Lola Marsh priniesla do Košíc festivalovú atmosféru
Festival Pohoda sa už bez nich nezaobíde a jej organizátor Michal Kaščák ich označil za rodinu. Od svojej premiéry na Pohode v roku 2014 prišla izraelská kapela Lola Marsh na Slovensko každý rok a inak tomu nebude ani teraz. Miláčikovia návštevníkov festivalu vydali začiatkom tohto roka očakávaný druhý album Someday Tomorrow Maybe, ktorý predstavili aj košickému publiku v Tabačke Kulturfabrik.
Koncert otvorila trenčianska speváčka Nina Kohoutová, známa najmä alternatívnemu publiku. Sedemnásťročná hudobníčka na seba prvýkrát upozornila skladbou Gejša, ktorá vyšla na albume „V hmle“ skupiny Fallgrapp. Speváčka svoj melancholicko-baladický spev sprevádzala hrou na gitare. Ninu hudobne dopĺňal aj bass klarinet jej otca Petra Kohouta, ktorý je zároveň člen skupiny Bez ladu a skladu. Nevynechala ani svoj posledný singel Blue Sunray.
[ad][/ad]Hravá Shoshana
Hĺbavú náladu razom prebil ženský éterický zjav speváčky Yael Shoshana Cohen zo skupiny Lola Marsh. Kvety obtočené o mikrofóny, kvalitné nasvietenie pódia a rozvešané svetielka na zábradlí balkóna vytvorili v surovom industriálnom priestore veľkej sály príjemnú snivú atmosféru.
Pohodový pocit umocňoval indie popový rytmus hudby kapely, ktorý fanúšika preniesol aspoň na krátky čas na festival. Sympatická energická bruneta odštartovala koncert novinkou Hold on z posledného albumu. Počas večera sa speváčka viackrát vyznala z lásky k slovenskému publiku, ku ktorému ma špeciálny vzťah.
Éterické duo
Publikum sa však roztancovalo a ožilo až pri ich najznámejšej „pískajúcej“ skladbe Wishing girl. Hneď za ňou pokračovala hravá „tlieskajúca“ skladba You´re mine, pri ktorej speváčka zapojila aj publikum. Shoshana väčšinu času v rukách držala tamburínu, no v skladbe Echoes ju vymenila za zelený svetelný meč, ktorý komickým spôsobom umocňoval westernovo-bojovnú atmosféru pesničky.
Na pódium si zavolala aj predskokanku Ninu, ktorá už neodmysliteľne patrí k skladbe Remember Roses. V tej sa dve éterické víly dopĺňali v speve do mikrofónu, a preto sa niet čo čudovať, že z publika sa ozvalo naliehavé „merry me“ (vezmi si ma).
Speváčka Shoshana má veľmi blízky vzťah nielen k Slovákom, ale aj k slovenskému jazyku. Na koncerte preto vždy zaspieva jednu skladbu „po našom“. Na poslednej Pohode to boli známe Čerešne, v Tabačke v sobotu ponúkla pesničku Páslo dievča pávy. Na záver koncertu si za ňu vyslúžila obrovský potlesk.
Aj keď nie každý môže byť fanúšikom snivého indie popu, ktorý je charakteristický pre skupinu Lola Marsh, po ich koncerte má určite každý chuť naskočiť do dodávky a vydať sa na dobrodružnú cestu krajinami celého sveta.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.