Krčmári z Hlavnej napísali list primátorovi. Žiadnej odpovede sa zatiaľ nedočkali
Už vyše dva týždne môžu byť letné terasy na košickej Hlavnej ulici otvorené. Ich výzor sa však oproti minulým letným sezónam na mnohých miestach značne zmenil. Namiesto drevených lavíc sa na holej dlažbe objavili často plastové stoly a stoličky.
Pravidlá o tom, ako majú byť zariadené letné terasy v centre Košíc, určuje generel, ktorý podpísal primátor Jaroslav Polaček v októbri minulého roka. Po tom, čo ich znenie doručili začiatkom roka prevádzkovateľom pohostinských zariadení, však mnohí z nich vyjadrili značnú nespokojnosť. Zakazovali sa v nich totiž kvetináče oddeľujúce priestor terás od ulice, reklamné „áčka“, či drevené lavice alebo drevené sudy namiesto stolov.
[ad][/ad]Komisiu nezriadili
Majitelia reštaurácií vyvolali stretnutie so zástupcami mesta, ktoré sa uskutočnilo koncom februára. Kritizovali najmä pravidlá o zákaze drevených sudov, drevených sedení či oddeľujúcich kvetináčov. Viacerým sa nepozdávala ani minimálna vzdialenosť terás od fasád budov alebo cyklochodníkov.
„Po stretnutí nám bolo prisľúbené, že sa zriadi komisia, ktorá by stanovila pravidlá fungovania letných terás v nasledujúcich rokoch. Doteraz sa však s týmto problémom nič neudialo,“ hovorí predseda Komory reštaurácií Košice – turizmus Peter Škripko, ktorý je spolumajiteľom dvoch podnikov v centre – Pivovar Hostinec a Camelot.
Situácia prevádzkovateľov reštaurácií sa potom skomplikovala s príchodom prísnych opatrení na potlačenie koronavírusu. Tie pre gastropodnikateľov znamenali obrovské komplikácie a pokles tržieb.
Na nové zariadenie dnes nemajú
„Ak chceme dostať ľudí do centra, aby si tu prišli posedieť, musíme im vytvoriť podmienky, aby sa tu cítili príjemne. My sme mali oddelenú našu letnú terasu kvetináčmi roky. Okrem iného znamenali aj určitú zábranu rôznym nežiadúcim žobrákom, aby obťažovali našich hostí. V dnešnej dobe, keď je veľmi žiaduce dostať do centier miest zeleň, mi ten zákaz pripadá ako veľmi čudný,“ komentoval situáciu spolumajiteľ reštaurácie Carpano Ján Kuko.
Ďalší podnikatelia poukazovali na to, že v čase poklesu príjmov je pre nich veľkým problémom investovať ďalšie tisíce do nákupu nových stolov a stoličiek, aby vyhoveli novým pravidlám. „V iných mestách je úplne bežné, že podnik, ktorý má v ponuke pivo alebo víno, má štýlové stoly v podobe sudov. Je to zaujímavé na pohľad a má to svoje čaro. Nechápem, komu to prekáža,“ myslí si P. Škripko.
Trvá na dodržiavaní pravidiel
Primátor Jaroslav Polaček však už niekoľkokrát zopakoval, že na pravidlách určených v genereli zatiaľ bude trvať. Mesto podľa jeho slov nestanovilo nové pravidlá, len bude prísne trvať na tom, aby to, čo bolo už predtým stanovené, podnikatelia dodržiavali. V ťažkej situácii im však pomôžu.
„Pravidlá musia platiť pre všetkých rovnako, výnimky by sme nemali robiť bez toho, aby boli schválené na papieri. Nebudeme už tolerovať tiché dohody, ktorí niektorí podnikatelia s mestom mali. Keď som chodil po centre, hovoril som s viacerými majiteľmi reštaurácií, ktorí v ťažkej dobe prevádzkovali svoje podniky v snahe ušetriť každé euro. V drvivej väčšine mi sami povedali, že pre nich bude väčšia pomoc, aby mali odpustené poplatky za využívanie verejného priestranstva, ako riešiť výzor letných sedení,“ hovorí J. Polaček. Tvrdí však, že je prístupný rokovaniu s majiteľmi reštaurácií.
Odpoveď na list nedostali
Dnešná situácia vyzerá tak, že niektoré podniky nové pravidlá dodržiavajú (výmena drevených lavíc v Staromestskej pivárni), iné sa tomu snažia vyhnúť (kvetináče v Carpane, sudy v Camelote).
„Odpovede na náš list, ktorý sme adresovali primátorovi, sme sa stále nedočkali. Takúto závažnú vec, ktorá má vplyv na návštevnosť a život v centre mesta, doteraz neriešili poslanci mestského zastupiteľstva, rozhodol o nej sám primátor a ten s nami zatiaľ nerokoval. Keby bola zo všetkých strán snaha o komunikáciu, dalo by sa dohodnúť, ale zatiaľ nie je,“ tvrdí P. Škripko, ktorý sa ako predseda stavovskej organizácie už obrátil na právnikov, aby preskúmali možnosti, ktoré krčmári majú na obranu svojich postojov.
Odpustenie dane za užívanie verejného priestranstva za letné terasy v Košiciach avizoval primátor Jaroslav Polaček už v čase ich opätovného otvorenia v polovici mája. Na poslednom rokovaní mestského zastupiteľstva ich poslanci po búrlivej rozprave odklepli.
Mesto ako správca dane navrhlo toto oslobodenie s cieľom pomôcť podnikateľom zmierniť negatívne dôsledky pandémie ochorenia COVID-19. Stopercentná úľava dane sa týka obdobie od 1. júna do konca roka 2020. Košice sa tak pridali k mestám ako Bratislava či Trnava. Mestská kasa sa rozhodnutím ukráti o vyše 250-tisíc eur.
Na zľavu nemajú nárok gastropodnikatelia, ktorí nevyrovnali svoje nedoplatky z roku 2019. Týka sa to 13 dlžníkov, ktorí mestu dlhujú dokopy vyše 25-tisíc eur. Ak v krátkom čase dlh uhradia, môžu úľavu zo strany mesta využiť.
Nesystémové riešenie
Poslankyňa Lenka Kovačevičová predložila pozmeňujúci návrh, aby do tohto bodu boli zahrnuté aj parkovacie miesta pre taxislužby. Primátor jej však oponoval, že zatiaľ čo reštaurácie sú naďalej vo svojej prevádzkovej činnosti obmedzené, taxislužby už môžu plnohodnotne fungovať.
Podľa poslanca Zdenka Liptáka je to nesystémové riešenie a štátne opatrenia by mal kompenzovať štát a nie mesto.
Zastupiteľstvo nakoniec veľkou väčšinou odpustenie dane schválilo, čo majitelia podnikov s letnými terasami, ktorým odpadla do konca roka jedna starosť z pliec, ocenili.
„Musíme sa naozaj veľmi pekne poďakovať poslancom a primátorovi za túto úľavu, ktorá nám bezpochyby pomôže prekonať dnešnú ťažkú situáciu,“ povedal nám predseda ich cechovej organizácie Peter Škripko.
(KAC, FER)