Smeru zostala už len Džungľa. Koalícia PS – Spolu vyhrala v sedemnástich mestských častiach
Jasné víťazstvo proeurópskej koalície Progresívne Slovensko (PS) a strany Spolu a výrazný odklon voličov od všetkých troch strán vládnej koalície dobre ilustruje aj pohľad na výsledky eurovolieb v košických mestských častiach.
Najsilnejšia vládna strana Smer, ktorá v Košiciach v sobotu dosiahla svoj najhorší výsledok v straníckych voľbách od svojho vzniku, si udržala len jedinú mestskú časť. Je ňou Džungľa, kde jej na prvenstvo stačilo sedemnásť hlasov, čo predstavuje 16,3 percenta.
Na druhej strane koalícia mimoparlamentných strán PS – Spolu si odniesla vo voľbách do Európskeho parlamentu víťazstvo zo sedemnástich mestských častí. Sú medzi nimi veľké sídliska, vrátane najväčšej Terasy, ale aj malé „dedinské“ mestské časti ako Vyšné Opátske.
[ad][/ad]Víťazstvo v Opátskom
Prve v tejto mestskej časti dosiahli strany Michala Trubana a Miloslava Beblavého najpresvedčivejšie víťazstvo. Vo Vyšnom Opátskom ich volili 30,6 percenta voličov, ktorí prišli k urnám. Nadpriemerný výsledok tu zodpovedá 193 hlasom.
Ako budúca bašta týchto proeurópskych politických subjektov sa črtá aj Staré Mesto. V centrálnej mestskej časti Košíc koalícia presvedčila 1 494 voličov, čo stačilo na 29,1 percenta.
Eurovoľby potvrdili aj pretrvávajúci religiózny charakter viacerých košických „dedinských“ mestských častí, ktoré majú pomerne bohatý cirkevný a duchovný život. KDH úplne dominovalo v Poľove (63,6 percenta a 196 hlasov). Aj keď menej výrazne, kresťanskí demokrati vyhrali aj v Kavečanoch (22,4 percenta a 52 hlasov) a v Šebastovciach (17,8 percenta a 28 hlasov).
Výnimočný Luník IX
Sympatizantov má najstaršia aktívna slovenská politická strana aj v obci Ťahanovce (18,8 percenta), v Lorinčíku (20,3 percenta), Myslave (15 percent), Krásnej (13 percent) Barci (20,3 percenta) aj Košickej Novej Vsi (14, 3 percenta). Vo všetkých týchto metských častiach bolo KDH druhé.
Hnutie OľaNO si svoj zrejme najlepší výsledok na celom Slovensku pripísalo na rómskom sídlisku Luník IX. Je to vyše 84 percent, čo pri extrémne nízkej volebnej účasti (3,1 percenta) zodpovedá 106 hlasom.
OľaNO v eurovoľbách len tesne prekročilo povinné päťpercentné kvôrum a v Európskom parlamente bude mať jedného poslanca. Je to bývalý vládny splnomocnenec pre rómske komunity Peter Pollák. Stane sa prvým rómskym slovenským europoslancom v histórii vôbec.
Pollák: Rozprávali sme sa
„Priaznivý výsledok pre našu stranu sa tu dá vysvetliť jedine tým, že sme, pravdepodobne ako jediná politická strana, robili kampaň priamo medzi obyvateľmi Luníka IX. Stretli sme sa s nimi, diskutovali sme o problémoch, ale aj o riešeniach, ktoré ponúka hnutie OĽaNO. Účasť však bola v tomto okrsku napriek tomu veľmi nízka, čo ma mrzí,“ povedal Pollák denníku KOŠICE:DNES.
Parlamentná opozičná strana SaS získala šesť druhých miest (Sever, Sídlisko Ťahanovce, Staré Mesto, Pereš, KVP, Vyšné Opátske).
[ad2][/ad2]Priaznivci extrému
V Košiciach má priaznivcov aj extrémistická ĽSNS. Nadpriemerný výsledok oproti celorepublikovému a zároveň druhé miesto zaregistrovala v Šebastovciach (15,8 percenta), Šaci (15,7 percenta) aj v Džungli (14,4 percenta).
Smer skončil hneď za koalíciou PS – Spolu, tak ako na celom Slovensku, na Furči, Západe a Juhu.
Debakel zažili v Košiciach ďalšie dve koaličné vládne strany. SNS sa dostala nad päť percent len v Šebastovciach, maďarská strana nikde. Prvý subjekt nazbieral celkovo len vyše 1 200 hlasov, Most – Híd len 404.
Koalícia PS – Spolu
– Sever
– Sídlisko Ťahanovce
– Staré Mesto
– Ťahanovce
– Lorinčík
– Myslava
– Pereš
– Sídlisko KVP
– Západ
– Šaca
– Sídlisko Dargovských hrdinov
– Košická Nová Ves
– Barca
– Juh
– Krásna
– Nad jazerom
– Vyšné opátske
Smer – SD
– Džungľa
OĽaNO
– Luník IX
KDH
– Kavečany
– Poľov
– Šebastovce
Eurovoľby ešte nemali takú účasť. Aj tak je to najmenej v celej EÚ
Účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu narástla oproti voľbám spred piatich rokov. Napriek tomu bola znova najnižšia v celej Európskej únii.
Na Slovensku prišlo voliť iba 22,74 percenta oprávnených voličov, v roku 2014 to bolo len 13,05 percenta.
Košice sa v účasti priblížili celorepublikovému priemeru (22,67 percenta). Vo všetkých doterajších štyroch eurovoľbách sa k volebným urnám unúvalo najviac ľudí. To platí pre celé Skovensko aj Košice. Pred piatimi rokmi prišlo voliť v Košiciach europoslancov len 12,87 percenta.
Najnižšia účasť, len 3,1 percenta (137 voličov) bola na Luníku IX. Ten negatívny rekord sa tu opakuje pri každých voľbách, čo odborníci vysvetľujú chudobou a sociálnou vylúčenosťou rómskeho obyvateľstva, ktorá vedie aj k občianskej apatii.
Najdisciplinovanejší voliči boli v Poľove. Volebná účasť tu dosiahla 33,2 percenta (312 obyvateľov). Na druhom mieste je Lorinčík (32,6 percenta a 182 voličov).
[article slug=”smer-este-nemal-v-kosiciach-horsi-vysledok-eurovo-tu-vyhrala-koalicia-ps-spolu”][/article] [ad3][/ad3]