Prežiť dovolenku bez ujmy nemusí byť náročné
Ak sa na zájazd ešte len chystáte, pri plánovaní zvážte viacero detailov – poistenie, preverenie cestovnej kancelárie aj miesta pobytu, hotela a podobne. Dôležité je finančné plánovanie, ktoré by malo zahŕňať prípravu rezervy na pokrytie neočakávaných nákladov.
Dovolenka niektorých láka, aby si dopriali viac než ležanie na pláži. Mnohí vyhľadávajú destinácie, v ktorých si užijú aktívny relax a vyskúšajú rôzne adrenalínové aktivity, ako potápanie ku koralom, kitesurfing, paddleboarding, lezenie po skalách a podobne. S takouto možnosťou však treba počítať už pri plánovaní a vybavovaní poistenia.
„Pri výbere zdravotného poistenia do zahraničia je potrebné si v prvom rade uvedomiť, čo všetko má kryť, a zároveň preveriť, aké sú výluky poistenia,“ radí Darina Huttová, generálna tajomníčka Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov. Poistka by určite mala kryť náklady na ochranu nielen pre prípad potreby lekárskeho ošetrenia, ale aj úrazu či dokonca smrti a repatriáciu. „Teda potreby prevozu ostatkov z cudziny domov, ak dôjde k úmrtiu,“ spresňuje.
[ad][/ad]Zistite rozsah poistných plnení
Podľa jej slov je dôležité preveriť si rozsah asistenčných služieb, možnosti ubytovania rodinných príslušníkov, ak je jej člen hospitalizovaný, a podobne. Pri pobytoch vo vysokohorskom prostredí je zas vhodné osobitné poistenie pre prípad potreby využitia horskej záchrannej služby. „Ide o nákladnú záležitosť a bez poistenia to môže spôsobiť mimoriadne vysoký zásah do rozpočtu,“ podotýka odborníčka.
S európskym preukazom zdravotného poistenia vás vo verejných zdravotných zariadeniach síce ošetria, no musíte počítať so spoluúčasťou. Aj v prípade komerčného poistenia sa však môže stať, že budete musieť zaplatiť na mieste, napríklad za lieky, a náklady vám poisťovňa spätne preplatí až na Slovensku. Vždy si preto rozsah poistných plnení zistite už vopred.
Preverte si prostredie
Preverujte si tiež bezpečnosť oblasti, do ktorej cestujete, i to, aká je tam potreba očkovania. Stále aktuálne informácie s prípadnými odporúčaniami do daných destinácií necestovať nájdete na stránke Ministerstva zahraničných vecí SR. Ak by ste sa na tieto miesta vydali napriek týmto výstrahám, poisťovňa vám prípadné škody nepreplatí.
Mali by ste dbať aj na cestovné poistenie. „To pomôže aj v prípadoch, kedy by bolo potrebné v cudzine z dôvodu zhoršenej bezpečnostnej situácie uhradiť náhradné ubytovanie či cestu späť do vlasti,“ konštatuje Huttová. Cestovné poistenie rovnako zmierňuje finančné dopady aj v prípadoch straty, krádeže či poškodenia vašej batožiny a cenností.
[ad2][/ad2]Nebojte sa reklamovať
Dovolenku môže pokaziť aj nenaplnenie predstáv v rámci sľúbenej kvality ubytovania. Napríklad môže ísť o prípady, keď namiesto balkóna s krásnym výhľadom dostanete podkrovnú izbu s malým strešným oknom, keď klimatizácia nefunguje, priestory sú špinavé, nehygienické, zariadenie poškodené a podobne. V takýchto a tiež ďalších prípadoch sa nebojte zájazd reklamovať.
Najmä v orientálnych destináciách však môže byť úroveň služieb v skutočnosti o hviezdičku nižšia, než sme zvyknutí napríklad na Slovensku. „Klient má právo sa sťažovať a cestovná kancelária má sťažnosť vyriešiť do 30 dní, v zložitejších prípadoch do 30 dní oznámiť, ako sťažnosť bude riešiť a definitívne ju vyriešiť do 60 dní.“
Nezabudnite na finančnú rezervu
Už pri plánovaní dovolenky však určite myslite na rezervu, ktorá by mala byť vo výške nákladov na dovolenku. Pripravené peniaze môžete použiť na zaplatenie cesty a ubytovania v prípade neočakávaných škodových udalostí. Asi najstresujúcejšou záležitosťou je krach cestovnej kancelárie. Najmä ak sa o tom dozviete pri príchode do letoviska, kde vás hotel z dôvodu neuhradenia peňazí cestovkou odmietne ubytovať, alebo cestou na letisko pri odchode.
„Kým dôjde k ukončeniu vymáhania škôd z krachu, potrebné je vedieť si zabezpečiť náhradné ubytovanie a návrat domov z vlastných prostriedkov. Tu pomôže zmierniť straty cestovné poistenie. Poistenie cestovných kancelárií pred krachom totiž nemusí byť dostatočné pre náhradu poškodeného,“ upozorňuje Darina Huttová. Majte pri sebe aj kontakt na slovenský zastupiteľský úrad najbližší k danej destinácii, ktorý napomôže pri riešení situácie minimálne organizačnými radami.
[ad3][/ad3]