Siahnite po prírodnom zdroji bielkovín a schudnite. Vyskúšajte strukoviny
Väčšina ľudí staví na šaláty a chudé bielkoviny, no fazuľa, šošovica a hrášok sú ignorovanými pomocníkmi pri chudnutí. Strukoviny zlepšujú spaľovanie tukov a kalórií, zmierňujú hlad a odbúravajú brušný tuk.
Denná dávka vlákniny by mala byť približne 30 gramov. Strukoviny by tak mali tvoriť nevyhnutnú súčasť nášho bohatého jedálnička. Ak sa riadime heslom „zdravo a s rozumom“, mali by sme strukoviny konzumovať aspoň jedenkrát týždenne.
Pocit sýtosti
Výskumníci z University z Minnesota zistili, že vláknina vo fazuli vo vás môže udržať pocit sýtosti. Sledovali mužov a ženy, ktorí mali na obed buď hovädziu alebo fazuľovú sekanú. Obsah kalórií a tukov bol približne rovnaký, no líšili sa obsahom bielkovín a vlákniny. Mäsová obsahovala 26 gramov bielkovín a 3 gramy vlákniny a strukovinová verzia 17 gramov bielkovín a 12 gramov vlákniny.
Každý gram vlákniny navyše môže viesť k čiastočnému schudnutiu. Zabraňuje totiž vstrebávaniu tukov do krvi. Strukoviny sú bezlepkové, cenovo dostupné a neuveriteľne všestranné – vhodné na slané aj sladké použitie v kuchyni. Okrem toho sú plné vitamínov, minerálov a antioxidantov.
[ad][/ad]Nadúvanie a plynatosť
Mnohí ľudia zatratili strukoviny aj kvôli nepríjemným pocitom nadúvania a kŕčom v bruchu. S nimi spojená plynatosť tiež nie je to pravé pre „romantiku“ po večeri.
Všetko je však otázkou správneho množstva. Ľudia sa málokedy zamýšľajú nad možnosťami, ako do jedálnička zapojiť z „každého rožku trošku“. Ak sa povie strukovinové jedlo, často si pod tým predstavíme plný tanier šošovice alebo hrniec fazuľovej polievky.
• Ak so strukovinami ešte len začínate, nepreháňajte to. Aj tu platí, všetko s mierou. Myslite na hrsť denne.
• Ideálne je strukovinu aspoň zo začiatku pridávať priamo do jedla. V prípade ťažkostí ju konzumujte samotnú až po čase.
• Plynatosť majú na svedomí najmä šupky strukovín a látky v nich obsiahnuté. Skúste uvarenú strukovinu prepasírovať.
Fazuľa miesto mäsa
Vyskúšajte zopár jednoduchých spôsobov, ako zapracovať strukoviny do vášho jedálnička. Cieľom je, aby sme zo strukovín spravili malú, ale pravidelnú súčasť stravovania.
Okrem toho, že sú strukoviny oveľa lacnejšie a šetrnejšie k životnému prostrediu, použitie fazule namiesto mäsa vám aj ušetrí čas. Použite čiernu, fľakatú alebo bielu fazuľu miesto mäsa od fašírok, chilli a mnohých iných pokrmov. Môžete ich použiť vcelku alebo rozmixované do hamburgerov, lasagní alebo nimi naplniť papriku. Ďalšou možnosťou je znížiť príjem mäsa na polovicu a doplniť zvyšok fazuľou.
Vzhľadom na to, že fazuľa poskytuje ako bielkoviny tak vlákninu bohatú na karbohydráty, slúži vám hneď dvakrát. Okrem mäsa nahradí aj tradičné škrob obsahujúce potraviny, ako je ryža, kukurica alebo zemiaky. Strukoviny skvelo fungujú ako príloha alebo priama súčasť receptov. Napríklad do polievok sa pridávajú miesto cestoviny či rezancov, do šalátu miesto quinoy.
Náhrada mliečnych výrobkov
Pyré z fazúľ alebo fazuľová múka tvoria ideálny základ alebo zahusťovadlo pre smotanové omáčky a polievky. Použiť ich môžete aj miesto plnotučného mlieka alebo smotany, pretože spolu s vodou vás ušetria množstva kalórií. V mnohých pokrmoch roztlačená fazuľa môže tiež nahradiť syry.
Napadlo vám už upiecť si fazuľu? Predstavuje to výdatnú a chutnú desiatu. Vyskúšajte rôzne kombinácie, ako sú čierne fazule posypané pikantných korením, alebo biele fazule s rozmarínom alebo kari. Fazuľové polievky alebo chladená fazuľa ako príloha, marinovaná v balsamico zálievke s nakrájanou zeleninou. To všetko sú možnosti, ako si dodať energiu a chutné živiny.
Súčasť sladkých maškrt
Pravdepodobne ste počuli o zákuskoch z čiernej fazule alebo dokonca o zmrzline. Všetko je to vynikajúce a už nie je problém nájsť recepty na sladké a zdravé maškrty, ktoré si dokážete pripraviť aj doma. A pri ich ochutnaní vám ani nenapadne, že je v nich fazuľa. Je bezlepková, takže môže nahradiť aj múku v tradičných receptoch.
• Najbohatšia na bielkoviny je sója, ktorá obsahuje vo varenom stave 17 g bielkovín na 100 g, zatiaľ čo šošovica, hrach alebo fazuľa obsahuje 8-9 g.
• Rovnako aj tuky sú v strukovinách zastúpené v rozdielnych množstvách. Najvyšší obsah má sója – 8,97 g/100 g vo varenom stave a väčšina ostatných druhov obsahuje i menej ako 1 % tukov.
• Čo sa týka sacharidov, strukoviny môžeme označiť za potraviny bohaté na sacharidy a neškrobové polysacharidy (vlákninu). Vláknina má prospešné účinky na hladinu cholesterolu v krvi, glukózový metabolizmus, podporuje rast priaznivej mikroflóry hrubého čreva a pôsobí preventívne proti zápche.
• Strukoviny obsahujú aj mnoho ďalších potrebných látok, ako sú minerálne látky a stopové prvky (zinok, meď, železo, vápnik, draslík, horčík, fosfor ad.) a vitamíny (predovšetkým vitamíny skupiny B).
• Strukoviny majú nízky glykemický index, čo znamená, že postupne a pozvoľna zvyšujú hladinu cukru v krvi. Je to výhodné z hľadiska udržania pocitu sýtosti, ako prevencia cukrovky alebo pri redukcii hmotnosti.
(Zdroj: opotravinach.sk)
Čítajte aj:
- Desať tipov na detoxikáciu organizmu
- Žiaden zázračný produkt na chudnutie neexistuje
- Exotické kivi relaxuje cievne steny a pomáha znižovať krvný tlak