Vo vybraných poľovných revíroch v okolí Košíc zakázali vstup
AKTUALIZOVANÉ
Africký mor ošípaných (AMO) sa už netýka len chovateľov týchto zvierat. Neďaleko Košíc, v blízkosti hranice s Maďarskom, naň totiž doplácajú aj rybári, cyklisti či milovníci psov.
Ako nás informovala košická policajná hovorkyňa Lenka Ivanová, starostovia obcí Milhosť, Kechnec a Seňa vydali zákaz vstupu verejnosti do časti poľovných revírov nazvaných Chrasť a Lúky.
[ad][/ad]Do odvolania
„Zákaz sa týka plôch východne od železničnej trate extravilánu katastrálneho územia obce Seňa, celého extravilánu obce Milhosť a plochy východne od železničnej trate prechádzajúcej katastrálnym územím obce Kechnec,“ približuje územie so zákazom vstupu L. Ivanová.
Zákaz platí od 27. augusta až do odvolania. V prípade jeho porušenia môže okresný úrad uložiť peňažnú pokutu od 30 až do 3 000 eur.
Aby ich neplašili
Prísne opatrenie si vyžiadala skutočnosť, že na území Maďarska v bezprostrednom susedstve spomínaných obcí bol potvrdený výskyt AMO u voľne žijúcej diviačej zveri. Keďže diviaky sa v tomto období zdržiavajú v kukuričných a obilninových porastoch, mohli by ich ľudia svojou prítomnosťou vyplašiť a zvýšila by sa možnosť migrácie a zavlečenia nákazy vo väčšej miere na naše územie.
Na Slovensku sme zaznamenali v tomto roku trinásť prípadov tohto vysoko nákazlivého ochorenia v domácich chovoch najmä na juhu Trebišovského okresu a päť u diviakov. Tri diviaky ulovili a dva našli uhynuté.
Africký mor ošípaných (AMO) je vírusová, vysoko nákazlivá infekcia domácich ošípaných, európskych diviakov, amerických diviakov a afrických divo žijúcich sviňovitých zvierat. Prejavuje sa rýchlym priebehom s vysokými horúčkami, celkovou slabosťou, hnačkami a krvácaním. Vyznačuje sa vysokou úmrtnosťou (85 až 100 percent). AMO je veľkou hrozbou pre chov domácich ošípaných a výkon poľovníctva nielen u diviačej zveri. V prípade výskytu sa v ohnisku nákazy usmrcujú všetky domáce ošípané. Pri potvrdení choroby u diviačej zveri sa zastavuje poľovanie nielen na diviaky, ale aj na ostatnú voľne žijúcu zver a obmedzuje sa pohyb v lese.
[ad2][/ad2]
Čítajte aj:
- Na Slovensku diagnostikovali prvý prípad afrického moru u diviaka
- Africký mor ošípaných sa na Slovensku rozširuje
- Na Slovensku po prvý raz potvrdili africký mor ošípaných
- V Strážnom likvidujú všetky ošípané, dôvodom je prevencia pred šírením afrického moru
Odporúčané články
Kampaňou Napíš list – Poteš srdce košická knižnica piatykrát inšpirovala k prejavom pozornosti a úcty voči staršej generácii. Listy boli odovzdané adresátom v troch seniorských zariadeniach.
Ľudia si opäť pripnú červený mak na znak úcty k vojnovým hrdinom. V pondelok 11. novembra si Slovensko pripomenie Deň vojnových veteránov. Ako informovalo združenie Post Bellum, tento deň je príležitosťou pripomenúť si príbehy hrdinov, ktorí bojovali za slobodu.
Rastislavovu ulicu v Košiciach skrášľuje umenie! Niekdajšia sivá oporná stena sa teraz pyšní úplne novým vzhľadom.