Andrew Garth: Odchod z EÚ je príležitosť na reštart vzťahov
Odchod Veľkej Británie z Európskej únie je v súčasnosti určite jednou z najdiskutovanejších tém. Práve o ňom a o ďalších investičných možnostiach sa niekoľko dní pred očakávaným dátumom prišiel do Košíc s ľuďmi z podnikateľského prostredia porozprávať britský veľvyslanec Andrew Garth.
Pri tejto príležitosti odpovedal aj na niekoľko otázok denníka KOŠICE:DNES.
Ak by ste mali opísať Slovensko troma vetami?
Je veľmi ťažké opísať Slovensko troma vetami. Pracujem tu v službách Veľkej Británie už päť rokov. Za ten čas som si uvedomil, že je to krásna krajina. Ľudia sú tu na východe skvelí, pohostinní. Milujem vašu históriu, hrady, aj napríklad jedlo. Po každej návšteve Slovenska to je potom aj trocha vidieť… Takže na Slovensku som našiel také pozitíva, že sa mi bude po skončení služby ťažko odchádzať.
Zmenili ste po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice názor na Slovensko?
Vražda Jána Kuciaka je strašný zločin. Šokovalo to každého, mňa nevynímajúc. To, čo sa udialo potom, teda že ľudia nezostali ľahostajní a policajné vyšetrovanie prinieslo výsledky, mi dalo nádej do budúcnosti a presvedčenie, že zodpovední ľudia budú potrestaní a spravodlivosť zvíťazí.
Po schválení Európskym parlamentom je brexit definitívne spečatený. Čo to znamená pre Európsku úniu? Čo stratí a čo naopak získa?
Som optimista. Situácia po brexite je novou kapitolou vo vzťahu Veľkej Británie a Európskej únie a jej členských štátov. Ja osobne to vnímam ako príležitosť na reštart našich vzťahov v najrôznejších oblastiach, medzi ktoré patrí napríklad obchod, veda, či technológie. Nemyslím si však, že sa niečo extra zmení. Môj tím na ambasáde sa teraz trocha zväčší a teším sa na to, čo nás čaká.
V Spojenom kráľovstve žije veľa Slovákov. Je niečo, čoho sa majú obávať?
Nemali by sa obávať ničoho. Samozrejme, po odchode z EÚ bude situácia trochu iná. Slovenskí občania žijúci vo Veľkej Británii sú však naši priatelia, rodina a susedia. Po prvom februári sa pre nich takmer nič nezmení, pretože vstupujeme do prechodného obdobia, počas ktorého bude naďalej platiť sloboda pohybu i existujúce obchodné dohody.
Myslíte si, že Británia bude aj po brexite stále atraktívna pre cudzincov?
Absolútne. Británia je fantastická krajina. Máme úžasnú históriu, krásnu krajinu, skvelé možnosti napríklad nakupovania, či zamestnania, myslím, že aj vynikajúce jedlo. Moja vlasť bude vždy atraktívnou krajinou pre tých, ktorí k nám prídu. Podľa skúseností sa veľmi radi v budúcnosti do Británie vracajú.
Čo alebo kto bol tým spúšťačom, ktorý v konečnom dôsledku viedol k brexitu?
Myslím si, že ľudí viedlo k rozhodnutiu odísť z Európskej únie viacero dôvodov, ktoré vyústili do absolútnej potreby dať priestor Britom, aby sa vyjadrili. Celý proces bol pre nás novou skúsenosťou, nikdy predtým sme nemali referendum týkajúce sa takej závažnej veci, akou je Lisabonská zmluva. Ľudia si sami vybrali smerovanie krajiny.
Andrew Garth je britský kariérny diplomat. Od októbra 2014 je veľvyslancom Spojeného kráľovstva na Slovensku. Predtým pracoval na rôznych diplomatických pozíciách v Poľsku, Rumunsku, Taiwane a Thajsku. V diplomatických službách Spojeného kráľovstva pôsobí od roku 1988. Od roku 2003 do roku 2014 pracoval prevažne v oblasti medzinárodného obchodu. V rokoch 2008 až 2010 bol šéfom tímu pre rozširovanie Európskej únie a predvstupovú problematiku. Za priority svojho pôsobenia pri nástupe do súčasnej funkcie označil, okrem iného, hľadanie prienikov spoločných záujmov pri reforme Európskej únie a rozvoj ekonomickej spolupráce.
(BS)
[ad2][/ad2]