Na SlovakiaTech Forum-Expo 2019 sa predstaví viac ako 100 spíkrov
Viac ako 100 domácich a zahraničných spíkrov a vyše 1000 účastníkov očakávajú organizátori druhého ročníka medzinárodného inovačného a technologického veľtrhu a odbornej konferencie SlovakiaTech Forum-Expo 2019 v Košiciach. Podujatie sa začalo v utorok. Zamerané je na vedu, výskum a inovácie v priemysle a priemyselných technológiách, energetike, logistike a v oblasti životného prostredia.
Tento rok ponúka tri tematické okruhy, venujú sa smart riešeniam, najnovším technologickým inováciám a prezentácii inovatívnych slovenských firiem či študentov a škôl.
„SlovakiaTech 2019 oproti minulému roku narástlo na tri dni a tri pódiá. Po prvýkrát tu máme aj expozíciu Top tech firma, kde sa nám podarilo ukázať tie najinovatívnejšie slovenské firmy. Takisto máme aj sprievodný program – workshopy, Food festival,“ povedal odborný garant, prezident SlovakiaTech Forum-Expo 2019 a bývalý minister hospodárstva Juraj Miškov.
[ad][/ad]Pokles Slovenska
Slovensko kleslo v rebríčku v počte robotov na 10-tisíc zamestnancov z prvej pätnástky do prvej dvadsiatky. Uviedol to súčasný minister hospodárstva SR Peter Žiga (Smer-SD).
„Dnes sa nachádzame na 16. mieste. Oproti svetovému priemeru sme na tom stále dobre. Na Slovensku pracuje na 10-tisíc zamestnancov 165 robotov. Celosvetový priemer je 99 a v Európe 114. Stále sme nadpriemerní a najlepší v rámci strednej a východnej Európy, ale nesmieme zaspať. Robotizácia a automatizácia je budúcnosť, či chceme alebo nie,“ povedal s tým, že pokiaľ bude priemysel na Slovensku stále tvoriť viac ako štvrtinu HDP, bude sa tomu musieť prispôsobiť.
„Myslím si, že k tomu prispieva aj táto konferencia, pretože vytvára informovanosť nielen pre svet priemyslu a podnikania, ale aj pre vysoké školy, študentov a laickú verejnosť, ktorá tiež svojím spôsobom prispieva k tomu, aby sme sa posúvali ďalej,“ dodal.
Pre digitalizáciu, robotizáciu a príchod nových technológií patrí Slovensko z hľadiska štruktúry pracovného trhu medzi najohrozenejšie. Myslí si to podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD). V tejto súvislosti zopakoval potrebu zaviesť minimálne na gymnáziách povinnú maturitu z matematiky tak, ako to urobili okolité krajiny V4.
[article slug=”v-kosiciach-predstavili-stredoskolaci-robota-pojdu-s-nim-na-medzinarodnu-olympiadu”][/article]„Verím, že už na budúci školský rok by sa mohol začať tento projekt minimálne pilotovať a v tom štvorročnom cykle by sa mohlo úplne nabehnúť na povinnú maturitu z matematiky na vybraných školách,” uzavrel.
SlovakiaTech Forum-Expo 2019 sa koná v priestoroch Kasární/Kulturparku v Košiciach a potrvá do štvrtka (10. 10.).
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Ministerstvo životného prostredia pod vedením Tomáša Tarabu navrhuje znížiť stupeň ochrany povodia vodárenskej nádrže Starina v rámci zonácie Národného parku Poloniny, čo by mohlo ohroziť pitnú vodu viac ako 600-tisíc obyvateľov východného Slovenska. Organizácia Aevis varuje, že tento krok predstavuje vážnu hrozbu a veľký hazard pre zásobovanie pitnou vodou v oblasti.
S prvými zmenami počasia prichádza aj prezúvanie letných pneumatík na zimné. Vodiči všetkých vozidiel sú povinní prejsť na používanie zimných pneumatík za presne stanovených podmienok. Za nedodržanie tohto predpisu hrozí motoristom mastná pokuta.
Učinili tak na mimoriadnom rokovaní v piatok popoludní. Na základe schválenej dohody zaniknú všetky doterajšie vzájomné sporné i nesporné nároky medzi samosprávou a spoločnosťou, ktoré sa týkajú užívania priľahlého areálu pri Národnom olympijskom centre plaveckých športov (NOCKE, predtým Mestská krytá plaváreň Košice).