Za daňové nedoplatky môžete prísť o vodičák
Už o necelý mesiac vstúpi do platnosti novela daňového zákona, podľa ktorej môže daňový úrad vymáhať exekúciou daňový nedoplatok tak, že odoberie neplatičovi vodičský preukaz.
Znamená to teda, že ak nezaplatíte daň z príjmov fyzických osôb, daň za nehnuteľnosť, daň za psa či neuhradíte poplatok za odvoz odpadu, nebudete môcť jazdiť.
Len za nezaplatené výživné
Doteraz platilo, že vodičovi mohli zadržať vodičské oprávnenie v prípade, že neplatil výživné. Obce si však presadili, že od 1. januára 2020 môžu dopravní policajti pri cestnej kontrole zadržať vodičovi preukaz napríklad aj za to, ak nebude mať zaplatené miestne dane. Novinka má však jednu výnimku. Netýka sa ľudí, ktorí sa živia ako vodiči-profesionáli.
„S cieľom efektívnejšieho vymáhania daňových nedoplatkov sa navrhuje nový spôsob exekúcie – zadržaním vodičského preukazu. Dane sú dôležitý fiškálny nástroj politiky štátu, aby však bolo možné zabezpečiť riadne plnenie všetkých jeho funkcií, je potrebné dôsledné vyžadovanie ich platenia a následné vymáhanie,“ píše sa v dôvodovej správe Ministerstva financií SR.
Ako to prebieha
Správca dane vydá rozhodnutie o začatí daňového exekučného konania. Toto oznámenie dostane dlžník spolu s výzvou, že ak nezaplatí nedoplatok, exekútor vydá príkaz na zadržanie vodičského oprávnenia. Príkaz sa potom zasiela aj na políciu.
Polícia už má skúsenosti so zisťovaním nedoplatkov u vodičov. Od januára tohto roku až doteraz ich z titulu nezaplateného výživného zadržala štyridsať. „Pri kontrole vodiča hliadka lustráciou v informačnom systéme ministerstva vnútra zistí okrem iného aj to, či bol vodičovi vydaný exekučný príkaz na zadržanie vodičského preukazu. Ak áno, policajti vodičský preukaz zadržia z dôvodu exekúcie, pričom vodičovi vydajú potvrdenie o jeho zadržaní.“ uviedla pre KOŠICE:DNES hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru Jana Mésarová.
Na ako dlho?
Zadržanie vodičského preukazu z dôvodu exekúcie trvá počas trvania exekúcie. „Po pominutí dôvodov exekúcie exekútor bezodkladne vydá príkaz na zrušenie exekúcie a príkaz na vrátenie vodičského preukazu,“ opisuje priebeh J. Mesárová.
Preskúšanie pri vrátení vodičského preukazu z dôvodu exekúcie sa nevykonáva, ak sa vodičský preukaz vracia v lehote do dvoch rokov.
„Ak bude zadržané vodičské oprávnenie na viac ako dva roky, postupuje polícia podľa zákona o cestnej premávke. Uvádza sa v ňom, že ak možno dôvodne predpokladať, že nastala zmena odbornej spôsobilosti držiteľa vodičského oprávnenia v ovládaní pravidiel cestnej premávky alebo vo vedení motorového vozidla… alebo ak preukázateľne nevykonával alebo nemohol vykonávať činnosť vedenia motorového vozidla dva roky a viac, orgán Policajného zboru rozhodne o preskúšaní z odbornej spôsobilosti,“ dodala na záver hovorkyňa. Bežné kontroly dopravných policajtov sa týmto opatrením absolútne nepredĺžia.
Vymáhanie pokút či nedoplatkov je vo svete stále prísnejšie. Kuriózny prípad sa stal v Argentíne, kde futbalový fanúšik dostal od súdu zákaz chodiť na zápasy svojho obľúbeného klubu, kým nezaplatí výživné na deti. Zároveň mu zakázali navštíviť koncert čílskej speváčky Mon Laferte, aj keď už mal kúpené lístky a letenku do Buenos Aires. „Je to prvýkrát, čo sme urobili niečo také, ale je to zároveň nástroj na ľudí, ktorí si neuvedomujú, že na prvom mieste sú ich deti, a až potom to ostatné,“ uviedla v odôvodnení sudkyňa.
1. Ministerstvo vnútra od 1. decembra sprísnilo sankcie pre vodičov, ktorí počas vedenia motorového vozidla používajú mobilné zariadenia. Doterajšia pokuta sa z 50 eur vyšplhala na rovnú stovku. Netýka sa to iba mobilných telefónov, ale aj iných zariadení, ktoré by vodiči nemali mať v rukách pri šoférovaní. Telefonovať je možné výlučne so systémom handsfree.
2. Nová právna úprava zavádza aj striedavé radenie, tzv. zipsovanie, aj pri zbiehaní jazdných pruhov.
3. Vodiči si musia dať pozor aj pri parkovaní na chodníku. Jazdiť po chodníku je zakázané a zaparkovať na ňom je možné iba vtedy, ak je vedľa neho cesta.
4. Zákon tiež hovorí o povinnosti vodičov vytvárať záchranársku uličku v kolóne na diaľnici.
5. Od februára 2020 štát zavedie 365-dňovú diaľničnú známku. Platiť bude jeden rok od jej zakúpenia a nie iba do konca kalendárneho roka.
6. Osoba na kolobežke s pomocným motorčekom je zaradená medzi vodičov nemotorového vozidla. Kým doteraz bolo možné jazdiť na kolobežke po chodníku, od 1. decembra sa musia presunúť na cestu.
7. Zjednoduší sa aj evidencia a prehlasovanie vozidiel. Vlastníci vozidla už nebudú povinní predkladať dopravnému inšpektorátu tie rozhodnutia okresného úradu, ktoré inšpektorátu už okresný úrad zaslal v elektronickej podobe. Policajti museli doteraz skontrolovať každé vozidlo pri jeho prehlasovaní napríklad z okresu do okresu. Teraz už nemusia.
8. Osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) získajú inteligentné parkovacie preukazy. Vďaka senzorom osadeným vo vyhradených parkovacích miestach na Slovensku im uľahčia parkovanie.
9. Pre cyklistov nad 15 rokov končí povinnosť nosenia ochranných prilieb mimo obce (pre deti do 15 rokov zákon zostáva v platnosti).
10. Ak nebude pokuta za priestupok uhradená a policajti pri výkone služby zastavia takéto vozidlo, môžu vinníkovi zadržať doklady od vozidla a tabuľky s evidenčným číslom. Späť ich dostane až po uhradení pokuty.
[ad2][/ad2]