V pondelok nás čaká najjasnejší supermesiac
Podľa informácií zo stránky imeteo.sk nás v pondelok (9. 3.) čaká nádherné nebeské divadlo. Tento rok bude práve v marci najväčší a najjasnejší spln.
O supermesiaci hovoríme vtedy, ak Mesiac na svojej obežnej dráhe dosiahne svoj najbližší bod k Zemi. Keď Mesiac v splne dosiahne tento bod, odborne nazývaný perigeum, na oblohe sa zdá byť o niečo väčší a jasnejší ako zvyčajne.
Spln v pondelok vyvrcholí pred 19. hodinou a pri polojasnej oblohe by mala byť veľká pravdepodobnosť, že ho budeme môcť pozorovať.
Ako sa v článku uvádza, aj splny majú svoje pomenovania. Februárový spln sa nazýva snehovým, pretože väčšinou počas neho nastáva obdobie silného sneženia. Tento rok nás po februárovom splne zasiahlo niekoľko víchric, na čele so Sabinou.
V marci tak môžeme pozorovať červí Mesiac. Odkiaľ takéto pomenovanie? Ešte domorodí obyvatelia Ameriky si všimli, že po tomto splne nastáva už oteplenie, pôda rozmŕza a začína vyliezať hmyz a červy.
[ad][/ad]Odporúčané články
Návrat do práce po materskej či rodičovskej dovolenke pre mnohé Slovenky znamená nielen osobnú, ale aj ekonomickú výzvu. Podľa prieskumu 365.bank sa až takmer polovica žien po návrate do zamestnania ocitá na rovnakej platovej úrovni ako pred odchodom na materskú, no tretina zarába menej. Vyšší príjem po návrate uviedlo len 15 % opýtaných.
Vedci zistili, že ľudia v krajinách s rozšírenou viacjazyčnosťou majú menšiu pravdepodobnosť, že vykazujú známky zrýchleného starnutia. Monolingualisti naopak s väčšou pravdepodobnosťou vyzerajú biologicky staršie, ako je ich vek. Už znalosť jedného ďalšieho jazyka má badateľný ochranný účinok, píše ScienceAlert.


