Koronavírus rozbieha preventívne opatrenia
Koronavírus COVID-19. Už len keď sa niekde vysloví toto slovné spojenie, spôsobuje nemalú paniku. Niektorí ľudia na sociálnych sieťach sa sťažujú, že je málo informácií, iní zas tvrdia, že médiá spôsobujú takýmito informáciami paniku.
Keďže sa tento vírus nachádza takpovediac za bránami nášho štátu, chceli sme vedieť, ako sa mesto či prepravné spoločnosti pripravujú a aké preventívne opatrenia prijímajú.
Bratislava je v pohotovosti
Ako prví začali s preventívnymi opatreniami v Bratislave. Tamojší dopravný podnik už prijal viaceré opatrenia, ktoré majú znížiť riziko nákazy.
„V bratislavskej MHD sa realizuje dezinfekcia madiel nad rámec každodennej očisty. Navyše sa postupne kompletne vydezinfikujú všetky vozidlá mestskej dopravy. Pre ochranu vodičov MHD zabezpečil magistrát nákup hygienických a dezinfekčných pomôcok,“ informuje dopravný podnik na svojej stránke.
Aj dopravca v bratislavskom kraji – Slovak Lines, zvyšuje početnosť dezinfekcie prímestských autobusov. „V tejto chvíli je vydezinfikovaných 130 autobusov vrátane klimatizácie a kúrenia. Madlá v spojoch sú potiahnuté špeciálnym polymérom, ktorý neutralizuje vírusy a baktérie,“ uvádza sa v tlačovej správe Bratislavského samosprávneho kraja.
Chceli sme teda vedieť, ako je to v Košiciach.
V prípade potreby zvolajú krízový štáb
Mesto Košice je v súvislosti so šírením koronavírusu v kontakte s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach (RÚVZ).
„Ak to bude potrebné, podľa ich rozhodnutia či požiadavky bude zvolaný Krízový štáb mesta, resp. v zmysle platnej legislatívy bude kvôli ohrozeniu verejného zdravia vyhlásená mimoriadna situácia. Chceme zdôrazniť, že každý by sa mal správať adekvátne k aktuálnej situácii a nepodliehať predčasnej panike,“ informuje magistrát na svojich webových stránkach.
Pracovníkov podateľne vybavia rúškami
Mesto sa v súvislosti s výskytom koronavírusu riadi aj usmernením hlavného hygienika SR.
„Pozorne sledujeme oznámenia o nových prípadoch šírenia vírusu v niektorých okolitých krajinách. Keďže však zatiaľ neboli potvrdené žiadne prípady na Slovensku, mesto bude vykonávať len preventívne opatrenia na magistráte, školách a školských zariadeniach, mestských podnikoch a ďalších organizáciách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. V prípade potreby sme však pripravení v tejto veci okamžite konať.“
Magistrát bude vybavený dezinfekčnými stojanmi na dezinfekciu rúk na frekventovaných miestach. Dodatočné hygienické pomôcky dostane aj 40 materských škôl v meste. V priestoroch magistrátu sú pripravené hygienické rúška pre zamestnancov, ktorí pracujú v podateľni a kancelárii prvého kontaktu.
[ad][/ad]DPMK už dezinfikuje
Generálny riaditeľ DPMK Vladimír Padyšák v utorok (3. 2.) v súvislosti s prevenciou pred šírením koronavírusu a ochorením COVID-19 vydal príkaz na mimoriadnu komplexnú dezinfekciu všetkých vozidiel MHD.
„Tá bude spočívať v dezinfekcii madiel vo vozidlách nad rámec ich bežnej každodennej hygienickej údržby. Takisto sa má vykonávať aj mimoriadna dodatočná komplexná dezinfekcia všetkých vozidiel MHD. Bude sa na to využívať tzv. vírusinaktivačná dezinfekcia, resp. dezinfekcia na báze chlóru. Spomínaná dezinfekcia sa bude vykonávať zhruba trikrát denne po pristavení autobusov do garáží a električiek do vozovne,“ informoval KOŠICE:DNES Marián Kizek z komunikačného odboru mesta.
Železnice zatiaľ cvičili
Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) pravidelne realizuje cvičenia postupu v prípade výskytu koronavírusu vrátane zavádzania karantén a opatrení pri infekčných ochoreniach, a pripravuje sa tiež na mimoriadne dezinfekcie vozňov.
„Naposledy sa takéto cvičenie uskutočnilo v polovici februára vo vozni v Čiernej nad Tisou, kde sa simuloval postup zamestnancov ZSSK v prípade výskytu ochorenia u niektorého z cestujúcich,“ uviedol Tomáš Kováč, hovorca ZSSK.
Odbor inšpekcie a kontroly (OIK) ZSSK vydal interné opatrenie s pokynmi a odporúčaniami pre zamestnancov ZSSK. Podľa hovorcu riaditeľ OIK nariadil dôsledne dozerať na pravidelné dopĺňanie dezinfekčných a hygienických prostriedkov na pracoviskách ZSSK, tiež zvýšiť frekvenciu a kvalitu upratovania a dezinfekcie v osobných vozňoch a na ďalších pracoviskách.
[ad2][/ad2]V Eurobuse prijímajú opatrenia
„Sme v kontakte s viacerými firmami, ktoré robia polymérovú dezinfekciu autobusov. Je to dezinfekcia, ktorá by mala mať dlhšiu životnosť. Vybavujeme vodičov dezinfekčnými prostriedkami. Musím povedať, že začína byť problém s dodacími lehotami, ale pracujeme na tom,“ informoval nás riaditeľ spoločnosti Eurobus Ľubomír Gerši.
Dodal, že nechcú vyvolávať davovú paniku, ale opatrenia prijímajú. „Do jedného-dvoch dní budú realizované. Inštruujeme vodičov, ako majú postupovať. Vo vzťahu k cestujúcim v najbližšom čase tiež pripravíme pokyny.“
• Rakúsko – 27
• Česko – 8
• Poľsko – 1
• Ukrajina – 1
• Maďarsko – 2
• Slovensko – 0
Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove v utorok hospitalizovali štyroch pacientov s podozrením na koronavírus.
V stredu v Bratislave hospitalizovali žiaka strednej priemyselnej školy tiež s podozrením na koronavírus. Školu uzavreli na dva dni.
Ministerstvo zdravotníctva aj vzhľadom na prebiehajúcu chrípkovú sezónu odporúča verejnosti dodržiavať preventívne opatrenia, ktoré sú účinné vo vzťahu ku kvapôčkovým nákazám:
• umývať si ruky často mydlom a vodou, najmenej 20 sekúnd. Ak nie je k dispozícii mydlo a voda, treba použiť dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu;
• nedotýkať sa očí, nosa a úst, koronavírus sa môže preniesť kontaminovanými rukami;
• zakrývať si nos a ústa pri kašľaní a kýchaní jednorazovou papierovou vreckovkou a následne ju zlikvidovať. Ak vreckovku nestihnete, kýchnite si do lakťovej jamky;
• vyhýbať sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky nádchy alebo chrípky;
• dodržiavať vzdialenosť najmenej jeden meter medzi vami a kýmkoľvek kto kašle alebo kýcha;
• ak ste chorý, kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí ďalší postup liečby, doma na lôžku sa z ochorenia liečiť v samostatnej izbe;
• v domácnosti dbať na zvýšenú dezinfekciu povrchov.
[ad3][/ad3]