Symbol jesene, lahôdka i prírodné liečivo
Hrsť horúcich pečených gaštanov patrila vždy k jesennému koloritu. Sú to chutné, a dokonca aj romantické ohrievače rúk. Plody pagaštanu sú zas výbornou zábavou pri práci s deťmi. Vyrábajú sa z nich rôzne figúrky, ktoré podporujú šikovnosť a kreatívnosť detí. Nezanedbateľnú úlohu majú oba druhy v zdravotníctve a v domácom liečiteľstve. Viete ich však rozpoznať?
Gaštan jedlý
Plody tejto odrody rastú v obale s jemnými pichliačikmi. Ak si chcete doma pripraviť gaštanovú lahôdku, najskôr musíte narezať každý plod nožom do tvaru písmena X. Potom si ich môžete predvariť a upiecť. Ak to urobíte správne, nebudú suché a budú veľmi chutné.
[ad][/ad]Narezané gaštany vsypeme do vriacej vody a povaríme asi osem minút. Potom ich scedíme a vložíme do rúry na ďalších 10 – 15 min. pri teplote 200 °C. Keď sa začne šupka gaštana krútiť, sú hotové. Gaštany šúpeme, kým sú horúce, začíname na reze. Po vychladnutí sa už šupka nedá ľahko lúpať.
Najchutnejšie sú, samozrejme, horúce. Ako hovoria „gaštanológovia“, chuť jedného gaštana vás poženie ďalej.
Plody jedlých gaštanov obsahujú vitamíny skupiny B, E, majú v sebe karotén aj horčík, vápnik, železo a veľa ďalších prvkov. Vo výžive sa odporúčajú pacientom s reumatizmom, so srdcovými problémami, sú vhodné pre pacientov s chorými obličkami. Majú posilňujúci účinok na pečeň aj mozog. Sú vhodné pre ľudí s cukrovkou či celiakiou. Nezabúdajme, že prospievajú kráse, ich konzumácia sa odrazí na vlasoch, nechtoch aj pleti.
Pagaštan konský
Od jedlého gaštana sa líši hlavne „domčekom“. Jedlý gaštan má obal s jemnými pichliačmi, pagaštan ich má tvrdé. Môžete ich umiestniť do skrine, kde ochránia oblečenie pred šatovými moľmi. Využitie nájdu tiež pri sušení mokrej obuvi. Ak máte premočené kožené čižmy či topánky, nakrájajte alebo podrvte nadrobno pagaštany a vložte ich do topánok. Rýchlejšie uschnú. Pagaštan síce nechutí, ale lieči. Už v dávnej minulosti mnohí lekárnici odporúčali pagaštanový kúpeľ. Jeho extrakt pomáha odstrániť bolesť kĺbov. Pagaštany môžete aj ohriať v mikrovlnke a vložiť do pláteného vrecúška. To priložte na boľavé miesto. Nápomocný je aj pri opuchoch po zlomeninách. Extrakt z plodov znižuje hladinu cholesterolu. Sú nápomocné pri hemoroidoch, kŕčových žilách, zápaloch žíl a priaznivo ovplyvňujú krvný obeh.
(ML, JV)
Urobte si na upršané jesenné dni nepečenú gaštanovú roládu. Budete potrebovať: 140 g práškového cukru, 120 g masla, 2 lyžičky kakaového prášku, 500 g olúpaných a varených jedlých gaštanov, hrsť mletých orieškov. Na plnku 100 g masla a 100 g kvalitnej horkej čokolády. Na ozdobu šľahačku.
Uvarené gaštany pomeľte alebo rozmixujte. Pridajte maslo, kakao, cukor a oriešky. Vytvorte hmotu, ktorú vyklopíte na čistú vlhkú utierku a dobre rozotrite. Vo vodnom kúpeli rozpustite maslo a čokoládu. Rozotrite na gaštanovú placku a zaviňte do rolády. (JV)
Vyrobte si s nami
Pamätáte sa na dvoch nezbedníkov Gaštanka a Gaštaníka z knihy Boženy Mačingovej? Je to príbeh o dvoch nerozlučných priateľoch Martinovi a Ondrejovi, ktorí všade chodili spolu. Raz si vyšli aj na gaštany a z gaštanov urobili panáčikov… Nuž a začali krásne dobrodružstvá.
A práve takýchto panáčikov si môžete vyrobiť teraz aj vy. Nemusia to byť iba postavičky, z gaštanov sa dajú vyrobiť rôzne zvieratká či celá rozprávková krajina.
Na výrobu budete potrebovať hnedé gaštany, ale ak naďabíte aj na nevylúpnuté v pichľavej šupke, vezmite si ich tiež. Na malé nožičky či ručičky poslúžia napríklad bukvice, či rôzne koráliky. A všetko sa bude spájať špajdľami, zápalkami, špáradlami. Určite sa vám zíde nôž, hrubší špendlík, malý nebožiec či ihla, sekundové lepidlo alebo tavná pištoľ.
Nuž a nezabudnite na fantáziu, bez nej to ide ťažko. Zatvorte oči a predstavujte si, ako letíte gaštanovým balónom do ríše gaštanových zvieratiek a postavičiek. Dierky do gaštanu urobte ostrým predmetom. Na nožičky použite napríklad špajdľu, na chvostík špáradlo. Z koncov zápaliek môžete vyrobiť očká. Jednotlivé časti tela tvoria gaštany. Hlava je, samozrejme, vždy menšia ako bruško, namiesto topánok použite polovice malých gaštanov, či bukvice alebo žalude. Tie sa však nedajú prepichovať, preto ich jednoducho prilepte lepidlom alebo tavnou pištoľou. Zo stopiek malých plodov môžu byť ušká ale aj chvostíky. Na lietajúci balón poslúži pichľavá šupka.
Ak chcete túto činnosť vykonávať s malými deťmi, dbajte na to, že prácu s nožíkom či špendlíkom musí robiť dospelý človek. Pri práci dbajte vždy na bezpečnosť.
(JV)
[ad2][/ad2]