Počet nakazených koronavírusom stúpa aj v Košiciach
AKTUALIZOVANÉ
Na Slovensku v stredu (8. 7.) pribudlo 53 nových prípadov ochorenia COVID-19. Urobilo sa takmer 2 300 testov. V Košickom kraji je dvanásť nových prípadov, priamo v meste piati. Pacientmi sú osoby vo veku od 1 do 89 rokov.
Súčasné protiepidemické opatrenia sú podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR pri potvrdených prípadoch ochorenia COVID-19 efektívne a prijímajú sa na lokálnej úrovni.
ÚVZ hovorí, že sú to buď prípady v epidemiologickej súvislosti s už potvrdenými prípadmi, alebo ako import zo zahraničia.
„Tieto osoby rešpektovali aktuálne platné opatrenie ÚVZ a nahlásili sa na príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva v SR,“ informovala TASR.
Regionálne úrady naďalej aktívne a intenzívne vyhľadávajú tých, ktorí boli v kontakte s pozitívne potvrdenými osobami.
V nemocniciach stále platia epidemiologické opatrenia, tak ako ich nariaďuje ÚVZ. Rúška a dezinfekcia rúk sú samozrejmosťou. Pre pacientov s podozrením na COVID-19 sú vyhradené ambulancie. Každý pacient musí mať riadne odobratú cestovateľskú a epidemiologickú anamnézu.
Záujem o testovanie narastá
V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) bolo vo štvrtok pomerne rušno. Autá stáli v dlhom rade. Viaceré boli plne obsadené rodinami, ktoré sa vrátili zo zahraničia. „Čakáme tu už dosť dlho, asi by mali pridať odberové dni. My sme celá rodina prišli z Anglicka a podľa nariadení sme sa nahlásili RÚVZ a po piatich dňoch sa ideme testovať,“ povedala nám jedna z pasažierok vo vozidle.
Od pondelka bolo prostredníctvom Drive-in na Rastislavovej 43 testovaných spolu 193 osôb, len vo štvrtok to však bolo 118 vzoriek.
„Toto testovanie je realizované v spolupráci s RÚVZ Košice, kde sa po odobratí vzorky vyšetrujú. Záujem o testovanie v posledných dňoch narastá, pacienti svoj záujem naďalej nahlasujú cez RÚVZ,“ konštatuje hovorkyňa UNLP Ivana Vaněková.
Vzorky odoberajú aj iné oddelenia v nemocnici. „Ústav lekárskej a klinickej mikrobiológie tento týždeň vyšetril 108 vzoriek, z tohto počtu boli 4 sporné, teda ich bolo potrebné opakovať,“ špecifikuje hovorkyňa.
Do UNLP Košice vo štvrtok (9. 7.) prijali z Leteckej vojenskej nemocnice Košice dvoch pozitívnych pacientov. „Ich zdravotný stav nie je vážny. V prípade, ak by sa stav pacientov zhoršil, aj košická nemocnica vie v prípade potreby zabezpečiť liek Remdesivir. V UNLP ešte nebol podaný ani jednému pacientovi,“ dodáva I. Vaněková.
[ad][/ad]V Šaci odbery iba ráno
„V mobilnom odberovom mieste (odberový stan pred vstupom do areálu nemocnice) Nemocnice AGEL Košice – Šaca vykonávame testovanie PCR testov na COVID-19 pravidelne v pondelok, stredu a piatok počas pracovného týždňa. Otváracie hodiny máme schválené Regionálnym úradom verejného zdravotníctva od 7.30 do 9.30 hod.,“ informovala KOŠICE:DNES tlačová hovorkyňa skupiny AGEL Martina Pavliková.
V šačianskej nemocnici za posledných 14 dní zaznamenali tiež zvýšený počet testovaných pacientov. „Ide najmä o testy pre pacientov, ktorých testovanie nariaďuje RÚVZ a takisto pribúda aj testovanie u samoplatcov,“ hovorí M. Pavlíková. Testovanie sa u nich dá objednať aj prostredníctvom rezervačného systému na adrese www.agellab.sk.
