Stíhajú ho za miliónové škody na štáte. Na služby s pozemkami si najal otca prokurátora
V predmetnej trestnej veci prokurátor pracuje s rozsiahlym spisovým materiálom a po jeho preštudovaní rozhodne o ďalšom postupe.
Takúto rovnakú odpoveď posiela Úrad špeciálnej prokuratúry už viac ako rok denníku KOŠICE:DNES na otázku, kedy podá obžalobu na košického podnikateľa Gabriela Kleina (49), prípadne kauzu vráti vyšetrovateľovi.
Klein je od roku 2009 obvinený z rozsiahlych podvodov s nadmernými odpočtami DPH, ktorými spôsobil štátu škodu vo výške 17,8 milióna eur. Mal ich spáchať ako hlava zločineckej skupiny, spolu s ním je stíhaných ďalších dvadsať osôb, vrátane bývalého riaditeľa Daňového úradu Košice IV Iva Prokopiča.
Prokopič v decembri 2016, keď si už vo väzení odpykával trest za iný daňový prípad, sa k podvodom s vratkami DPH priznal. Kleina označil za ich „celkového organizátora“, ktorý mal podľa neho politické krytie. Tvrdil, že podnikateľ mu po parlamentných voľbách v roku 2006, keď vznikla prvá vláda Roberta Fica (Smer), vybavil dosadenie za šéfa daňového úradu.
Polícia vyšetrovanie ukončila v decembri 2017 a všetkých 21 obvinených navrhla obžalovať. Špeciálna prokuratúra odvtedy nerozhodla, či tak urobí. Prípad dozoruje prokurátorka Renáta Ontkovičová.
[ad][/ad]Mandátna zmluva
Denník KOŠICE:DNES teraz získal informácie, ktoré naznačujú, že Klein sa po skončení policajného vyšetrovania možno pokúšal získať aspoň nepriamy dosah na špeciálnu prokuratúru.
Použil na to spoločnosť Investičná Správcovská, ktorej konateľom je Kleinova manželka Blažena a jediným spoločníkom firma Chrysso so sídlom na Marshallových ostrovoch, ktoré poskytujú takmer absolútnu anonymitu vlastníkom. Za Investičnú Správcovskú však vystupuje a fakticky za ňu koná Klein.
Firma v júli 2018 uzavrela mandátnu zmluvu so živnostníkom Štefanom Čeľovským. Podľa dokumentu mal Čeľovský za mesačnú odmenu dvetisíc eur zabezpečovať pre Investičnú Správcovskú činnosti „súvisiace s projektom Haniska číslo strediska 011“.
„Poradenská a konzultačná činnosť, organizácia stretnutí s predstaviteľmi štátnych a neštátnych inštitúcií, riešenie súvisiacej korešpondencie, spolupráca so záujmovými skupinami,“ uvádza zmluva niektoré zo služieb mandatára poskytované mandantovi.
Čeľovský: Len dva mesiace
Š. Čeľovský žije v Trebišove, má sedemdesiat rokov a bol dlhoročným znalcom v odbore poľnohospodárstvo, ochrana životného prostredia a stavebníctvo. V roku 2015 ho ministerstvo zo zoznamu znalcov vyškrtlo. Jeho syn Bohdan Čeľovský je od roku 2006 prokurátorom špeciálnej prokuratúry.
Čeľovský starší denníku KOŠICE:DNES opísal, že ho v Trebišove vyhľadal Klein a ponúkol mu mesačný paušál s tým, že potrebuje využiť jeho „širokospektrálne vedomosti z pozemkového práva a pozemkov“.
Vysvetľuje, že ponuku prijal, lebo si chcel ako dôchodca privyrobiť. Zároveň tvrdí, že spolupracovali len dva mesiace, lebo Klein mu nezaplatil celú dohodnutú odmenu ani za prvý mesiac,
keďže mu dal len tisíc eur.
„O žiadnej jeho trestnej činnosti som nevedel a za tie dva mesiace sa mi Klein ani nezdôveril, že je trestné stíhaný,“ povedal Š. Čeľovský. Odmieta preto, že by sa o tejto trestnej veci rozprával so synom a vylučuje, že by zorganizoval nejaké ich stretnutie.
„Ja nie som filiálka Úradu špeciálnej prokuratúry… Pracujete s dezinformáciami, čo nie je dôstojné pre vašu osobu ani pre hodnovernosť vášho denníka,“ uviedol Š. Čeľovský.
[ad2][/ad2]Radový prokurátor
Nikdy som sa s Kleinom nestretol a o jeho prípad som sa nikdy nezaujímal, zdôrazňuje aj prokurátor B. Čeľovský. „Môj otec pracuje v poľnohospodárstve celý život, a robí služby v tejto oblasti pre toho, kto si ho objedná. Ja to neviem nijako ovplyvniť a nemám s tým nič spoločné,“ povedal.
Tvrdí tiež, že kauzu Kleina nepozná aj preto, že pracuje na oddelení všeobecnej, nie ekonomickej kriminality. „Viem o nej len z článkov, ktoré som si prečítal po vašich otázkach Starám sa len o veci, ktoré mám pridelené ako radový prokurátor ani iné veci neviem ovplyvniť,“ uviedol.
Dodáva, že aj v minulosti sa vyskytli rôzne podania, ktoré sa cez informácie o jeho otcovi snažili spochybniť dôveryhodnosť špeciálnej prokuratúry. V tejto súvislosti spomína Mikuláša Varehu a Štefana Duča.
