Prečo zrušili Polievkový festival?
Okolo 9. ročníka v súčasnosti už kultového Polievkového festivalu, ktorý najskôr preložili a neskôr zrušili, vzniklo viacero dohadov.
Niektorí hovoria o zámernom zdiskreditovaní obľúbeného podujatia, ktoré už prerástlo hranice Košíc, iní hľadajú súvislosť s konkurenčnými Margecianskymi fajnotami, ďalší tvrdia, že organizátori nedodržiavali hygienické predpisy. Riaditeľ K13 – Košické kultúrne centrá a projektový manažér festivalu tieto podozrenia odmietajú a radšej pripravujú nový koncept festivalu.
Polievkový festival sa mal konať 12. októbra. Prihlásených bolo pôvodne 48 komunít a záujem prejavilo 1 400 návštevníkov.
Niekoľko dní pred očakávaným začiatkom však K13 navštívili zamestnanci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach (RÚVZ), ktorí sa začali zaujímať o prípravu polievok počas festivalu a dodržiavanie platných právnych predpisov a hygienických noriem. Konali tak údajne na základe podnetu návštevníka z minulého roku.
Doteraz žiadny podnet
Projektový manažér Polievkového festivalu Matúš Binc tvrdí, že v osemročnej históriu festivalu nikdy nedostali žiadnu oficiálnu alebo neoficiálnu sťažnosť súvisiacu so zdravotnými problémami. „Taktiež sme nič neevidovali ani na sociálnych sieťach v komentároch, kde by sa to ukázalo ako prvé, takže toto môžeme vyvrátiť,“ uviedol Binc.
Podľa jeho názoru prišla kontrola z hygieny prirodzene, na základe zväčšujúcej sa kapacity festivalu. „Regionálny úrad však má právo na zadanie podmienok, ktoré sme museli splniť,“ dodáva Binc.
Väčšina tímov to vzdala
K13 hygienické podmienky, ktoré bolo nevyhnutné dodržiavať, tlmočila komunitám. Termín festivalu presunuli o sedem týždňov, na 30. november, aby prihlásené tímy mali dostatok času prispôsobiť sa. „Väčšinu tímov to však odradilo a odhlásili sa,“ uviedol novozvolený riaditeľ mestskej organizácie K13 – Košické kultúrne centrá Tomáš Petraško.
Väčšinu prihlásených účastníkov odradila najmä podmienka, že polievku nesmú variť v domácom prostredí, ale musí byť pripravovaná v gastro prevádzke. Na základe nových podmienok ostalo prihlásených iba päť skupín. „Minulý rok bolo vydaných 12-tisíc dávok a ani to úplne nestačilo. Päť komunít by pri návštevnosti 1 400 ľudí nedokázalo pripraviť dostatočné množstvo polievky, preto sme museli festival zrušiť,“ hovorí Binc.
[ad][/ad]Rozhodol jeden podnet
Košická hygiena obdržala podnet, na základe ktorého navštívila organizáciu K13 a začala sa zaujímať o prípravu polievok na festival.
„RÚVZ v Košiciach eviduje podnet návštevníka Polievkového festivalu doručený tunajšiemu úradu pred konaním podujatia tohto roku. Autor podnetu poukázal na zdravotné problémy po minuloročnej návšteve tohto festivalu, pričom tunajší úrad neeviduje prenosné ochorenie v epidemiologickej súvislosti s Polievkovým festivalom u dotyčnej osoby,“ uviedla Eva Gajancová, vedúca odboru hygieny výživy RÚVZ v Košiciach.
RÚVZ však odmieta, aby akýmkoľvek spôsobom zmenil hygienické podmienky špeciálne pre Polievkový festival. „Vždy postupujeme v zmysle platnej legislatívy. V záujme ochrany zdravia ľudí a prevencie ochorení zamestnanci tunajšieho úradu preverili zabezpečenie hygienických podmienok pred konaním tejto akcie a organizátora upozornili na ich zabezpečenie a dodržiavanie,“ dodáva Gajancová.
Na otázku, prečo teda v minulých ročníkoch neplatili rovnako prísne pravidlá, sme odpoveď nedostali.
