Európske divadlo v Košiciach
10. ročník Festivalu divadiel strednej Európy priniesol jedenásť predstavení. So svojimi hrami sa predviedli divadlá zo Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska, Ukrajiny a Chorvátska.
Prvý deň festivalu ponúkol slávnostný koncert DIVADLOKOSICE.SK, ktorý symbolicky ukončil rekonštrukciu historickej budovy divadla. Predstavenia sa okrem Štátneho divadla a Malej scény odohrali aj pri fontáne na Hlavnej či vo dvore administratívnej budovy divadla. „Diváci tak mohli opäť nazrieť aj do netradičných priestorov, v ktorých sa rodia divadelné inscenácie Štátneho divadla Košice,“ dodáva riaditeľ festivalu František Ténai.
Pouličné divadlá mali úspech
V piatok odohralo svoje Etudy, etudy, etudy medzi divadlom a fontánou Divadlo Facka z Brna, ktoré malo u ľudí veľký úspech. Do svojho komického vystúpenia herci zapájali aj divákov. Po ňom nasledovala dráma poľského dramatika Witolda Gombrowicza – Ivona, princezná burgundská, ktoré v netradičnom spracovaní odohralo divadlo z maďarského Vácu. „Pre košického diváka bude určite zaujímavé porovnať túto inscenáciu s tou, ktorú Štátne divadlo Košice hralo pred niekoľkými rokmi,“ uviedol riaditeľ festivalu.
Divadlo v spojení s tancom
Sobota patrila poľským divadlám a Pražskému komornému baletu. Predstavenie 3 České Kvartetá bolo unikátnym spojením troch českých skladateľov, troch česko-slovenských choreografov a husľového kvarteta Zemlinsky. Prvým z nich bolo Slovanské kvarteto v choreografii Mária Radačovského.
Festival zavŕšili Ukrajinci
Oživením jubilejného ročníka boli hostia z Chorvátska a Ukrajiny. Divadlá z týchto krajín sa na festivale predstavili po prvýkrát. Práve ukrajinské Divé divadlo z Kyjeva zavŕšilo festivalový program provokujúcim predstavením pre dospelých VIJ 2.0. autorky Natalije Vorožbyt. „Ide o voľné spracovanie známej Gogoľovej povesti Vij a žne úspechy nielen na Ukrajine, ale aj na zahraničných pódiách,“ dopĺňa zaujímavosti z festivalového programu Ténai.
Súvisiaci článok: V Košiciach prebieha divadelný maratón
Monika Kacejová
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.