Viete správne vetrať? Ak nie, poradíme vám
Možno vás táto otázka prekvapí, ale vetranie je svojím spôsobom veda. Ak to správne neviete, môžu sa vám za nábytkom objaviť plesnivé mapy, alebo ak je veľký rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou, či máte v byte veľa kvetín, začnú sa vám rosiť okná.
Nový dom alebo byt s automatickým rekuperačným vetraním nemá každý. Potom je to iba na vás. Inak sa vetrá v lete, inak v zime. Keď kúrite, nemôžete iba tak otvoriť alebo pootvoriť okno a odísť z bytu. Hoci to nepovažujete za zložité, iba málo ľudí vie dobre vetrať. Správna technika vetrania je dôležitá hlavne pri nových drevených aj plastových oknách, ktoré veľmi dobre tesnia.
[ad][/ad]Ako na to?
Ráno by ste mali vyvetrať všetky miestnosti dokorán otvorenými oknami. Celé takéto vetranie by malo trvať asi päť minút. V priebehu dňa by ste mali vetrať podľa toho, aká je vlhkosť v miestnosti. Ideálne je krátke a intenzívne vetranie každé dve hodiny. V obývačke, na chodbe, či v pracovni si vystačíte s menej častým vetraním, než napríklad v kúpeľni, kuchyni či spálni. Optimálne je vetrať tak, že okná otvoríte dokorán. Čas je pritom závislý hlavne od vonkajšej teploty. Čím je vonku chladnejšie, tým je čas kratší. V zime si vystačíte so 4 – 6 minútami, na jar a na jeseň môžete vetrať 10 až 20 minút.
Čo v horúcich dňoch?
V lete, alebo aj počas horúcich jesenných dní, nechajte okná otvorené aspoň pol hodiny. Možno vám to príde čudné, ale ani v lete by ste nemali mať otvorené okná počas celého dňa. Byt sa zbytočne prehrieva vzduchom z vonku a namiesto toho, aby ste v izbe mali príjemný chládok, je v nej sauna ako vonku. V lete sa taktiež odporúča mať zatienené okná, aby slnko cez sklo zbytočne byt neprehrievalo.
Rozhodujú detaily
Možno neviete, že izbové kvety môžu mať vplyv na teplotu v byte. Ďalšou dôležitou vecou je, či bývate v novostavbe, ktorá vyschýna niekoľko rokov po dokončení, alebo v byte, ktorý má už pár desiatok rokov za sebou.
Na čo je to dobré?
Nezabúdajte, že každý obyvateľ bytu dýchaním vylúči do vzduchu aj dva litre vody za deň. Vzdušná vlhkosť sa potom zráža na chladnejších stenách či oknách a problém je na svete. Ak náhodou v byte sušíte bielizeň, či každý deň varíte, vytvárajú sa veľmi dobré podmienky na vznik plesní na stenách. Preto je dôležité naučiť sa cielene vetrať. Dôležitá je pravidelnosť a intenzita vetrania, aby sa vzduch v miestnostiach kompletne vymenil.
[ad2][/ad2]Orosené okná
Orosené okná sú signálom, že niečo nie je v poriadku. Mali by ste najprv sklo aj rámy okna vytrieť a v miestnosti dôkladne vyvetrať. Skontrolujte, či sa teplý vzduch môže dostať k okenným sklám. Vytiahnite žalúzie, rozhrňte závesy a záclony. V obytných miestnostiach by nemala byť vlhkosť vyššia než 50 percent.
Nedostatočné a nesprávne vetranie budov môže nielen zvýšiť náklady na kúrenie, ale aj negatívne ovplyvniť naše zdravie. Miesta s vyššou vlhkosťou, ktorá sa pohybuje okolo 70 percent, sú náchylné na tvorbu plesní. To je riziko nielen pre alergikov. Plesne dokonca môžu vyvolávať ťažké ochorenia dýchacích ciest, niektoré druhy dokonca až vznik nádorových ochorení. (TASR, ML)
Tipy a triky
- Kúpte si domov vlhkomer. Nie je to veľká investícia, pomôže vám udržať zdravý byt.
- Vo vlhkých miestnostiach nikdy nesušte bielizeň.
- Pri varení používajte digestor.
- Ak varíte väčšie objemy, používajte pokrievky na hrnce.
- Zaistite cirkuláciu vzduchu od vykurovacieho telesa.
- Používajte krátke záclony a závesy.
- Vo vlhkých miestnostiach stavajte nábytok aspoň 5 cm od steny, aby mohol za ním cirkulovať vzduch.
- Na pleseň použite špecializované prípravky.
- Do vlhkých miestností umiestnite pohlcovače vlhkosti.
- Vetrajte krížom, t. j. otvorte protiľahlé okná a dvere.
- Nainštalujte si odvetrávanie aj do kúpeľne.
- Klimatizácia nenahrádza vetranie. Čerstvý vzduch z vonku je pre ľudské zdravie nevyhnutný.
- Ak máte doma malú botanickú záhradu a rosia sa vám okná, zredukujte počet rastlín.
[ad3][/ad3]