Fazety pre dokonalý úsmev
Zuby sú výkladnou skriňou človeka. Nie každému však dokonalý chrup príroda dopriala. Sú vaše zuby poškodené, tvarovo nevyhovujúce, vyštrbené, alebo sa vám nepáči ich farba, prípadne sa chcete zbaviť medzierok medzi zubami? Tieto nedostatky vyriešia fazety, a to bezbolestne.
Sú to v podstate škrupinky, ktoré sa nalepia na zuby, a to buď z dôvodu estetického, alebo ochranného (ak ide o zuby, ktoré sú napríklad príliš silne poplombované). Fazety pokrývajú viditeľnú plochu zuba. Je potrebné si ujasniť, že zub nenahrádzajú, ale ho iba esteticky upravia. Vaše zuby vyzerajú prirodzene a určite si nikto nevšimne, že ich máte.
Z čoho sú fazety?
Zhotovujú sa z keramických materiálov. Daný druh keramiky sa spracováva buď laboratórne ručne, alebo digitálne, kde fazetu zhotoví stroj –fréza. Dokonale esteticky nahrádzajú zubnú sklovinu.
„Fazety sa zväčša lepia na predné štyri zuby, očné zuby a niekedy až premolárne. Fazeta sa adhezívne fixuje k vášmu zubu, čo je niečo ako chemické lepenie v stavebníctve. Je to v súčasnosti najvhodnejší spôsob na náhradu vlastnej skloviny zuba po stránke optických vlastností, estetiky a pevnosti. Sú plne funkčné, pacient s nimi môže dokonale hrýzť,“ hovorí Štefan Cuľba, zubný lekár a zakladateľ Dentálneho centra – Denticon na Zlatej 15.
Ako to prebieha?
Celý postup prebieha v dvoch návštevách ambulancie. Pri prvej sa napreparujú zuby, teda upraví sa povrch zuba, kde majú byť fazety umiestnené. Preparácia je veľmi šetrná. Následne pacient dostane dočasné zuby (fazety), ktoré sú replikou definitívnych faziet.
„Tu má pacient priestor, niekoľko dní, si fazety vyskúšať, prípadne doladiť detaily, čo sa týka farby alebo ich tvaru,“ dodáva Š. Cuľba.
Po odsúhlasení zo strany pacienta nasleduje výroba, ktorá trvá niekoľko dní. V prípade digitálnych technológií, to je možné ešte v ten istý deň. Návšteva zubára určite nepatrí k tým príjemným. Je potrebné si však uvedomiť, že sa naozaj ničoho nemusíte báť. Minimálne v prípade faziet určite nie. Celý proces sa vykonáva v lokálnej anestéze. Niekedy je však možné aplikovať fazety dokonca bez zásahu do vlastného zuba, teda bez brúsenia. „Ale to iba v prípade, ak sú zuby v ideálnom stave alebo v tvare.“
Ako dlho vydržia?
Fazety sú po nalepení extrémne pevné a pri správnej indikácií a odbornom zhotovení aj dlhodobo stabilné. „Môžu vydržať aj 20 rokov. Sú náchylné na prasknutie a odštiepenie, v prípade nárazu na kovové predmety, tak ako vlastné zuby.“
Vďaka nim je váš úsmev zdravý, žiarivý, pôsobí mladistvo, vitálne a je nepochybne zrkadlom vašej osobnosti a zdravotného stavu.
Okrem toho, že sa o vás postará rad špecialistov, výhodou Dentálneho centra – Denticon je aj to, že má vlastné laboratórium. Priamo na jednom mieste vedia doladiť každý detail. Či už sa týka farby alebo tvaru.
Dentálne centrum Denticon v Košiciach pôsobí už 14 rokov. Jeho zakladateľom je MUDr. Štefan Cuľba. Stať sa stomatológom mu bolo súdené. Jeho otec bol takisto zubný lekár, a preto sa už ako malý chlapec pohyboval v jeho ambulancii. „Namiesto hračiek som sa hral s materiálom. V tom čase totiž hračky v takom výbere neboli,“ hovorí s úsmevom.
Dr. Cuľba vyštudoval zubné lekárstvo na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach. Po ukončení štúdia pôsobil napríklad na Stomatochirurgii v Košiciach, či v ambulancii v Železničnej nemocnici… Pred štrnástimi rokmi založil vlastné dentálne centrum – Denticon, dnes sídli na Zlatej 15 v Košiciach.
Zubára sa prirodzene nikdy nebál. Pre mnohých návšteva stomatológa je však strašiakom. „Myslím, že to je tým, že ľudí zvyčajne niekto vystraší. Báť sa môžu aj preto, lebo ako deti majú za sebou nepríjemný zážitok. Vryje sa im do pamäti, a potom to podvedomie neustále pracuje. Ak by detský pacient mal zubára, ktorý ho povedzme rozosmeje, alebo má k nemu dobrý vzťah, nebojí sa ani v dospelosti. Ďalšia vec je aj tá, že ak pacient zanedbá svoje zuby a príde to do štádia, keď nezaberajú ani anestetiká, a veľmi to bolí, človek má automaticky strach.“
Základom je čistenie
Dr. Čuľba nám prezradil, že zuby dospelého človeka sa v podstate nekazia tým, čo jeme. „Môžete zjesť ak kilo medu, ak si zuby potom vyčistíte. Najhoršie je zjesť niečo, najmä sladké, a následne ísť spať. Sklovinu ničí najmä výrazná zmena PH.“ Zubár nám prezradil ešte jednu zaujímavosť. Pomarančová šťava môže poškodiť zuby viac, ako coca-cola. Citrusy obsahujú kyseliny, ktoré leptajú sklovinu a zvyšujú výskyt zubného kazu viac ako coca-cola.
V dentálnom centre pôsobí tím špecialistov – šesť stomatológov a dvaja dentálni hygienici. „Poskladať dobrý tím bolo pre mňa najťažšie a zároveň najdôležitejšie. Vždy je potrebné, aby sa ľudia cítili dobre a chodili do práce s radosťou a nie len kvôli peniazom.“
Foto: Veronika Janušková