Riaditeľ K13 Tomáš Petraško si myslí, že ak by bola niektorá polievka v rámci minuloročného festivalu hygienicky nevyhovujúca, zdravotné problémy by mali zrejme viacerí návštevníci a nie jeden. „Keď sa uvarí 40 litrov polievky, z ktorej sa vydá približne 250 porcií, tak by muselo byť zle mase ľudí,“ uvažuje Petraško.
Margecianske fajnoty ako konkurencia?
Riešili sa aj dohady, či zrušenie Polievkového festivalu nemalo prihrať návštevníkov Margecianskym fajnotám, keďže v posledných dvoch rokoch fungovali podujatia súbežne v rovnaký víkend. Binc to odmieta s tým, že ešte v začiatkoch „fajnot“ im „polievkáč“ prihrával komunity na podujatie.
„Práve naopak, tieto festivaly si navzájom dokonca pomáhajú. Keďže Margecianske fajnoty sú väčší a dvojdňový festival, nemáme šancu im konkurovať. Niektoré komunity sú dokonca v sobotu na Polievkovom festivale a v nedeľu varia v Margecanoch,“ uviedol Binc
„Polievkáč“ bude pokračovať s novým konceptom
Organizátori Polievkového festivalu sa nevzdávajú a akékoľvek debaty o jeho zrušení odmietajú. Pripravujú nový formát, ktorý by mal zachovať komunitný charakter podujatia.
Podľa Matúša Binca je v Košiciach dostatočné množstvo komunít, ktoré zároveň vlastnia gastro prevádzky, alebo v nich pracujú.
V súčasnosti magistrát mesta mapuje cudzincov žijúcich v Košiciach. Ako nás informovala Annamária Sýkorová z referátu styku s verejnosťou a médiami, mesto Košice a K13 – Košické kultúrne centrá sa chcú v budúcnosti aj naďalej podieľať na organizovaní Polievkového festivalu.
„Ten by mal byť koncipovaný v rámci aktivít integrácie cudzincov, ktoré mesto Košice už v súčasnosti realizuje. Na Polievkovom festivale by sa mali prezentovať komunity cudzincov a menšín, ktoré v našom meste žijú a pracujú. Priestor dostanú majitelia reštaurácií, ktorí sa síce v Košiciach nenarodili, ale prišli sem z iných krajín a doniesli so sebou svoje chute, ktoré obohacujú život v našom meste,“ vysvetlila.
Kľúčový je komunitný charakter
Pre riaditeľa K13 je dôležité zachovanie myšlienky rôznorodosti a rozmanitosti komunít, o ktorom festival bol.
„Máme tu ázijskú a vietnamskú komunitu, žijú tu Bulhari, Maďari, Poliaci, Gruzínci, Ukrajinci, Iránci, Indovia a práve na tom to chceme postaviť. Určite však nechceme, aby sa festival zmenil na podujatie o jedle, ako je napr. Gurmán fest, kde prídu vyslovene reštaurácie,“ dodal Tomáš Petraško, pre ktorého je reorganizácia podujatia začiatkom novej éry Polievkového festivalu.
• Polievka musí byť pripravovaná v odsúhlasených priestoroch spoločného stravovania, prípadne u iného subjektu, ktorý spĺňa požiadavku predmetu podnikania, a to zápis v obchodom/živnostenskom registri: remeselná živnosť – pohostinská činnosť a výroba hotových jedál určených na priamu spotrebu mimo prevádzkových priestorov.
• Reštaurácia vydá vyhlásenie, že polievka bola navarená v jeho priestoroch a bude obsahovať náležitosti, ako napr. uvedený dátum a čas uvarenia polievky, vyhlásenie o alergénoch a pod.
• Polievka musí byť donesená na miesto v certifikovanej gastro nádobe určenej na prevoz pokrmov – varnica, pričom sa reštaurácia zaväzuje, že teplota polievky neklesne pod 65°C.
• Vydávať polievku smie iba osoba, ktorá je držiteľom dokladu o zdravotnej spôsobilosti pre prácu s potravinami a bude počas celej doby trvania festivalu v stánku.
[ad2][/ad2]