K správnej plesovej róbe patria dlhé šaty a tenké opätky
Plesová sezóna je v plnom prúde a nejaký ten čas ešte potrvá. Ak ste tento rok na podobnej akcii ešte neboli, no chystáte sa, dbajte nielen na dobrú zábavu, ale aj na pravidlá obliekania a spoločenskú etiketu.
Medzi základné veci, ktorými sa pri príprave na ples zaoberáme, je róba. Trendy sa síce každý rok menia, no nadčasovým pravidlom je vyzerať a cítiť sa dobre. Skrátka, trendom je to, čo žene dobre sedí a vyzdvihuje jej krásu. Do tejto škály môžu spadať farby od bielej po čiernu, rôzne druhy látok a úzke i áčkové sukne. Koniec-koncov, trend môžete vytvárať aj vy sami, milé dámy. Ak sa v spoločnosti ukážete v šatách, ktoré vám dokonale sedia, čoskoro také budú chcieť aj vaše priateľky či známe.
[ad][/ad]Krátke nechajte doma
Pri tejto slobodnej vôli výberu však platia určité obmedzenia. Odhaľujte, len ak vám to vaše proporcie dovoľujú. To si vyžaduje kúsok sebakritiky, no i zdravého sebavedomia. Vždy však odkryte len jednu partiu – buď zvoľte výstrih vpredu, na chrbte, alebo rozparok, ktorý poodhalí nohy.
Výber dĺžky zvážte podľa typu a témy plesu. Medzi všeobecné zásady slávnostných večerov patrí výber dlhých šiat. No ak nejde vyslovene o reprezentačný ples, ale len zábavu, ktorá je plesom inšpirovaná, môžete si zvoliť aj kratšie šaty, avšak len dĺžky pod kolená. Minišaty nechajte doma na iné príležitosti.
Plesová sezóna je v zimnom období. To však neznamená, že máte na ples doraziť zababušení od hlavy po päty a následne si svoju prešívanú bundu nechávať v šatni. Pokiaľ je to možné, zvoľte len jednoduchý, tenší kabát, v prípade dám môže byť aj kožuštek, ktorý sa k daným šatám hodí.
[tv_video slug=”plesova-sezona-je-v-plnom-prude-ake-saty-su-tohtorocnym-trendom”][/tv_video]Lodičky s tenkým opätkom
Z obuvi určite neprichádzajú do úvahy nízke topánky, bez opätku. Správnou voľbou sú zatvorené lodičky s tenkým opätkom, ktoré vám opticky predĺžia postavu a tiež uľahčia chôdzu a tanec v dlhej róbe. Ak je to možné, na plese sa neprezúvajte a náhradné, pohodlnejšie topánky si rozhodne neprineste v igelitke. Počas večera sa nevyzúvajte, a to ani po polnoci.
Praktickým i estetickým prvkom sú silonky telovej farby. Výnimkou je, samozrejme, ak si zvolíte lodičky s otvorenou špičkou alebo elegantné sandálky. Kabelka by mala byť len malá, listová. Zmestia sa do nej síce len vreckovky, púder, rúž a mobil, to je však všetko, čo budete počas večera potrebovať. Upravujte sa výlučne na toalete, nikdy to nerobte v sále.
Tmavý oblek, svetlá košeľa
A čo páni? U vás je výber oblečenia o niečo jednoduchší. Nie je však oblek ako oblek. Platí, že čím je neskoršia hodina, tým by mal byť tmavší. A teda, na večerné príležitosti sú najvhodnejšie čierne obleky s bielou košeľou. Tá by mala byť so skrytým zapínaním a manžetovými gombíkmi, bez vrecka a z kvalitného materiálu, aby nepresvitala a aby na nej nebolo vidno škvrny od potu.
Na saku si nezapínajte posledný gombík. Tie zvyšné si rozopínajte pri sedení, no keď vstanete, zapnite sa. V rámci doplnkov máte na výber kravatu, ktorá siaha po sponu opaska, alebo ručne viazaného motýlika. Ak chcete mať hodinky, športové nechajte doma, nasaďte si elegantné – avšak pozor, iba k obleku, k fraku sa nehodia.
