Slováci sa dožijú v zdraví menej ako iní Európania, rezort zdravotníctva apeluje na prevenciu
Slováci sa dožijú v zdraví 2,5-krát menej oproti európskemu priemeru. O zhoršujúcom sa zdravotnom stave slovenských obyvateľov svedčia aj štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
Podľa nich sú najčastejšou príčinou mortality nesprávne stravovacie návyky. Podľa WHO sa stravuje nesprávne 18 percent Európanov a až 30 percent Slovákov. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR aj preto prevencii venovalo rok 2019 a ďalej pokračuje v preventívnych aktivitách, informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.
Na dôkazoch založené preventívne postupy aj zvýšenie úsilia v prospech udržania dobrého zdravia pre efektívne zlepšovanie zdravia obyvateľstva boli témou na zasadnutí Komisie MZ SR pre tvorbu, implementáciu a revíziu postupov pre výkon prevencie. Komisia zasadala 11. februára na pôde ministerstva. Do budúcnosti chce MZ SR pristúpiť ku komplexnému riešeniu prevencie zdravia občanov a zosieťovaniu hlavných aktérov v oblasti prevencie zdravia prostredníctvom vytvorenia nadrezortnej platformy pre oblasť prevencie.
Cieľ projektu
Hlavným cieľom národného projektu, ktorý má zlepšovať systém zdravotníctva, je tvorba nových a inovovaných postupov pre výkon prevencie a ich zavedenie do medicínskej praxe. Projektový tím vytvoril postupy pre správnu výživu novorodencov, koncept Nemocníc priateľských k deťom a štandardný postup pre psychomotorický vývin dieťaťa počas pravidelných návštev u pediatra.
„Novinkou je použitie vysoko odborného prístupu pri tvorbe a implementácii, ktorý vychádza zo svetových odporúčaní. Návrhy vznikajú v spolupráci s viacerými renomovanými inštitúciami z Európy, ale aj mimo nej,“ hovorí Eliášová.
Členovia komisie na zasadnutí podľa nej hodnotili nové návrhy z oblasti výživy, infekcií, skríningov, duševného zdravia a skorého rozpoznania traumy pri mimoriadnych situáciách.
Komisiu MZ SR pre postupy pre výkon prevencie tvoria odborníci z radov iných ministerstiev, lekárov, sestier a zdravotných poisťovní, ale aj psychológovia, sociálni pracovníci, pôrodní asistenti, pedagógovia, vedci, medzinárodne aktívni experti, ale aj pacienti. “MZ SR si je vedomé, že zdravie obyvateľstva sa neodvíja len od zdravotných služieb. Zdravé stravovanie, dostatok pohybu alebo zdravé vzdelávacie a pracovné podmienky v školách a na pracovisku sú dôležité body, pri ktorých je potrebná spoluprácu aj iných sektorov,” uviedlo ministerstvo.
Zrozumiteľnosť pre pacienta
Dôraz rezort zdravotníctva kladie aj na zrozumiteľnosť pre pacienta. „Národný projekt pre tvorbu postupov na výkon prevencie podporuje implementáciu rozhodnutí založených na dôkazoch do preventívnych postupov a zdôrazňuje bezpečnosť pacienta. Tím odborníkov spolu s behaviorálnymi ekonómami pripravil už prvé, pre pacientov zrozumiteľne spracované prílohy, ktoré sa venujú skríningovej mamografii, skríningu hrubého čreva a psychomotorickému vývinu,“ uvádza odborný garant a predseda Komisie MZ SR pre postupy pre výkon prevencie Jozef Šuvada.
Pacienti sa k materiálom dostanú na webovej stránke www.standardnepostupy.sk, prípadne u svojho lekára. Odborníci z MZ SR veria, že inovatívny prístup a vzájomná spolupráca sú úspešnou cestou k zmene správania Slovákov a predĺženiu života v zdraví.
[ad][/ad](TASR)