V Klube národnostných menšín vystavujú fotografie Nežnej revolúcie
Klub národnostných menšín pripravil Výstavu o udalostiach Nežnej revolúcie v Košiciach. Udialo sa tak 27. novembra – presne 30 rokov od dňa, keď v celej republike prebehol generálny štrajk.
Výstava sa skladala zo záberov fotografa košického Večera Juraja Janča a amatérskych snímkov zosnulého Tibora Vargu, ktorý bol členom Občianského fóra v Košiciach. Popisy k fotografiám sú v slovenskom a maďarskom jazyku. „Môj obľúbený záber zachytáva sochu Lenina, ktorý je obkolesený študentmi a doslova sa naňho vešajú. Sochu na pôvodnom mieste už nie je možné vidieť,“ uviedol organizátor výstavy a predseda občianskeho združenia Fórum Maďarov v Košiciach Zoltán Hanész. Neskôr prebehlo aj premietanie maďarského filmu Moszkva Tér, ktorý poskytol maďarský konzulát. „Reflektuje udalosti spred 30 rokov v Budapešti, ktoré sa končia zmenou režimu,“ uviedol Hanész.
[ad][/ad]Svoj talent ukázali aj študenti z Gymnázia Poštová, ktorí pri tejto príležitosti pripravili dokumentárny rozhovor s Danielom Liškom, ktorý bol jedným zo zakladateľov košickej Verejnosti proti násiliu. V krátkej snímke Liška opisuje, ako posielali humanitárnu pomoc z divadla Thalia do Rumunska počas ich revolúcie v decembri 1989. Expozícia sa nachádza v dome Sándora Máraiho na Mäsiarskej ulici č. 35 a je otvorená do odvolania. Výstava je vhodná pre väčšie skupiny a je potrebné sa dopredu objednať.
Foto: Veronika Janušková [ad2][/ad2]Odporúčané články
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.