Topánky na ples majú mať vždy tenkú a koženú podrážku. Pozor, topánky na gumovej podrážke sú vychádzková obuv a na ples sú nevhodné. Musia byť tmavé a jednoduché, bez výrazného prešívania či iných ozdôb. Rovnaká jednoduchosť platí pri ponožkách – čierne. Inšpirujte sa týmito radami najmä pri plesoch, ktoré nie sú bližšie určené. Niektoré sú totiž tematické a v rámci nich je dress code vopred určený.
Čo robiť, ak sa na plesovej pozvánke objaví heslo Black-tie? Jasná správa pre mužov, že si majú vziať smoking. K smokingu sa nosí biela košeľa, čierny motýlik a lakovky. Ak sa smoking vyžaduje, je skutočne nutné sa tomu podriadiť. Prísť v obyčajnom obleku na akciu, kde usporiadateľ žiadal Black-tie je neslušné a nepríjemné ako pre vás, tak pre vaše okolie. (JV)
Pokiaľ ide o doplnky, voľte ich podľa svojej róby – menšie k vyzdobeným a masívnejšie šperky k jednoduchým šatám. Neprežeňte to ani s mejkapom a účesom. Doplnkom môžu byť aj rukavičky – s dĺžkou po zápästie k šatám pod kolená, s dĺžkou po lakte k dlhým róbam. Ak patria k vášmu outfitu, nedávajte si ich dole, ani keď podávate ruku. Zložiť si ich môžete jedine pri jedle. (SZ)
O komfort dámy sa po celý večer stará muž
Etiketu treba dodržiavať už pri príchode na ples. Pri vystupovaní z auta muž partnerke otvorí dvere a ponúkne jej pravé rameno. Po príchode do budovy plesu, v šatni, pomôže partnerke s kabátom a vyzdvihne lístky od šatne. Odprevadí ju k stolu a uvedie ju do spoločnosti…
Žena je vždy prvá oboznámená so spolustolovníkmi a ona sa rozhodne, či bude podávať ruku, alebo nie. Najprv si podáva ruky s dámami a potom s pánmi, po nej sa rovnakým spôsobom zvíta aj jej partner. Počas večera sa vedie nezáväzná konverzácia, pri ktorej sa treba vyhnúť sporným témam, ktoré by mohli vyvolať konflikt a narušiť celú atmosféru. Konverzácia by nemala stíchnuť ani počas stolovania, ale pokračovať.
Nedvíhajte spadnuté
Ak sa večera podáva formou rautu, muž zabezpečuje žene občerstvenie, donesie jej jedlo zo studeného bufetu alebo ju k stolu s pohostením odprevadí. Nenaberajú sa plné taniere, aby jedlo po ceste k stolu náhodou nespadlo. Ak sa tak stane, jedlo, príbor sa zo zeme nikdy nezdvíhajú. Obsluha sa o to postará.
Jesť sa začína až po tom, ako začne žena, najstaršia či funkčne najváženejšia osoba pri stole, po malých kúskoch a nerozpráva sa s plnými ústami. Dáma si víno nikdy nedolieva sama, o pohár sa stará jedine jej partner.
Smiem prosiť…
Základným pravidlom plesovej etiky je, že partner musí byť vždy po boku partnerky, nevzďaľuje sa a sprevádza ju počas celého večera. Pri vstávaní sa zdvihne iba jej partner, ktorý sedí po jej ľavici. Páni by mali na plesoch tancovať len so svojou partnerkou, prípadne pozvať do tanca aj prísediace dámy. Páni, ak chcú požiadať o tanec inú ženu, najprv musia poprosiť o povolenie muža (ak žena neprišla sama) alebo spoločnosť, s ktorou sa ona baví a následne ju samotnú.
Po skončení tanca muž nenecháva partnerku na parkete samú, ale odvedie ju na miesto a poďakuje sa za tanec aj jej partnerovi. Ak dáma odmietne tancovať s niekým iným, podľa etikety do konca večera môže tancovať už len so svoj9m partnerom.
(JV)
[ad2][/ad2]Magický pohľad môže byť nebezpečný
Počas plesovej sezóny vizážistky usporadúvajú nepísané preteky, ktorá klientka bude tá naj. A dlhé riasy k tomu imidžu jednoducho patria.
No nie ku každej žene boli príroda či Pán Boh natoľko štedrí, že ich nimi obdaril.
