Podzemné Košice (II. časť)
Minulotýždenné potulky podzemnými Košicami sme končili rozprávaním o Košickom zlatom poklade. Aj ten našli v podzemí na Hlavnej 68.
Poklad je najatraktívnejšou expozíciou Východoslovenského múzea. V podzemí je trezor, ktorý sa síce nevyrovná tomu v pobočke Národnej banky Slovenska, ale pre jedenásť kíl zlata v minciach, medailách a reťazí postačí.
BAŇA A FONTÁNY
Aj Slovenské technické múzeum má podzemie, v ktorom je banícka expozícia. Vyzerá to tam úplne prirodzene. Až tak dobre to sochár Arpád Račko vymodeloval. Keď z dvora zostúpite do štôlne, ako keby ste sfárali do bane. Okolo vás ruda, fungujúce mechanizmy, len baníci si niekam práve odskočili.
Budova Štátneho divadla má premyslenú ochranu pred požiarmi. Vďaka tomu, že má na Hlavnej ulici podzemie pod parkom s fontánou i s rybičkami a v ňom okrem šatní hercov a skladov kulís aj bazén. Nie kúpací, ale taký, ktorého vodu môžu stroje v prípade požiaru rýchlo prečerpať pod strechu divadla a tá už požiaru pristrihne plamienky. Ďalšie stroje, ktoré prečerpávajú vodu, sú z prednej strany divadla pod zemou. Voda potom nadzemou robí zo seba hrajúcu fontánu. Do jej útrob sa dá zísť schodmi v sklenenej pyramídke na okraji parku.
KOSTNICE
Každoročne na Sviatok dušičiek otvárajú v seminárnom kostole veľkú podzemnú hrobku. Vodorovný vchod do nej je vidieť vnútri napravo od vstupnej brány do kostola a zároveň aj napravo od oltára Panny Márie. V podzemí je po latinsky nad krížom napísané, že je to OSSARIUM, teda kostnica, a napravo i naľavo je niekoľko desiatok schránok zamurovaných i ešte voľných.
Podobné hrobky alebo kostnice má takmer každý starobylý kostol. Veď v ich vnútri, ale aj v ich okolí bývali najvychytenejšie miesta na pochovávanie. Preto je osobitne veľa nebožtíkov, už len v prachovom prevedení, v okolí Kaplnky sv. Michala, ktorá bola aj cintorínskou kaplnkou (uprostred veľkého stredovekého cintorína) a obsahovala v sebe kostnicu.
Ďalšie veľké podzemné hrobky sú pod celým veľkým Kostolom Najsvätejšej Trojice. (Kedysi bol vchod do jeho podzemia aj z Univerzitnej ulice hneď napravo od bočných dverí kostola. Doteraz vidno miesto, kde ho zamurovali.)
HROBKY
V Dóme sv. Alžbety (napravo od vchodu, ale nie pod chórom) sú zasa pochovaní niektorí z košických biskupov (posledný v r. 1962, potom nám ich už komunisti zakázali).
Keď sa vydáte stredovou uličkou, tak už pred oltárom zacítite veľmi miernu labilnosť podlahy, hocijako by ste boli triezvi. Pod vami a kobercom bude totiž neveľká hrobka, kde by mal spočinúť jeden z najvplyvnejších mužov vo Vatikáne kardinál Jozef Tomko, rodom z východného Slovenska (Udavské).
Spomedzi svetských VIP je v Dóme pochovaný, ba má od r. 1906 aj vlastnú hrobku, František Rákóczi II. Rákócziho krypta neobsahuje len jeho, ale aj jeho matku, syna, manželku, pobočníka a dvoch grófov.
Do podzemia sa skôr-neskôr dostaneme všetci aj proti našej vôli, ba dajú nám tam aj trvalý pobyt. Možno práve preto nás láka už vopred si obzrieť, aké to tam je a či tam príliš nefúka.
Foto: Štefan Čaplovič