Reštauráciu zachraňuje donáška, kaderníctvo nechce prepúšťať
Epidémia koronavírusu zráža na kolená aj slovenskú ekonomiku. Denník KOŠICE:DNES postupne oslovuje košických podnikateľov, firmy či zamestnávateľov z rôznych odvetví. Zaujímame sa o to, ako prežívajú mimoriadnu situáciu. Požiadali sme ich o odpovede na tri otázky:
1. Aké dopady koronakrízy na vaše podnikanie pociťujete?
2. Ako sa snažíte čeliť tejto situácii a aký vývoj vášho podnikania predpokladáte?
3. Ako hodnotíte prvé opatrenia vlády na pomoc podnikateľom a ktoré ďalšie by ste privítali?
Koshi Sushi – reštaurácia (spolumajiteľka Terézia Abrányi)
1. Dopady v gastro sektore, v ktorom padlo rýchle rozhodnutie o zatvorení reštauračných prevádzok, boli veľké. Každá firma by mala mať krízový plán a my sme ho mali. Aplikovať ho však vyžadovalo čas. My sme mali to „šťastie“, že ako donáška fungujeme už veľa rokov, a teda máme všetko potrebné know-how, softvérové vybavenie, autá, ale aj skúsených a vyškolených ľudí. Aj my však cítime, že poklesla dôvera ľudí v jedlá varené mimo domova. Veľký dopad na gastro bude uzatvorenie úverových možností pre majiteľov týchto zariadení. Na jednej strane chápem, že sme pre banky rizikový klient, ale práve teraz by nám mali pomôcť, nie nás ešte viac „potopiť“.
2. V tomto období každej jednej prevádzke maximálne záleží na tom, aby jedlo bolo pripravované v nadštandardných hygienických procesoch. Neustále dezinfikujeme, meriame teplotu, používame jednorazové rukavice a rúška na tvári. Naším konečným spotrebiteľom je bežný občan, preto nemáme problémy s neplatením. Na druhej strane, aj my uhrádzame svoje záväzky včas, aby sme podporili ostatných podnikateľov, lebo bez úhrad by skrachovali. Ako dlho to bude trvať? Moja osobná prognóza je do mája, lebo viac ekonomika nezvládne. My sme pripravení „vysúkať si rukávy“ a makať tak, aby sme toto obdobie ustáli s maximálne možným počtom našich zamestnancov.
3. Opatrenie vlády prišlo v hodine dvanástej. V zásade pomôže na krátky čas malým a stredným zdravým podnikom, ale iba vo vzťahu a záväzkom k zamestnancom. Nájom ani žiadne iné fixné náklady im to uhradiť nepomôže. Taktiež odsunutá úhrada záväzkov štátu je veľmi krátkodobá pomoc, lebo ak je predpoklad, že ekonomika skončí v ťažkej recesii, tak aj o pol roka bude veľmi zložité tieto záväzky platiť. Každopádne, som rada, že vláda v rámci svojich možností pomáha. Súhlasím s tým, že by sa mali zamerať na veľké podniky, ktoré sú ťahúňom ekonomiky a zároveň udržiavajú zamestnanosť subdodávateľov. Aj keď sama patrím k malým podnikom, uvedomujem si, že keď padnú veľkí, padneme všetci.
HAIR FACTORY Košice – kaderníctvo (Richard Orosz, spolumajiteľ)
1. Mimoriadna situácia si vyžaduje mimoriadne opatrenia. Ešte pred nariadením vlády sme oznámili zamestnancom, odkedy až do odvolania bude náš salón zatvorený. Po pár hodinách sme to prehodnotili a zrušili sme aj skoršie objednávky. Myslím si, že v tejto situácii všetky prevádzky nemohli urobiť nič lepšie. Jedine tak, aj napriek ekonomickým dopadom, sa dokážeme vrátiť späť do normálnych koľají čo najskôr. Podnikáme sedemnásť rokov a od prvej chvíle berieme vzťah zamestnanca a zamestnávateľa ako vzájomnú pomoc a vytváranie hodnôt pre zákazníka. Podľa toho sa zachováme aj k všetkým zamestnancom, ktorých si vážime. Nevieme, ako to všetko bude dlho trvať, ale určite neuvažujeme o žiadnom prepúšťaní.
2. Jediným spôsobom, ako čeliť tejto situácii, je rešpektovať všetky opatrenia, aby sme tu nedopustili taliansky scenár. Verím, že všetko zlé je na niečo dobré a že po skončení tejto krízy si ľudia začnú viac vážiť aj veci, ktoré boli pre nás doteraz samozrejmosťou. Verím, že sa k práci, ktorú máme tak radi, vrátime čoskoro a to, čo sme doteraz robili veľmi dobre, budeme robiť ešte lepšie.
3. Zatiaľ to vyzerá tak, že táto vláda vie, ktorí podnikatelia prispievajú do štátnej kasy najviac, vytvárajú pracovné miesta. Verím, že malí a strední podnikatelia sa dočkajú adekvátnej pomoci.
(SZ,JV)