Univerzitná nemocnica L. Pasteura má nových šéfov
AKTUALIZOVANÉ
Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) v piatok (15. 5.) vymenil všetkých troch členov riadiaceho orgánu Univerzitnej nemocice L. Pasteura v Košiciach (UNLP).
Nemocnici budú v Rade riaditeľov šéfovať Vladimír Grešš, Martin Paulo a Peter Kizek. „Sú vymenovaní na dobu určitú, do obsadenia miesta úspešným uchádzačom výberového konania,“ povedala hovorkyňa ministra zdravotníctva Zuzana Eliášová.
[ad][/ad]Jeden zvonku, dvaja zvnútra
Generálnym riaditeľom bude Vladimír Grešš. Doteraz šéfoval odboru majetku a investícií na Úrade Prešovského samosprávneho kraja. Jeho útvar mal na starosti správu budov, správu majetku, investície a verejné obstarávania.
Dvaja „výkonní riaditelia“ pochádzajú z radov lekárov UNLP. Peter Kizek pracuje na I. stomatologickej klinike na Triede SNP. Pracoviskom Martina Paula je zasa Klinika úrazovej chirurgie na Rastislavovej ulici. Zároveň je aj šéfom lekárskych odborov v nemocnici.
Noví riaditelia prevezmú funkcie v pondelok. V tento deň by sa aj mali pre médiá vyjadriť k situácii v nemocnici aj k svojim zámerom.

Súťaž na upratovanie
Ich predchodcami v riaditeľských funkciách boli Milan Maďar ako generálny riaditeľ, Peter Linkesch ako medicínsky riaditeľ a Roman Švarc ako ekonomický riaditeľ. Krajčí ich odvolal vo štvrtok.
Podľa vyjadrenia rezortu bolo dôvodom zistenie, že v nemocnici treba „zefektívniť procesy riadenia s dôrazom na nastavenie interných procesov organizácie“. Pôvodný model riadenia kolektívnym štatutárnym orgánom, teda Radou riaditeľov, zostal zachovaný.
Bez súhlasu ministerstva
Len niekoľko hodín pred rozhodnutím ministra upozornila na tlačovom brífingu poslankyňa parlamentu a predsedníčka výboru pre zdravotníctvo Jana Cigániková (SaS) na podozrivé víťazstvo firmy Atalian SK v súťaži na poskytovanie upratovacích a dezinfekčných služieb pre nemocnicu. O tendri predtým informoval denník Korzár.
Podľa Cigánikovej vyhlásila nemocnica súťaž napriek nesúhlasu ministerstva zdravotníctva. „Súťaž je momentálne v procese prešetrovania, preto verejný obstarávateľ nateraz nebude poskytovať informácie týkajúce sa predmetného konania,“ odpísala hovorkyňa UNLP Ivana Vaněková.
[ad2][/ad2]Odporúčané články

Výstavba rýchlostnej cesty R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany, II. úsek, sa blíži k záveru. V posledných mesiacoch došlo k významnému pokroku, keď bola odovzdaná štvorica nových mostov ponad rýchlocestu a rozbehli sa práce signalizujúce blížiace sa dokončenie stavby.

V Košiciach žilo pred druhou svetovou vojnou približne 60-tisíc obyvateľov, z nich bolo približne 12 500 Židov. Väčšina žila v južnej časti mesta, kde vyrástli i viaceré synagógy, približuje pre agentúru SITA kurátorka Galérie Ľudovíta Felda v Košiciach Jana Teššerová. Deportácie Židov z Košíc sa začali až v roku 1944, keďže mesto od prvej viedenskej arbitráže v roku 1938 patrilo pod Maďarsko. Deportovaných bolo 15 807 Židov, a to nielen zo samotného mesta, ale aj z blízkeho okolia.

Rudolf Schuster (91), prvý demokraticky zvolený prezident Slovenskej republiky a bývalý primátor mesta Košice, na Valnom zhromaždení Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) tvrdo kritizoval neodborné zásahy do vodohospodárstva a mediálne útoky na VVS zo strany Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) a Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). „Každý je dnes odborníkom vo všetkom. Neodborníci by nemali hovoriť do odborných vecí,“ vyhlásil. Tvrdenia NKÚ, najmä jeho predsedu Ľubomíra Andrassyho, o údajnej skrytej privatizácii VVS odborná verejnosť opakovane označila za klamstvá, zavádzanie a politikárčenie. Schuster zdôraznil dôležitosť odbornosti, efektívneho hospodárenia vodární a využitia eurofondov na ochranu vodných zdrojov v čase klimatických zmien.