Primátor a EEI nevedia nájsť spoločnú reč?
Rokovania, ktoré by mali priniesť definitívne ukončenie neúnosnej situácie s parkovaním v širšom centre Košíc, vedie s firmou EEI počas posledných mesiacov priamo primátor mesta Jaroslav Polaček. Zdá sa však, že na ich priebeh má iný pohľad ako vedenie parkovacej firmy.
Začiatkom februára poslal primátor konateľovi EEI Jánovi Fellegimu list s finančnou ponukou na vzájomné vysporiadanie vychádzajúcou zo znaleckého posudku. Znela na celkovú sumu niečo vyše 948-tisíc eur.
„Súčasný systém výberu parkovného v meste nie je vyhovujúci. Pre obyvateľov je mätúci a v záujme mesta je, aby sa čo najskôr vyriešil. Máme naďalej záujem v plnom rozsahu prevziať výber parkovného do svojej správy. Už v roku 2016 vaša spoločnosť deklarovala, že je ochotná sa dohodnúť na odstúpení od zmluvy s mestom Košice,“ píše sa v iste primátora s ponukou.
[ad][/ad]Chcú pokračovať
Z odpovede, ktorú primátorovi poslal Ján Fellegi, však vyplýva, že EEI nezdieľa ochotu sa dohodnúť, ako o tom písal primátor. Súhlasí však, že súčasný systém je nevyhovujúci.
„V rámci rokovaní spoločnosť EEI opakovane navrhovala riešenia v súlade s podmienkami uvedenými v platnej nájomnej zmluve. Rovnako spoločnosť zdôrazňovala, že riešenia je užitočné hľadať rešpektovaním a plnením ustanovení nájomnej zmluvy,“ píše sa v odpovedi konateľa EEI.
Fellegi ďalej podčiarkuje, že tvrdenie v Polačekovom liste, že EEI je „ochotná sa dohodnúť na odstúpení od zmluvy s mestom Košice“ nezodpovedá skutočnosti. „Záujmom spoločnosti EEI bolo a stále zostáva pokračovať v udržateľnej regulácii parkovania a dodržiavať všetky záväzky a práva vyplývajúce z nájomnej zmluvy,“ zdôrazňuje šéf parkovacej firmy.
Zaskočený Polaček
Primátor Jaroslav Polaček je nekompromisným postojom EEI zaskočený.
„Už dlhšiu dobu so spoločnosťou EEI rokujeme aj o cene, za akú je nám ochotná odpredať svoj majetok a infraštruktúru, ktorú vybudovali v Košiciach. To bolo aj predmetom posledného februárového spoločného stretnutia s konateľom Jánom Fellegim. Z tohto dôvodu sme prekvapení stanoviskom tejto spoločnosti, ktoré príliš nekorešponduje s tým, na čom sa počas zatiaľ posledného stretnutia dohodol ich konateľ s primátorom mesta Košice,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré nám poskytol hovorca mesta Vladimír Fabián.
Napriek tomu však primátor verí, že na ďalšom rokovaní s vedením EEI dospejú k takému výsledku, ktorý bude na prospech obyvateľov mesta a priblíži ich k čo najskoršiemu odstráneniu duálneho systému parkovania.
Hrajú o čas
Niekdajší splnomocnenec mesta na rokovania s EEI Henrich Burdiga má vysvetlenie pomerne tvrdého postoja parkovacej spoločnosti.
„Myslím, že EEI hrá o to, aby nájomnú zmluvu nechali dobehnúť do konca (do roku 2022, pozn. red.). Netreba totiž zabúdať na jednu podstatnú vec. Bývalý primátor mesta Richard Raši nám kedysi zdôrazňoval, že po ukončení zmluvy prejde vybudovaná infraštruktúra do majetku mesta. Zabudol však povedať, že za ňu mesto bude musieť zaplatiť. EEI vie, že aj v roku 2022 dostane peniaze za vybudovanú infraštruktúru, samozrejme menej, ako by to bolo dnes alebo minulý rok. K tomu však treba pripočítať peniaze z vybratého parkovného a v neposlednom rade aj ušlý zisk zo zmarenej investície, za ktorý sa bude biť ako lev,“ myslí si H. Burdiga.
Mesto bude podľa jeho slov bojovať tiež, ale úspech samosprávy v súdnych sporoch býva sporadický.
Spletitý problém parkovania v Košiciach už riešia rôzne súdy.
Najnovšie vydal v polovici februára uznesenie Okresný súd v Banskej Bystrici, ktorý rieši exekučné záležitosti. V plnej miere v ňom potvrdil platnosť neodkladného opatrenia vydaného košickým okresným súdom, ktoré zaväzuje mesto spolupracovať s firmou EEI pri prevádzkovaní parkovacieho systému do ukončenia trvania nájomnej zmluvy alebo právoplatnosti súdneho rozhodnutia o neplatnosti spomínanej zmluvy. Podľa súdu mesto vedome túto povinnosť porušuje, takže ďalej trvá možnosť začatia exekúcie.
„V prípade potreby spoločnosť EEI možnosť v primeranom čase využije,“ upozorňuje konateľ Ján Fellegi.
Mesto v tejto súvislosti podalo ústavnú sťažnosť na rozhodnutie Krajského súdu v Košiciach, ktorý potvrdil vydané neodkladné opatrenie. V prvom rade však poukazuje na skutočnosť, že Okresný súd Košice I v októbri minulého roka rozhodol, že nájomná zmluva medzi mestom a EEI z roku 2012, z ktorej vychádzajú všetky ďalšie uskutočnené právne kroky, je neplatná. Rozhodnutie nie je právoplatné, keďže sa EEI voči nemu odvolala.
„Veríme, že odvolací súd rozhodne ešte v priebehu tohto roka. V prípade, že potvrdí napadnuté rozhodnutie o neplatnosti zmluvy, definitívne zaniknú formálne účinky neodkladného opatrenia a pominie aj dôvod exekúcie voči mestu Košice,“ konštatuje sa v stanovisku magistrátu.
Burdiga: Mesto zmeškalo správny čas na jedinečnú príležitosť
Rokovania s parkovacou firmou začal za mesto viesť ešte v roku 2018 vtedajší poslanec a splnomocnenec pre urovnanie vzťahov s EEI Henrich Burdiga. Dnes na ne nemá žiaden vplyv, tvrdí však, že riešenie už mohlo byť oveľa bližšie, keby nenastali zbytočné chyby.
„Mesto sa obštrukciami, ktoré robil primátor na jar minulého roku, dostalo do zlej vyjednávacej pozície. V čase, keď som ja viedol rokovania, deklarovali obidve strany záujem nastaviť proces riešenia urovnania prostredníctvom známeho memoranda. V ňom žiadne termíny neboli uvedené, ale počas rokovaní sme mali časový plán. Usilovali sme sa o to, aby prvá časť, teda prevzatie, respektíve odkúpenie súčastí systému, ktoré vybudovala EEI, prebehlo do konca roka 2019. To bol plán, s ktorým bola všeobecná zhoda vrátane spôsobu, ako k tomu dospejeme,“ tvrdí H. Burdiga.
[ad2][/ad2]Zbytočné obštrukcie
V apríli a v máji odmietol primátor Polaček podpísať Burdigovi dosplnomocnenie na podpísanie memoranda a rokovania sa zastavili. Vtedy podľa slov exposlanca mestu Košice, obrazne povedané, ušiel vlak a mesto zmeškalo jedinečnú príležitosť. V tom čase firma EEI pracovala a získala v priebehu dvoch mesiacov neodkladné opatrenie, čím sa zmenila vyjednávacia pozícia.
„Mesto bolo zahnané do kúta a EEI mala navrch a mohla si začať inak klásť podmienky. Preto bol taký dôležitý čas, ktorý sme zavinením pána primátora nedokázali využiť a EEI ho využilo,“ hovorí H. Burdiga. Primátor však opakovane oponoval, že memorandum nebolo na podpis pripravené.
Hrozí dlhotrvajúci súdny spor
Burdiga zdôrazňuje, že na veci veľa nezmenilo ani októbrové rozhodnutie okresného súdu, v ktorom sa konštatuje neplatnosť nájomnej zmluvy mesta a EEI. To totiž nie je právoplatné, naproti tomu parkovacia firma disponuje právoplatným a vymáhateľným neodkladným opatrením súdu, ktoré jej umožňuje naďalej vyberať v Košiciach parkovné.
Po lete sa primátor podujal, že bude s parkovacou firmou rokovať sám, bez splnomocnenca Burdigu. Ale k dohode zatiaľ s EEI nedospel.
„Bez dohody nie je možné tento spor v najbližšej dobe urovnať. Dnes obidve strany riskujú veľké peniaze, ak sa nedohodnú, mesto však riskuje viac. To si uvedomuje aj Fellegi. Ak sa nedohodnú, výsledkom bude dlhotrvajúci súdny spor s neistým výsledkom,“ tvrdí muž, ktorý bol pred časom ako aktivista hlavnou tvárou boja Košičanov proti EEI.
[ad3][/ad3]