V Čermeli havarovala cisterna. Zničila vagóny detskej železničky
AKTUALIZOVANÉ
Nepríjemná dopravná nehoda sa stala dnes ráno v Čermeli. Vodič cisterny dostal na ceste do Košíc šmyk a prerazil zvodidlá. Pri havárii vrazil do vagónov Detskej železnice, ktoré tam práve stáli na odstavnej koľaji. Vodič bol s ľahkými zraneniami prevezený do nemocnice. Celková škoda sa podľa polície vyšplhá na 200-tisíc eur.
Nehoda sa odohrala krátko po deviatej hodine. Na mokrej ceste dostal vodič sacieho cisternového vozidla v zákrute šmyk. V jazde smerom na Čermeľ nad autom stratil kontrolu a prevrátil sa do priekopy, v ktorej bol odstavený vláčik Detskej železnice. Vo vagónoch, našťastie, nikto nebol. Jediným zraneným je vodič automobilu.
[ad][/ad]Havaroval skúsený vodič
Havarované auto patrilo Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) a slúžilo na vyťahovanie odpadových vôd. Šoféroval ho 29-ročný muž, ktorý bol podľa spoločnosti dlhoročný a skúsený vodič. „Dychová skúška bola u vodiča negatívna,“ oznámila krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová. V čase nehody bola cisterna prázdna, do okolia neunikli žiadne odpadové látky.
Škody vykryjú poistkou
VVS sa vyjadrila, že sa bude podieľať na odstránení následkov havárie a náhrade škody. Prostriedky na pokrytie finančnej ujmy bude čerpať z poistnej zmluvy. „Za posledných dvadsať rokov si na podobne hrozivo vyzerajúcu nehodu v našom závode nepamätám,“ informoval riaditeľ košického závodu VVS Ivan Dubovský. Dôležité podľa neho je, že nedošlo k vážnym zraneniam.
Pomohol súkromný žeriav
Keďže hasičský zbor nedisponoval technikou na odstránenie havárie, železničiari museli privolať súkromnú firmu so žeriavom. Policajti o trinástej hodine cestu úplne uzavreli. Žeriavnici následne odstraňovali cisternu približne do 16. hodiny.

Celkovo dvestotisíc eur
Celková výška škody spôsobenej haváriou je podľa odhadov polície 200-tisíc eur. Najväčšia škoda vznikla na historických vagónoch, ktoré sa začali používať len tento víkend. „Zničené sú dva vagóny, jeden z nich je historický, má vyše sto rokov. Druhý bol našou najnovšou posilou na železnici. Vagóny sú nepojazdné,“ povedal riaditeľ Detskej železnice Ľubomír Lehotský. Škody predbežne odhadol na stotisíc eur. Po zistení poškodenia koľajiska, cisterny, zvodidiel a stĺpa elektrického vedenia sa suma zdvojnásobila.
Detská železnica kvôli komplikáciám zastavila v stredu prevádzku, vláčiky by však mali už zajtra premávať podľa cestovného poriadku. Ľubomír Lehotský upozorňuje, že cestný úsek pri nástupnej stanici v Čermeli je veľmi nebezpečný a nehody sa tu stávajú pomerne často. Obáva sa, aby sa situácia nezopakovala.
[ad2][/ad2]
foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Príslušníci Finančnej správy Slovenskej republiky odhalili na hraničnom priechode Vyšné Nemecké pokus o nezákonnú prepravu veľkej sumy hotovosti. Bankovky v hodnote približne 450-tisíc amerických dolárov boli ukryté v prístrojovej doske osobného automobilu.
V košickej mestskej hromadnej doprave dôjde od nedele 8. marca k dočasným zmenám. Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) upozorňuje cestujúcich, že úpravy trás sa dotknú viacerých autobusových liniek pre pokračujúce práce na Rastislavovej ulici.
V lesoch pri Košiciach budú počas marca prebiehať plánované ťažbové práce, ktoré sa dotknú aj obľúbenej cyklotrasy medzi obcou Sokoľ a Kráľovou studňou. Mestské lesy Košice upozorňujú návštevníkov, že v dotknutom úseku sa bude pohybovať lesná technika a prejazd po lesnej ceste môže byť dočasne obmedzený.