. roku veku). Okrem korekčnej funkcie zastáva aj úlohu kozmetickú (to sú všetky kolorované šošovky) a ochrannú (UV filter).
Vo všeobecnosti rozoznávame mäkké a tvrdé kontaktné šošovky. Tvrdé, plynopriepustné, sú špeciálne šošovky korigujúce ťažšie poruchy zraku. Mäkké sú vyrobené z pružného materiálu (hydrogélové, novšie silikónhydrogélové), konštruované tak, aby kopírovali prednú časť oka, na ktorú sa priamo prikladajú,“ povedala na úvod pani doktorka.
[ad][/ad]Trocha z histórie
Prvá myšlienka pochádza od génia renesancie, polyvynálezcu a utopistu – Leonarda da Vinciho. Avšak zotrval u skíc a náčrtov, ako by sa to dalo urobiť – a hneď na to utekal domaľovať Monu Lisu alebo sa púšťal do ďalšieho veľdiela… Prvé reálne kontaktné šošovky boli zo skla. Po roku 1933 a vynáleze plexiskla sa začali vyrábať aj z neho.
Svet kontaktných šošoviek sa zmenil v roku 1955, kedy vznikol prvý polymér na ich výrobu. A možno bude novinkou, že to bolo v ČSSR v tíme prof. Otta Wichterleho, ktorý pri výrobe používal okrem iného motor z gramofónu, stavebnicu Merkur či dynamo. Konflikty s vládnucou mocou, kedy režim bez Wichterleho vedomia predal patent na výrobu mäkkých kontaktných šošoviek do zahraničia za zlomok jeho skutočnej hodnoty, rozšíril dostupnosť šošoviek do celého sveta a na húževnatého českého chemika sa zabudlo.
Dožil sa však Nežnej revolúcie i rehabilitácie. Ako predseda Československej akadémie vied túto funkciu vykonával až do rozdelenia Československa v roku 1993. V roku 1993 bola jedna z planétok našej slnečnej sústavy pomenovaná Wichterle.
Pre koho sú kontaktné šošovky vhodné?
Pre mladých aj starších. Dokonca už aj pre deti. „Kedysi to však nebolo také jednoduché. Zo spomienok kolegýň viem, že práve oftalmologičky boli priekopníčkami nosenia šošoviek spôsobom „monovision“ – na dominantné oko sa aplikovala kontaktná šošovka zodpovedajúca korekcii na diaľku. Na nedominantné na blízko. A mozog sa naučil ‘prepínať’ a prijímať informáciu raz z jedného, inokedy druhého oka podľa vzdialenosti, na akú sa díval,“ hovorí dr. Kvapilová.
Dnes už však existujú aj bifokálne a multifokálne kontaktné šošovky s dvoma a viac optickými zónami s adíciou (prídavkom do blízka). Jedno však asi nikdy neprestane platiť – všetci „nositelia“ by nemali zabúdať na pravidelné kontroly u očného lekára.
[ad2][/ad2]Pre aktívny životný štýl
Ešte vždy sa polemizuje o tom, či je vhodné nosiť kontaktné šošovky nepretržito. „Výrobca garantuje bezpečnosť, avšak je potrebné brať zreteľ na aktivity nositeľa a prostredie, v ktorom sa pohybuje. Napr. denné šošovky sú vhodné aj na šport. Treba však dávať pozor pri plávaní. Nie, nevyplavia sa, ako často počúvam, avšak je nutné si ich po plávaní vybrať a vyhodiť, nakoľko už nie sú sterilné. Vodné prostredie s potenciálnym výskytom améb a vodných mikroorganizmov ich zničilo,“ upozorňuje pani doktorka.
Záhada farebných šošoviek
Mnoho ľudí sa pýta, že ak si dajú farebnú šošovku, či nebudú vidieť svet vo farbe šošovky. „Stred farebnej kontaktnej šošovky je transparentný. Jeho priemer je nastavený všetkými výrobcami na 5,5 mm. Tak nedochádza k obmedzeniu videnia v zornom poli. Výsledný efekt farebných kontaktných šošoviek je vždy ovplyvnený prirodzenou farbou dúhovky.
Všeobecne platí, že sa tmavé oči prekrývajú podstatne horšie než svetlé odtiene. Celkový dojem je ovplyvnený svetelnými podmienkami, pri ktorých farebné šošovky na očiach posudzujeme. Jednak sa mení jas očí, jednak dochádza k zmene veľkosti zornice (pupily), ktorá reaguje na svetelnú intenzitu. Môže sa teda stať, že v priamom svetle, kedy je zornica stiahnutá, môžete pri pohľade do zrkadla zistiť, že okolo nej nie je dúhovka úplne zakrytá. Opačne pri šere, kedy sa zornica roztiahne, môže dôjsť k tomu, že budete vidieť svet vo farbe šošovky,“ dodala na záver dr. Kvapilová.
foto: TASR
[article slug=”nadviazte-kontakt-s-kontaktnymi-sosovkami”][/article] [ad3][/ad3]