Žiadne návaly v otvorených predajniach
Od pondelka sa otvorili pre zákazníkov aj také obchody či služby, ktoré boli dva týždne nútene zatvorené. Museli však splniť prísne podmienky. Dodržali ich obchodníci i zákazníci?
Medzi prevádzky, ktoré konečne mohli začať plniť svoju funkciu, patrili napríklad obchody so záhradkárskymi potrebami, stavebným materiálom, farby-laky, stanice technickej a emisnej kontroly, servisy elektroniky či prevádzky telekomunikačných operátorov. Všetky však museli zabezpečiť povinné rukavice alebo dezinfekciu a dovnútra mohli naraz vpustiť len toľko zákazníkov, aby na jedného pripadlo aspoň 25 štvorcových metrov predajnej plochy. Dnes sme sa presvedčili, že to naozaj zvládli a disciplinovaní boli aj košickí zákazníci.
[ad][/ad]Najväčšie predajne mali smolu
Medzi najviac netrpezlivých zákazníkov patrili záhradkári, ktorým sa začína sezóna, rovnako ako ľudia, ktorí využívajú čas, keď nemôžu byť v zamestnaní, na rôzne prestavby. Preto sme sa hneď ráno boli pozrieť v najväčších predajniach so spomínaným sortimentom, teda v Hornbachu a OBI.
Ľudia, ktorí tam prišli nakúpiť, však odišli sklamaní. „Také veľké obchody nemôžu byť otvorené, pretože by sa tu ľudia roztratili a nedalo by sa skontrolovať, či sú splnené podmienky limitu nakupujúcich,“ povedal nám jeden zo zamestnancov, ktorí vydávali ľuďom tovar objednaný cez internet.
V ďalších dvoch obchodoch bolo pre zákazníkov otvorené. V predajni GINKA na Južnej triede mali zákazníci k dispozícii rukavice aj dezinfekciu. Limitovanie počtu mali zabezpečené tak, že do priestorov s tovarom sa vchádzalo len cez jednu bráničku, ktorú obchodníci strážili. „Bez rúška nikoho nevpustíme. Ľudia si môžu vziať rukavice a vydezinfikovať si ich pri tomto vchode. Zatiaľ sme ešte nemali nával zákazníkov, ale sme pripravení ich vstupy regulovať, keď to bude potrebné.
V stavebninách na Južnej triede, ktoré sme tiež už našli otvorené, mali všetko zabezpečené. Zákazníci stáli v dvojmetrových odstupoch na chodbe a do predajne vpúšťala obsluha len toľko ľudí, koľko z nej vyšlo. Hneď za dverami im predavači dali plastové rukavice.
Disciplína čakajúcich ľudí v rúškach bola naozaj príkladná. Bez reptania čakali, kým sa budú môcť dostať dovnútra. „Nevadí mi, že nákup trvá dlhšie ako predtým. Ak to pomôže pri ochrane pred vírusom, tak to rád vydržím,“ povedal nám jeden z čakajúcich.
Rovnako dobre boli na zákazníkov pripravení aj v predajni Farby-laky na Južnej triede. „Zatiaľ sme zvýšený počet nakupujúcich nezaregistrovali, zatiaľ vydávame viac tovaru na internetové alebo telefonické objednávky. Všetko však máme pripravené, aj rukavice, aj dezinfekciu a sme presne inštruovaní, ako máme regulovať pohyb zákazníkov, ak by prišli vo väčšom počte,“ uistili nás obsluhujúci predavači.
Telekomunikační operátori
Brány Stanice technickej kontroly v Barci sme našli zamknuté, ľudí tam vítal len nápis, že bude zatvorené do 13. apríla. Iné podobné prevádzky však boli už otvorené. „Všetky potrebné opatrenia máme splnené, ale keďže máme taký systém, že autá berieme na časovú objednávku telefonicky alebo cez internet, tak sa nemôže stať, že by sa tu nahrnulo naraz viac zákazníkov,“ informovala nás obsluha v STK na ulici Pri prachárni.
Ďalšie prevádzky, ktoré už mohli fungovať, teda telekomunikační operátori, sme ráno našli zatvorené. Otvárali ich až o jedenástej dopoludnia. Vnútri však panoval čulý ruch zamestnancov, medzi ktorými sme videli aj ženy s dezinfekciou. Nápisy na dverách presne inštruovali, ako sa majú zákazníci správať a pripravené boli aj obaly s jednorazovými plastovými rukavicami.
Pred potravinami, ale aj vnútri vládla disciplína
Prísnejšie opatrenia platia od pondelka aj pre predajne potravín, ktoré mohli byť otvorené aj predtým.
Najväčšie problémy čakali obchodníci pri splnení podmienky limitovaného počtu zákazníkov, ktorí sa mohli v nákupných priestoroch zdržiavať. Potrebnú dezinfekciu a jednorazové rukavice vyriešili bez zaváhania.
Do predajne Lidl v obchodnom centre Cassovia vpúšťali kupujúcich len cez pomerne malý vchod, pri ktorom stál pracovník bezpečnostnej služby. Hneď pri ňom bol umiestnený stĺp s dezinfekciou na ruky a za vchodom nádoba s rukavicami.
„Samozrejme, že vpúšťame dovnútra iba ľudí s rúškami. Ako sledujem, takmer všetci použijú pri vstupe a odchode z predajne dezinfekciu rúk. Zatiaľ sme nemali taký počet zákazníkov, aby sme museli limitovať ich počet na predajni, čakáme však, že k tomu dôjde popoludní, keď je väčší nával,“ povedal nám muž z bezpečnostnej služby. Ako sme sa presvedčili pri pokladniciach, potrebné odstupy, ktoré sú naznačené čiarami na podlahe, nakupujúci dodržiavali.
Ľudí, ktorí museli čakať, kým vyjde niekto z predajne, sme zaregistrovali popoludní na Strojárenskej ulici pred Freshom. Avšak stáli na chodníku disciplinovane a v potrebných rozostupoch. Hneď za dverami ich čakala predavačka, ktorá dala každému jednorazové plastové rukavice.
„Nákup sa naozaj predĺži. Som zvedavý, či to v podvečer, keď chodí najviac ľudí, zvládnu. Zatiaľ to nie je až také zlé, a keď ide o dobrú vec, tak sa nad tým človek ani veľmi nezamýšľa,“ komentoval situáciu čakajúci muž pred predajňou.
Prístup v súlade s platnými opatreniami sme videli aj v predajni Billa v Auparku. V čase, ktorý je vyhradený seniorom (9. – 12.00), kontroloval prichádzajúcich pracovník bezpečnostnej služby. Tých, ktorí sa zdali mladší ako 65 rokov, legitimoval, a keď nedosiahli požadovaný vek, dovnútra ich nevpustil.
„Je to len pre ich dobro, keďže ich vírus najviac ohrozuje. Ešte som sa však nestretol s tým, že by sa niekto mladší dožadoval za každú cenu vstupu počas vyhradených hodín do predajne,“ povedal nám esbéeskár pred Billou.
[ad2][/ad2]Foto: Veronika Janušková