Prokurátorka: Žiadne ovplyvňovanie
Prvý bol odsúdený za krátenie dane na jedenásť rokov, druhý je na Špecializovanom trestnom súde stále obžalovaný zo zneužitia eurofondov. Obaja podnikali na Zemplíne, kde pri aktivitách v poľnohospodárstve narazili na Š. Čeľovského.
Denník KOŠICE:DNES sa na spoluprácu Investičnej Správcovskej a Š. Čeľovského pýtal aj prokurátorky R. Ontkovičovej, ktorá má na starosti prípad G. Kleina. „Doposiaľ sa nevyskytli žiadne prípady ovplyvňovania dozorujúceho prokurátora v danej veci,“ odpísala hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.
Diaľničiari od G. Kleina vykúpili pozemky pri Prešove. Teraz sa s ním súdia
Krátka spolupráca Investičnej Správcovskej so Štefanom Čeľovským súvisela s vlastníctvom jej pozemkov pri obci Haniska v okrese Prešov.
Časť z nich od firmy G. Kleina v roku 2014 vykúpila Národná diaľničná spoločnosť (NDS). Potrebuje ich na výstavbu juhozápadného obchvatu Prešova, ktorý je súčasťou diaľnice D1.
Výmera ani cena nie je známa, takéto zmluvy štátna akciovka povinne nezverejňuje. Dovoľuje jej to výnimka v infozákone, ktorá má zabrániť špekuláciám pri obchodovaní s nehnuteľnosťami.
Z viacerých súdnych rozhodnutí však vyplýva, že NDS sa v kúpnej zmluve zaviazala, že predávajúcemu zabezpečí prístup na jeho zostávajúce pozemky v katastrálnom území Haniska, a to vo forme výstavby vozovky z obaľovaného kameniva. Investičná Správcovská tam totiž stále vlastní vyše 2,5 hektára.
Firma potom v rokoch 2014 a 2017 NDS opakovane vyzývala na splnenie tejto zmluvnej povinnosti. Keď neuspela, ponúkla diaľničiarom, aby od nej odkúpila aj oddelené pozemky. Argumentovala tým, že bez zabezpečeného prístupu ich nevie odpredať ani na nich uskutočniť iný investičný zámer a vzniká jej tak škoda veľkého rozsahu.
Chcel zastaviť výstavbu
Diaľničiari postoj nezmenili, v septembri 2017 Investičná Správcovská od kúpnej zmluvy odstúpila. Následne podala na prešovský okresný súd žalobu o určenie vlastníckeho práva a vypratanie nehnuteľností, NDS zasa žalobu o určenie neplatnosti odstúpenia od kúpnej zmluvy. Konanie o prvej žalobe súd zastavil, druhú tento rok v júli zamietol, musí to ešte potvrdiť odvolací súd.
Zároveň sa Investičná Správcovská domáhala vydania neodkladného opatrenia, ktorým by súd nariadil štátnej akciovke zastaviť všetky stavebné práce na úseku diaľnice prechádzajúcej cez dotknuté pozemky.
Súdy na prvom aj druhom stupni to opakovane odmietli, okrem iného aj preto, že nevybudovanie prístupovej cestu nebolo v kúpnej zmluve dohodnutým dôvodom pre odstúpenie od zmluvy a zmluvné strany si nedohodli ani čas plnenia tejto povinnosti.
S odbornou starostlivosťou?
Krajský súd v Prešove sa však v rozhodnutí z júna 2018 zároveň pozastavil nad tým, prečo štátna firma vôbec pristúpila na taký záväzok a prečo ho teraz neplní.
„Ak žalovaný vo svojich podaniach opakovane poukazuje na verejný záujem na výstavbe diaľnice, je potrebné poukázať aj na tú skutočnosť, že rovnako vo verejnom záujme je, aby žalovaný pri uzatváraní zmlúv postupoval s odbornou starostlivosťou a riadne dodržiaval svoje záväzky a predchádzal tak možným súdnym sporom, ktorých dôsledok môže byť neúmerné predlžovanie výstavby diaľničnej siete v Slovenskej republike,“ napísal senát sudkyne Elišky Waghshalovej.
NDS neodpovedala na otázky, ako sa pred uzatvorením zmluvy vysporiadala s tým, že predávajúcim je schránková firma, za ktorou navyše stojí človek obvinený z miliónových daňových podvodov. Protischránkový zákon, podľa ktorého firmy obchodujúce so štátom musia odkryť svojich vlastníkov v registri partnerov verejného sektora, začal platiť až vo februári 2017.
Od štátu aj kupoval
Kleinova firma so štátnymi inštitúciami uzavrela aj iné zmluvy. V decembri 2014 Investičná Správcovská kúpila za polovicu znaleckej hodnoty pozemky na Bardejovskej ulici v Košiciach. Predávajúcom bola Regionálna veterinárna a potravinová správa Košice-okolie.
Neskôr chcela firma v tejto lokalite postaviť retailový nákupný park za desať miliónov eur. Pozemky jej tu v septembri 2018 plánovalo predať aj mesto Košice. Po článku v denníku KOŠICE:DNES poslanci prevod neschválili.
Denník KOŠICE:DNES poslal žiadosť o vyjadrenie k zmluve s Š. Čeľovským na e-mailové adresy viacerých firiem spojených s Kleinom aj advokátovi, ktorý ho zastupuje v spore s NDS. Podnikateľ neodpovedal na žiadne otázky.
[ad3][/ad3]