Chronológia udalostí Nežnej revolúcie v Košiciach
Vždy sa hovorilo, že Košice mali v novembri 1989 bližšie k Prahe. Svedčí o tom aj fakt, že namiesto Verejnosti proti násiliu (VPN) založili Občianske fórum (OF). Jedným zo zakladateľov bol Peter Neuwirth. Pre KOŠICE:DNES spracoval túto chronológiu, ktorá však nie je historickou štúdiou ani analýzou udalostí, ktoré sme zaznamenali od 17. novembra ´89 po slobodné voľby. Je to skôr autentický záznam na základe výpovedí a svedectiev aktérov Nežnej revolúcie. Nezachádza ani do obdobia pred novembrom 1989 ani do obdobia po slobodných voľbách, ktoré sa konali v Československu v dňoch 8. – 9. júna 1990.
O brutálnom zákroku bezpečnostných síl voči pokojne demonštrujúcim študentom v Prahe 17. novembra 1989 sa dozvedela košická verejnosť rôznymi informačnými kanálmi. Cez rozhlasové vysielanie staníc Slobodná Európa, Hlas Ameriky, cez známych, ktorí mali možnosť sledovať západné televízne stanice a postupne cez strohé správy v domácich médiách. Vlna rozhorčenia a vzdoru zasiahla verejnosť – najprv skupiny, ktorých sa to bezprostredne týkalo, čiže študentov a divadelníkov, ktorí reagovali na výzvy, aby zakladali štrajkové výbory a poskytli divadelné priestory na dialóg.
Od 18. 11. 1989
Začína to vrieť najprv na vysokoškolských internátoch, vrcholí to poradami medzi študentami. V noci z 19. na 20. študenti zakladajú prvé štrajkové výbory a formulujú požiadavky na vedenia škôl, aktivity vedú k prvému dialógu so zástupcami miestnej komunistickej moci.
18. 11. – 21. 11.
Stretávajú sa aktívni občania v bytoch Vladislava Chlípalu a Marcela Strýka, pripravujú zakladanie štrajkových výborov na pracoviskách a OF.
20. 11.
Skupina aktivistov kresťanských spoločenstiev na čele s Pavlom Hricom a Rudolfom Bauerom navštevujú košické divadlá a burcujú divadelníkov k štrajku. V ten deň Bábkové divadlo vyjadruje podporu štrajku vysokoškolákov a divadiel.
21. 11.
Prvý míting študentov pred budovou VŠT a dialóg s vedením školy a zástupcami miestnych straníckych a štátnych orgánov. Na celodivadelnom aktíve Štátneho divadla bolo prijaté prehlásenie k výzve pražských a bratislavských škôl a divadiel s tým, že do konca týždňa, t. j. 24. 11. 1989, nebudú hrať predstavenia a poskytnú priestory na diskusie s občanmi. Občiansky aktivista Peter Kalmus zvoláva prvý míting občanov večer pred budovu Tuzexu (dnešná Hlavná 9). V ten istý večer prebehne v štúdiu Smer búrlivý dialóg.
22. – 26. 11.
Pred budovu Štátnej vedeckej knižnice (ŠVK) vedú pochody študentov. Tento priestor sa stáva centrom demonštrácií, ktoré boli od 24. 11. oficiálne povolené Národným výborom Mesta Košice.
23. 11.
Vo výskumnej organizácii Inorga vzniká jeden z prvých podnikových štrajkových výborov v Košiciach. Zakladateľmi boli Pavol Hric, Vladislav Chlípala, Miroslav Pollák, Karol Repašský.
26. 11.
Vzniká OF paralelne na viacerých miestach. Známe sú zakladajúce skupiny okolo Marcela Strýka v ateliéri akademického maliara Zbyň-ka Prokopa, skupina vedená Štefanom Tomčom zakladá OF v priestoroch PKO Košice. Tieto skupiny sa spájajú so skupinou z VSŽ vedenou Slavomírom Stračárom do celomestského Koordinačného výboru OF.
27. 11.
