Prečo sú „dévedéčká“ mŕtve?
Nehovoríme len o DVD, ale taktiež o CD, BR, HD-DVD a vlastne akejkoľvek optickej mechanike. To všetko je už pomaly hudbou minulosti.
Prečo sú diskové jednotky zbytočné, a prečo nemá zmysel ich oživovať? Čítajte ďalej.
Za všetko môže zasa Apple
Kde sú tie časy, keď si ľudia požičiavali dévedéčka a čakali na prahu dverí, kým si to ich známy prepáli? Alebo keď ste si zadovážili nejaké zariadenie s ovládačmi na CD? Apple v októbri 2010 urobil historický krok, keď ku svojím notebookom nepriložil inštalačné CD, ale flashdisk. Bolo to kompaktnejšie, rýchlejšie, a človek nemusel mať mechaniku.
Vývoj pokračuje
Dnes, kedy je všetko prepojené internetom, „cloudami“, strácajú diskové jednotky význam. Väčšina televízorov ponúka napojenie na internet, USB vstupy, a dokonca aj možnosť nahrávať programy na HDD. Hudbu si
ľudia púšťajú cez telefón, tablet, a v podstate cez čokoľvek, čo podporuje USB vstup. Na discmany sa zabudlo rovnako ako sa zabudlo aj na walkmany.
A čo BluRay?
Pokiaľ si myslíme, že BD zachráni svet optických diskových jednotiek, tak sa mýlime. Všetky disky trpia nízkou životnosťou, pomalou rýchlosťou zápisu, a pri dnešných rozmeroch flashdiskov taktiež aj malou kapacitou. Preto jednoduchá rada. Ak rozmýšľate, akú mechaniku si máte kúpiť ku novému počítaču, tak radšej zainvestujte do čítačky SD kariet.
Čo s dévedéčkami „v sklade“?
Čo však s tonami starých DVD plných filmov, fotiek, skladieb, dokumentov? Nuž, buď sa rozhodnete materiál zálohovať (pokiaľ disky už nebudú nenávratne poškodené), alebo z nich môžete vyrobiť diskoguľu. Alebo misku na mydlo. Na internete nájdete veľa návodov na rôzne vtipné domáce potreby, ktoré sa dajú vyrobiť zo starých DVD. A ak za vami niekto príde s tým, že potrebuje niečo na „dévedéčku“, tak nezúfajte, že nemáte napaľovačku. Veď ani diskety sa už nepoužívajú.
Michal Verner
Foto: shutterstock