„Kapacita nášho odberového miesta je 50 – 60 testov denne. Ak by sa mali počty navyšovať, sme pripravení zmeniť otváracie hodiny.“
[ad2][/ad2]Medirex prispôsobuje termíny
Jedným z odberových miest v Košiciach je aj centrálne laboratóriom spoločnosti Medirex na Magnezitárskej 2/B. „Termíny na odbery prispôsobujeme aktuálnemu vývoju situácie a záujmu o testovanie, s tým súvisí aj počet odberov denne. V súčasnosti testujeme trikrát do týždňa,“ konštatuje Diana Madarászová, hovorkyňa Medirex-u. Podľa nej dopyt po testovaní momentálne stúpa. „Odráža aktuálny vývoj počtu ochorení na Slovensku a nárast počtu ľudí cestujúcich do zahraničia.“
V laboratóriu testujú všetky skupiny ľudí, to znamená, že samoplatcov aj pacientov s lekárskou indikáciou. „Objednať sa možno online na stránkach laboratória, najneskôr predchádzajúci deň do 18. hodiny a termíny sú dostupné podľa aktuálneho dopytu. Výsledky testov sú doručené formou SMS a emailom najneskôr do 48 hodín,“ dodáva D. Madarászová.
Profesor Jarčuška: Remdesivir by som si nechal pichnúť
Prorektor UPJŠ v Košiciach a pracovník Kliniky infektológie a cestovnej medicíny na Lekárskej fakulte Pavol Jarčuška hovorí, že na Slovensku sa podľa jemu dostupných informácií liek proti koronavírusu nevyvíja.
V súčasnosti je registrovaný liek Remdesivir aplikovaný aj v podmienkach EÚ. „Je to najúčinnejšia liečba, ktorá významne znižuje úmrtnosť pacientov,“ konštatuje P. Jarčuška.
Podľa neho je však pre ovplyvnenie infekcie rozhodujúcou vakcinácia: „Jedna z farmaceutických firiem už verejne ohlásila, že do konca roka vie vyrobiť 100 miliónov dávok vakcíny a v budúcom roku viac ako miliardu.“
Liek Remdesivir sa podáva pacientom aj na Slovensku (zatiaľ bol úspešne podaný dvom). Profesor tvrdí, že u nás môže byť tento liek dostupný asi pre 25 pacientov.
„Závisí to od závažnosti choroby. V UNLP v Košiciach by mohol byť dostupný maximálne pre desať pacientov.“
P. Jarčušku si myslí, že je to účinný: „Optimálne je pri závažnejšej forme infekcie potrebné podať ho čo najskôr, v rôznych štúdiách významne redukoval úmrtnosť oproti štandardnej liečbe. Výskyt nežiaducich účinkov neprekračuje štandardný výskyt pri iných antivirotikách.“
Na otázku, či by si ho nechal aplikovať v prípade potreby, hovorí, že je ho možné podať len pri závažnejšom priebehu infekcie.
„Podáva sa intravenózne. Dúfam, že ak by som sa aj nakazil (robím všetko preto, aby sa tak nestalo), budem mať bezpríznakový alebo ľahký priebeh ochorenia. Samozrejme, asi každý lekár by si pri závažnejšom priebehu nechal podať Remdesivir s kortikoidom. Určite by som však bol radšej, ak by som bol medzi prvými, ktorému podajú vakcínu.“
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Kabinet schválil predaj železničnej nemocnice v Košiciach firme zo siete Penta Hospitals. Vláda SR v stredu schválila návrh Ministerstva hospodárstva SR na povolenie prevodu majetku Železníc Slovenskej republiky (ŽSR).
Prvá tohtoročná snehová nádielka v Košiciach vyvolala medzi obyvateľmi rôznorodé reakcie. Diskusia v komentároch pri príspevku KOŠICE: DNES na sociálnych sieťach ukázala, že názory na prístup mesta k zimnej údržbe sa líšia, pričom nechýbal ani humor a irónia.
Po mimoriadnom roku 2023, keď letisko vybavilo viac ako 625-tisíc cestujúcich, prešlo bránami letiska za prvých desať mesiacov tohto roka už 656 561 pasažierov, čo predstavuje nárast o 17,4 % oproti rovnakému obdobiu minulého roka.