Miroslav Marček sa priznal k vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice
AKTUALIZOVANÉ 12:00 hod.
Špecializovaný trestný súd v Pezinku prijal v pondelok (13. 1.) vyhlásenie o vine Miroslava Marčeka, ktorý sa priznal k vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ako aj k vražde podnikateľa Petra Molnára.
V súvislosti s jeho vyhlásením prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry žiada upustenie od dokazovania vo vzťahu k preukázaniu jeho viny. S tým súhlasia aj splnomocnenci poškodených. Miroslav Marček však má vypovedať, aby usvedčil svojho komplica Tomáša Szabóa.
Podľa obžaloby zavraždil Miroslav Marček Kuciaka na objednávku Zoltána Andruskóa, ktorý sprostredkovával tento čin pre Alenu Zsuzsovú. Tá tak mala urobiť na objednávku Mariana Kočnera z dôvodu pomsty za Kuciakove články o ekonomickej trestnej činnosti Kočnera. Martinu Kušnírovú sa rozhodol zastreliť, pretože bola v čase spáchania skutku doma, čím chcel Miroslav Marček odstrániť svedka.
Pôvodne pracovali vyšetrovatelia s verziou, že bol strelcom bratranec Miroslava Marčeka Tomáš Szabó. Prokuratúra ho však napokon označuje za vodiča. Svoju vinu naďalej odmieta.
Marček sa priznal aj k vražde podnikateľa Petra Molnára. Zavraždiť ho mal spolu s Tomášom Szabóom v decembri 2016 z dôvodu, že ho chcel olúpiť. Podľa zdôvodnenia obžaloby si Miroslav Marček myslel, že sa nachádza v dome Molnára vyšší objem hotovosti. Molnára zabili, pretože nevedeli obísť alarm, a tak sa ho rozhodli olúpiť doma. Jeho vražda mala byť odstránením svedka, ktorý navyše poznal Tomáša Szabóa.
[article slug=”marian-kocner-sa-priznal-k-nedovolenemu-ozbrojovaniu”][/article]Trvajú na svojej nevine
Obžalovaní z vraždy novinára Jána Kuciaka Marian Kočner, Alena Zsuzsová a Tomáš Szabó naďalej trvajú na svojej nevine. Poškodení Kuciakovci a Zlatica Kušnírová žiadajú od obžalovaných nemajetkovú ujmu vo výške dvoch miliónov eur.
Obhajca obžalovaného Kočnera Marek Para považuje obžalobu za nedôvodnú. Sťažoval sa aj na to, že prokurátor navrhuje zhabať jeho vozidlo Bentley. Podľa neho nie je zrejmé, ako bolo pri vražde použité.
„Celé trestné konanie má jediného spoločného menovateľa, ktorým je mediálna a štvavá kampaň vedená voči mojej klientke. Tlak médií prevýšil v samotnom prípravnom konaní zákonnosť prípravného konania,“ uviedla pred senátom ŠTS obhajkyňa obžalovanej Zsuzsovej Júlia Vestenická.
Tvrdí, že obžaloba je postavená len na Zoltánovi Andruskóovi, ktorý s políciou spolupracoval od zadržania. V decembri ho za vraždu iný senát ŠTS právoplatne odsúdil na trest 15 rokov odňatia slobody. Podľa obhajcov Aleny Zsuzsovej Andruskó využil systém tzv. „obchodovania s orgánmi činnými v trestnom konaní“.
Myslia si, že poskytol výpovede za odmenu.
Miliónové škody
Po vyhláseniach obhajcov prišli na rad zástupcovia poškodených. Splnomocnenec rodičov Jána Kuciaka Daniel Lipšic žiada v mene pozostalých nemajetkovú ujmu vo výške jedného milióna eur. „Navždy prišli o najvýnimočnejší vzťah v živote. Vzťah rodičov a vlastného dieťaťa,“ povedal Lipšic.
Splnomocnenec Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica odkázal na vyjadrenie z prípravného konania. V ňom Kušnírová žiada taktiež jeden milión eur, chce ho venovať na charitu.
[ad][/ad]Andruskó bol už právoplatne odsúdený
Za vraždu Jána Kuciaka bol už právoplatne odsúdený Zoltán Andruskó. Uzavrel s prokurátorom dohodu o vine a treste, ktorú neskôr museli modifikovať pre požiadavku senátu Pamely Záleskej. Nepovažovala dohodnutý 10-ročný trest odňatia slobody za adekvátny. Za úkladnú vraždu na objednávku požadovala pre Andruskóa 15-ročný trest, s ktorým napokon súhlasil. Stal sa tak prvým právoplatne odsúdeným v kauze vraždy novinára. Práve on bude vypovedať ako jeden z prvých svedkov o tom, že si ho na vraždu Kuciaka najala Alena Zsuzsová na pokyn Mariana Kočnera
Okrem Andruskóa súd predvolal aj exnovinára a niekdajšieho riaditeľa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Petra Tótha. Pre Mariana Kočnera mal zabezpečovať sledovanie niekoľkých novinárov vrátane Kuciaka. Prokurátor chce na súde vypočuť aj mnohých ďalších svedkov, medzi nimi napríklad aj nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra, ako aj jedného z akcionárov Penty Jaroslava Haščáka.
Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača. Po dvojnásobnej úkladnej vražde sa konali pochody za Jána a Martinu a Za slušné Slovensko, ktoré organizovala rovnomenná iniciatíva. Situácia po vražde si vyžiadala zmenu vlády, kabinet Roberta Fica vystriedala exekutíva Petra Pellegriniho (obaja Smer-SD).
[ad2][/ad2]Foto: TASR
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Západ hostila nezabudnuteľné podujatie pod názvom Halloween na Terase, ktoré prilákalo mladších aj starších obyvateľov Terasy. Miestom osláv sa stal areál okolo Átrium klubu v Zuzkinom parku, kde sa návštevníci tešili z pestrého programu, pripraveného práve na počesť jedného z najobľúbenejších sviatkov roka.
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.
Slovensko v nedeľu 27. októbra prejde z letného času na zimný, teda na stredoeurópsky čas. Ručičky sa o 03:00 hod. ráno vrátia späť na 02:00 hod. Ľudia budú tak spať o hodinu dlhšie. Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla.