Košický skejtbordista Richard Tury v USA zmenil štýl, v kvalifikácii chce potvrdiť formu
Slovenský skejtbordista Richard Tury sa pripravuje na najväčšiu výzvu v kariére – záverečné súboje o olympiádu v Tokiu. Tréningový proces mu narušila iba povinná dvojtýždňová karanténa, z bežného režimu nevypadol ani v období, keď boli iné športoviská zatvorené.
„S naším jazdením pred košickým Kulturparkom nikto nemal problém, polícia iba kontrolovala, či máme rúška,“ uviedol Tury.
Na súťažné zápolenia v sezóne 2020 sa pripravoval v obľúbenom prostredí v Amerike. Kalifornia mu v zimných mesiacoch ponúkla priaznivé počasie pre tréning, no to ešte netušil, že onedlho mu plány na rok 2020 zásadne skríži koronavírus.
Po návrate som absolvoval povinnú karanténu, ale vďaka tomu, že v Košiciach máme Kulturpark, ktorý je vlastne ulicou, som po nej mohol trénovať. Skejtparky síce boli zatvorené, keďže sú považované za športoviská, ale o to viac som využil priestor Kulturparku,” prezradil.
[ad][/ad]Zmena štýlu jazdenia
V Los Angeles ladil formu na sezónu, v ktorej ho podľa pôvodných plánov mali čakať kvalifikačné podujatia o účasť v Tokiu. Niektoré z plánovaných boli presunuté na neskoršie termíny, iné na neurčito a niektoré boli úplne zrušené.
„Po Amerike mám natrénované, ale ťažko povedať, kedy a kde to budem môcť zužitkovať. Trénoval som tam s najlepšími na svete, nehovoriac o podmienkach, ktoré sú tam ideálne. V zime je tam teplo, navyše je to mekka skejtbordingu. Skejtparkov je tam veľa, bolo si z čoho vyberať. Počas tých dvoch mesiacov sa mi dostalo do nôh veľa trikov, ktoré som niekoľko rokov nevedel pochopiť. Teraz mi to už išlo jednoduchšie, navyše som sa naučil robiť tie triky na väčších prekážkach. To sa môže zísť najmä na súťažiach. Veľa ľudí si potom všimlo, že som aj zmenil štýl jazdenia. Zimný čas strávený pobytom v Amerike a medzi skvelými skejtbordistami ma určite niekam posunie,“ pochvaľoval si Tury, pre ktorého mali byť boje o Tokio hlavnou métou sezóny.
Tokio ostáva prioritou
A ostávajú ňou aj naďalej, hoci ešte netuší, kedy a kde bude kvalifikácia pokračovať.
„Vlani sme absolvovali päť súťaží, gro kvalifikácie však malo byť v roku 2020. Teraz to vyzerá, že najbližšia súťaž, na ktorej by som mohol štartovať, by mala byť zároveň aj súčasťou kvalifikácie do Tokia. Konať by sa mala v septembri v Amerike. Podľa mňa to však presunú, keďže to vyhlásili ešte začiatkom apríla a odvtedy sa veľa vecí zmenilo. V septembri by mal byť aj Svetový pohár v Prahe a aj v tomto prípade som zvedavý, či sa to bude môcť zorganizovať,“ poznamenal Tury.
V roku 2020 sa plánuje zúčastniť na majstrovstvách Slovenska a aj na pretekoch Svetového pohára v Česku, ktoré sú na programe v septembri. Tokio naďalej zostáva jeho prioritou, zvlášť keď pôjde o premiéru skejtbordingu pod olympijskými kruhmi. Tury by pri historickej udalosti nechcel chýbať.
„Je to niečo, čo v skejtbordingu doposiaľ nebolo. Každý športovec by sa chcel dostať na olympiádu a teraz majú túto možnosť aj skejtbordisti. Keď som začínal, nebola šanca ísť na olympiádu, keďže to nebol olympijský šport. Teraz sa to zmenilo a je to pre mňa veľká výzva.“
Pri troche šťastia
Na olympiádu sa kvalifikuje 20 najlepších skejtbordistov podľa bodov získaných v rámci kvalifikácie. Zastúpenie by mal mať každý kontinent a zo žiadneho štátu nepostúpia viac než traja adepti.
„Po prvej časti sezóny sa do kvalifikácie počítali dva najlepšie výsledky a k tomu výsledok na majstrovstvách Slovenska. Z piatich svetových mi ani jedna veľmi nevyšla. Vo svetovom rankingu som momentálne na 27. mieste, po redukcii rebríčka som na 19. mieste. Je to natesno, no myslím si, že pri troche šťastia je šanca dostať sa tam. Uvidíme,“ dodal Richard Tury.
(TASR)
[ad2][/ad2]