Ústavný súd prijal návrh prezidentky. Preskúma ústavnosť zavedenia 13. dôchodku
Ústavný súd (ÚS) SR preskúma ústavnosť novely zákona o sociálnom poistení, ktorá na Slovensku zaviedla 13. dôchodok. Na stredajšom neverejnom zasadnutí pléna ÚS rozhodol, že návrh prezidentky SR Zuzany Čaputovej v tejto veci „prijíma na ďalšie konanie v celom rozsahu“.
Informoval o tom predseda ÚS Ivan Fiačan.
V podaní na ÚS prezidentka nenamietala obsah napadnutého zákona, ale legislatívny proces, v ktorom bol prijatý. Podľa Čaputovej išlo o „hrubé a bezprecedentné zneužitie inštitútu skráteného legislatívneho konania, ktoré nemá obdobu v doterajšej legislatívnej histórii Slovenskej republiky“.
Zmenu zákona schválila Národná rada (NR) SR v skrátenom legislatívnom konaní, štyri dni pred parlamentnými voľbami v čase vrcholiacej volebnej kampane.
„Napadnutý zákon je výsledkom svojvoľného postupu zákonodarcu, ktorý uskutočnením skráteného legislatívneho konania bez splnenia zákonných podmienok pre jeho uskutočnenie závažne porušil ústavné princípy demokratického a právneho štátu, legality, zákazu svojvôle a ochrany slobodnej súťaže politických síl v demokratickej spoločnosti a z nich vyplývajúce ústavné práva parlamentnej opozície,“ uviedla hlava štátu v podaní.
Za prijatie novely zákona o sociálnom poistení 25. februára tohto roku hlasoval klub Smeru-SD, SNS, ĽSNS aj poslanci hnutia Sme rodina. Na hlasovaní sa neprezentovala väčšina vtedajšej opozície.
[ad][/ad](TASR)
Odporúčané články

Ako informovalo na sociálnej sieti, práce súvisia s výmenou poškodených káblových vedení verejného osvetlenia.

V septembri by sa úvodnými prácami mala začať v poradí už tretia etapa Modernizácie zastávok verejnej dopravy a informačných systémov. Mesto Košice vyhlásilo v stredu verejné obstarávanie na zhotoviteľa, ktorý zabezpečí modernizáciu celkovo 13 zastávok na území mestských častí Dargovských hrdinov, Sídlisko KVP, Juh, Západ a Staré Mesto. Predpokladaná hodnota zákazky predstavuje 1,43 milióna eur bez DPH, čo je 1,76 milióna eur.

Kedysi luxusná vila, dnes strašiak sídliska. Dom fotografa Rozmana už takmer desať rokov chátra a priťahuje neželaných návštevníkov. Obyvatelia okolitých panelákov sa denne stretávajú s hlukom, asociálmi a rušením verejného poriadku. Napriek zásahom polície sa situácia nemení. Kto nesie zodpovednosť a ako sa situácia vyrieši?