Primátor sľubuje, miestni poslanci sa čudujú
Slová primátora, ktoré povedal pri predstavovaní novej mestskej karanténnej stanice pre túlavé zvieratá na Jarmočnej 1 začiatkom októbra, už neplatia. Sľuby o jej spustení najneskôr 1. novembra tohto roku boli totiž od začiatku nereálne.
Na včerajšom mimoriadnom mestskom zastupiteľstve sa situáciu snažil zachrániť riaditeľ Magistrátu mesta Košice Marcel Čop, ktorý prišiel projekt karanténnej stanice predstaviť poslancom a starostovi Jaroslavovi Hlinkovi (nezávislý).
„Nie sme pošta“
O vzniku stanice sa totiž mestská časť dozvedela iba deň pred prezentáciou primátora Jaroslava Polačeka (nezávislý). Mesto ju požiadalo, aby informovala o stretnutí občanov.
„My nie sme žiadni poštári a nemáme ani mestský rozhlas, aby sme túto informáciu vedeli našim obyvateľom dať. Nehovoriac o tom, že o iniciatíve zriadiť útulok v našej mestskej časti som ani ja ako starosta nevedel.“ Týmito slovami odôvodnil starosta J. Hlinka aj zvolanie mimoriadneho zastupiteľstva, ktoré malo iba jeden bod programu – zámer mesta Košice zriadiť karanténnu stanicu pre túlavé zvieratá na Jarmočnej ulici 1.
„Je pravda, že informácie sme posielali až 2. októbra, keďže aj magistrát vtedy dostal stanovisko, že v danom objekte bude možné zriadiť karanténnu stanicu. K dnešnému dňu môžem povedať, že je to dynamický proces, ktorý sa v priebehu jednotlivých dní dopĺňa vzhľadom na meniacu sa legislatívu platnú od 1. novembra,“ objasnil Čop. Ďalej predstavil postup prác na príprave karanténnej stanice, ktorý však vôbec nekorešpondoval s prísľubmi primátora.
[article slug=”mesto-chysta-docasnu-karantennu-stanicu”][/article]Hľadajú optimálne riešenie
Už teda neplatí, že stanicu mesto otvorí začiatkom novembra. Reálny termín je najskôr koncom januára budúceho roku. Mesto ešte nemá ani stavebné povolenie. Bude k dispozícii až koncom novembra. „K finálnej projektovej dokumentácii by sme sa mali dopracovať už koncom budúceho týždňa,“ dodal Čop.
Všetci poslanci skonštatovali, že je dobré, že mesto bude riešiť karanténu stanicu po vlastnej línii. Počas rokovania však viackrát žiadali informácie, koľko bude rekonštrukcia objektu na Jarmočnej stáť, ale i o tom, kto zabezpečí asanačnú službu do otvorenia objektu na Jarmočnej. „Hľadáme spôsob ako medziobdobie prekryť. Doterajší prevádzkovateľ nechce tieto služby poskytovať ďalej, pretože nie je schopný splniť podmienky zákona. Jediný, kto v košickom kraji spĺňa legislatívne podmienky, je spoločnosť Odchyt zvierat – TD. O finančných nákladoch zatiaľ tiež neviem nič povedať, kým nebude projekt ukončený,“ odpovedal riaditeľ magistrátu.
„Je to neefektívne“
Poslanec Radovan Sušila upozornil na neefektívne vynaloženie finančných prostriedkov. Dal na zváženie, či by predsa len nebolo vhodnejšie uzavrieť zmluvu s nejakou firmou. Podľa jeho názoru by bolo vhodnejšie vložiť financie do objektu Únie vzájomnej pomoci ľudí a zvierat v Haniske, kde by po dvoch rokoch mala stáť trvalá karanténna stanica, ako do Jarmočnej.
Miestne zastupiteľstvo na záver prijalo uznesenie, v ktorom vzalo na vedomie zámer mesta zriadiť karanténnu stanicu, a požiadalo primátora o predloženie projektovej dokumentácie stavby schválenej všetkými orgánmi, aby mestská časť mohla vydať svoje stanovisko. Zároveň požiadalo primátora zabezpečiť výstavbu karanténnej stanice v Haniske najneskôr do konca roku 2021 a ukončiť fungovanie dočasnej stanice najneskôr do konca roka 2021. Požiadali tiež o verejné prerokovanie zámeru s občanmi mestskej časti Juh.
Primátor odvolal Burdigu z poradného orgánu
Na miestnom zastupiteľstve sa objavil aj mestský poslanec Henrich Burdiga, ktorý sa o zvieratá dlhodobo zaujíma a je aj členom Rady primátora pre ochranu zvierat.
Na jasnú otázku, či bolo zriadenie dočasnej karanténnej stanice prerokované v rade, po dlhších obštrukciách dostal stručnú odpoveď – nie.
„Túto radu si schválil pán primátor práve kvôli tomu, aby sme mu radili a pomohli v tom, čo ďalej s karanténnou stanicou. Prebehlo niekoľko rokovaní a na prelome februára a marca sme prišli s návrhom vybudovať kontajnerovú karanténnu stanicu. Bol som kvôli tomu aj v Prahe. Som rád, že nápad, aby asanačnú službu robila mestská polícia sa u nás ujme. Mrzí ma, že poradný orgán primátor nerešpektoval. Náš návrh mohol byť výrazne lacnejší. Kontajnery sme si mohli požičať alebo odkúpiť a následne sa mohli bez problémov presťahovať do Hanisky. Vynaložené prostriedky by teda boli využité omnoho rozumnejšie.“
Henrich Burdiga sa v stredu vrátil z dovolenky a hneď ráno mu bol doručený list, v ktorom ho primátor odvoláva z Rady primátora na ochranu zvierat bez udania dôvodu. „Bol som z toho rozčarovaný a členovia rady sú pobúrení a absolútne nechápu takýto mocenský zásah. Ak by som nebol inicioval kontroly u doterajšieho prevádzkovateľa asanačnej služby, dnes by mal pán Kráľ podpísanú zmluvu na ďalší rok. Primátor sám uviedol, že by s tým nemal problém. Horšie je, že mesto ráta s využitím firmy Odchyt zvierat – TD. Už v máji sme informovali primátora, aby s nimi mesto nespolupracovalo, nakoľko psíčkári s ňou majú veľmi zlé skúsenosti. Vyvstáva otázka, aké vzťahy má primátor s touto firmou, keďže v zákulisí sa hovorí, že sú nadštandardné.“
Na dôvod, prečo bol Henrich Burdiga odvolaný z Rady primátora sme sa pýtali aj na Magistráte. Odpoveď sme do uzávierky nedostali.
Foto: Veronika Janušková
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.
Vianočné sviatky sú časom solidarity a pomoci tým, ktorí to najviac potrebujú. Mestská časť Košice – Juh organizuje v termíne od 18. novembra do 29. novembra 2024 potravinovú zbierku pod názvom „Daruj kilečko“. Jej cieľom je pripraviť štedrejšie Vianoce pre občanov v núdzi.
Návštevníci verejného cintorína sa počas sviatkov Všetkých svätých a Dušičiek môžu tešiť na nové estetické úpravy, ktoré toto najväčšie pietne miesto na Slovensku dôstojne obohatili.