Je to riziko
„Ako oftalmologička a zároveň žena chápem prirodzenú túžbu žien vyniknúť. No na druhej strane, niektoré neodborné, nešetrné skrášľovacie procedúry musím rázne odmietnuť,“ hovorí očná lekárka Lucia Kvapilová z košickej Optiky Agnes. Konštatuje, že každá úprava, ktorá sa realizuje v bezprostrednej blízkosti očí, nesie svoje riziká. A čím bližšie očiam, tým sú riziká väčšie.
Veľké zaťaženie
V poslednom období sa rozmohla metóda predlžovania rias nalepením jej napodobeniny na vlastnú riasu. Buď sa aplikuje „jedna syntetická mihalnica na jednu prirodzenú“ a predĺženie je max. 2 mm, alebo technikou „Volumation“ sa aplikuje viac ako jedna umelá riasa na prirodzenú.
Kým pomer jedna na jednu zaručuje najprirodzenejší vzhľad a najmenšie zaťaženie prirodzenej mihalnice, násobky zvyšujú aj nároky na „pôvodnú držiteľku“, a v neposlednom rade tvár dostáva celkovo iný rozmer.
Nebezpečné lepidlá
„Medzi hlavné nevýhody patrí to, že vaša vlastná riasa, ktorej korienok je dlhodobo preťažený váhou umelej riasy, či viacerých rias a chémie (lepidla), je oslabovaná. Najlepšie to zbadáte, keď si umelé riasy necháte odpojiť. Riasy sú slabé, riedke a až po niekoľkých týždňoch sa plne zregenerujú,“ upozorňuje lekárka.
Pozor si podľa lekárky treba dať aj na lepidlá, ktoré môžu u niekoho vyvolať alergickú reakciu napriek tomu, že ich označujú ako hypoalergénne. „Nik nevie dopredu odhadnúť reakciu ľudského organizmu. Môže byť mierna, prejaví sa len začervenaním očí, svrbením, ale aj masívna s opuchnutými mihalnicami, zápalom okrajov mihalníc, šupinatením.“
Niektoré salóny používajú riasy z jemnej srsti zvierat, chemicky ich rôzne upravujú, čo už samo osebe alergizuje.
Suché oko
Druhým najčastejším problémom je syndróm suchého oka. Pokiaľ nie je oko zvlhčené, začne páliť, rezať, svrbieť. „Mihalnice s predĺženými riasami sa nedostatočne zatvárajú a slzný film sa odparuje vzduchom,“ konštatuje lekárka.
Predĺžené riasy majú ešte aj iné riziká. Očný diskomfort, začervenanie očí, bolesť očí z podráždenia lepidlom, pocit „ťažkých“ očí, opuch, sekrécia (výtok) z oka, zápal spojovky, preriedenie vlastných rias a pomalá regenerácia po odpojení umelých rias.
Skúste sérum
Podľa viacerých očných lekárov najvhodnejším, najmenej invazívnym ale zároveň najpomalším riešením rias sú kvapky, resp. séra, ktoré riasy vyživujú, podporujú ich rast, hustotu.
„Normálna dĺžka rias osciluje medzi 6 – 8 milimetrami. Kvalitné séra ich dokážu predĺžiť maximálne o 5 – 6 milimetrov. Riasy však získajú vyššiu hustotu, sú pevnejšie a dokonca aj stmavnú,“ predstavuje vhodnejšiu alternatívu lekárka. Sérum sa aplikuje denne približne 3 mesiace. Efekt možno očakávať zhruba po mesiaci, vydrží však pol roka až 10 mesiacov. „Potom je vhodné navštíviť oftalmológa, ktorý skontroluje celý predný segment oka, a pokiaľ nenastanú komplikácie, je možné procedúru zopakovať.“
Veľmi dôležité je všimnúť si zloženie takéhoto séra, prípadne ho priniesť na konzultáciu do ambulancie oftalmológa. Drahé séra, ktorých efekt je neporovnateľne rýchlejší, obsahujú tzv. syntetický prostaglandín. U neho, ako zápalového mediátora, treba byť zvlášť opatrným. Medzi nežiaduce účinky vyplývajúce z jeho používania patria svrbenie, podráždenie okolia očí, konjuktivitídy.
…riasy majú svoj životný cyklus, počas ktorého dochádza k ich obmene;
…životný cyklus jednej riasy je pol roka. To je čas, za ktorý riasa vyrastie a vypadne a začína ju nahrádzať druhá.
(LK, JV)
[ad3][/ad3]