Generálny štrajk. Pred ŠVK demonštruje vyše 40-tisíc ľudí. Míting moderuje Peter Rašev. Krajská organizácia Zväzu slovenských výtvarných umelcov vo svojom vyhlásení podporí požiadavky Občianskeho fóra v Prahe a hnutia VPN v Bratislave a poskytuje svoje výstavné priestory na Leninovej ul. 30 Občianskemu fóru v Košiciach.
28. 11. – 5. 12.
Pokračujú mítingy pred ŠVK.
6. 12.
Na míting pred ŠVK prichádzajú účastníci vlaku Nežnej revolúcie. Herci bratislavských divadiel burcujú Košičanov, no problém im robí predrať sa k tribúne plným námestím.
18. 12.
Odchádza vlak so študentmi z Košíc do Prahy podporiť kandidatúru Václava Havla na funkciu prezidenta Československa.
20. 12.
Na návštevu Košíc a VSŽ prichádza Václav Havel.
Od 23. 12.
Na podnet Tibora Vargu, člena KV OF, organizujú Košičania zbierku na pomoc Rumunskej revolúcii vo forme liekov, potravín a šatstva.
Koniec novembra, december 1989, začiatkom roka 1990 OF Košice podniká výjazdy do miest, dedín a podnikov celého kraja, aby povzbudilo miestnych členov a organizácie OF a VPN v úsilí vykonať zmeny na najnižších úrovniach. Zároveň rokujú predstavitelia OF Košice (Marcel Strýko, Richard Zimmer, Peter Rašev, Štefan Tomčo, Peter Bulla, Ľuba Blaškovičová a iní ) a vedú dialóg s predstaviteľmi miestnej moci k vykonaniu zmien na všetkých úrovniach – krajských, okresných, mestských a miestnych.
Od konca decembra do marca 1990 prebiehajú kooptácie poslancov do federálnych a národných zákonodarných zborov (do Federálneho zhromaždenia boli kooptovaní Košičania Slavomír Stračár, Peter Rašev a Jozef Bakšay, do Slovenskej národnej rady Marcel Strýko, Ivan Ľupták).
Od decembra 1989 vzniká množstvo občianskych aktivít – fór pri košickom OF – Učiteľské fórum, Fórum spravodlivosti, Ekofórum, Fórum mladých, Spojárske fórum, Zdravotnícke fórum a iné ako predobraz občianskej spoločnosti – občania si berú do rúk zodpovednosť za zmeny na pracoviskách, školách a inštitúciách.
Koncom decembra 1989 prepukne väzenský štrajk v nápravnom ústave v Košiciach – Šaci. Martin Hvozdík a Boris Veľat z OF sa podieľajú na stabilizácii situácie. Problém vzniká aj po rozsiahlej amnestii prezidenta Havla po 1. 1. 1990.
9. 1. 1990
Bol odvolaný riaditeľ VSŽ Jozef Ondáš a vedením podniku je poverený Slavomír Stračár, ktorý sa 13. februára stáva federálnym ministrom hutníctva, strojárstva a energetiky.
19. 1.
Do funkcie predsedu KNV bol hnutím VPN kooptovaný Martin Hvozdík.
31. 1.
Abdikuje primátor Ján Trebuľa a na jeho miesto je kooptovaný hnutím VPN Ján Kopnický.
K 1. februáru 1990 je rozkazom federálneho ministra vnútra Richarda Sachera zrušená Štátna bezpečnosť (ŠtB) a tým aj Krajská správa ŠtB Košice.
1. marca 1990 prepuknú protesty proti zvoleniu Rudolfa Schustera za predsedu SNR pred budovou VPN a súčasne kulminuje tzv. pomlčková (spojovníková) vojna o forme federatívneho usporiadania Československa.
Marec, apríl
Vrcholia výmeny vedení podnikov, inštitúcií a škôl, koncom apríla odchádzajú z pracovísk organizácie VPN.
Máj 1990
V Košiciach vzniká expozitúra Úradu na ochranu demokracie a ústavy, novej demokratickej tajnej polície namiesto zrušenej ŠtB.
Máj 1990 je v znamení predvolebnej kampane, ktorá vrcholí splnením jednej z požiadavok námestí Novembra ´89 – slobodnými voľbami 8. – 9. júna. V Košiciach ich suverénne vyhrala VPN so ziskom cca 48 %.
[ad3][/ad3]